Skip to content

Josip Botteri Dini o stvaralaštvu i umjetnosti

Suvremeni hrvatski likovni umjetnik, akademski slikar Josip Botteri Dini, autor kompleksnog i respektabilnog opusa, autor brojnih javnih radova u domovini i svijetu te niza zapaženih izložbi s iznimnim odjecima diljem svijeta i u domovini, ovih se dana predstavlja s retrospektivom (od 18. 4. do 2. 6. 2024.) u zagrebačkoj Galeriji Klovićevi dvori. Retrospektiva uskoro seli u Split

Miroslav Pelikan

Vaš slikarski rukopis je uvijek prepoznatljiv?

-Rukopis je isti ali učinci na papiru su ponešto različiti od onoga što se događa na platnu. Platno ima svoje hrapavosti,svoje načine upijanja i traži pastozniji namaz, a ujedno teži pokrivnost plohe, dok papir upija, ne traži debeli sloj boje.Na papiru se uživa u različitim tonovima, nijansama koje upravo dobijamo različitim upijanjima podloge. Na umjetniku je da iskoristi prednosti koje mu daje razne tehnike i podloge.

Vi ste jedan od najznačajnijih umjetnika u Hrvatskoj na planu sakralne umjetnosti.

-Sjećam se svoga rada u crkvi na zagrebačkom Sigetu, to je crkva Sv. Križa. Vitraji su prekrili tu ogromnu crkvu. Nekoliko sam puta pozivan od našeg iseljeništva, od naših svećenika, u Australiju. Tamo sam opremio slikarski crkvu »Sv. Leopolda Mandića» u Melburnu. Oslikao sam i vitraje i mozaike.Radio sam i u Italiji,napravio sam nekoliko velikih slika. Došao je i poziv od Gradišćanskih Hrvata iz Austrije, učinio sam ciklus vitraja. Istaknuo bi i rad u crkvi na Žnjanu u Splitu. To su samo neki od mojih značajnijih pothvata. Moram kazati da sam bio spreman i neumoran, o vrijednosti će drugi kazati. Sretan sam da sam u životu primio i mnoga priznanja i vidio znakove odobravanja.

Što čini temelj Vašeg pristupa sakralnoj motivici?

-Svete teme me prate od rođenja. Rođen sam u vjerničkoj obitelji. Vjera daje mogućnost da se prihvati i ono što je neprihvatljivo za jedno radoznalo biće kao što je čovjek. Mi smo umjetnici svoga vremena i svoje sredine i svoje svojeg naroda, svoje hrvatske kulture. Stalno pokušavamo steći nove spoznaje, rasti i mijenjati se, ali ne radi mode. Nažalost moram reći da ostvareno djelo nije ono što umjetnik vidi u svom snatrenju. Umjetnik nikada ne može biti zadovoljan jer, on kao istraživač ljepote samo ju je u svom djelu nesavršeno naslutio za druge. Sve lijepo dolazi od Boga, koji je sam izvor sve ljepote i dobrote i sam apsolutno dobro i lijepo. Čovjeku je dopuštena samo blijeda slutnja.

Vi ste iznimno poznati i cijenjeni zbog svojih ulja i vitraja. Kakva su iskustva u crtežu i temperi?

-Možda sam i previše radio na platnu, da ne govorim o staklu i mozaiku. Možda sam zaboravio da postoji i papir, da postoji i gotova slika na papiru. Nema razlike, vizija je uvijek isto, samo je pitanje instrumenta na kojem se odvija slikarska glazba. Uvijek je u pitanju harmonija estetskih provenijencija, harmonija estetskih ciljeva.

Recite mi, po Vama kakva je recepcija hrvatske umjetnosti u Hrvatskoj ali i vani?

-Jednom su pitali Tartagliu, zašto ne izlažete u Europi? On je odgovorio – ako je to Europi zanimljivo neka dođe gledati ovamo. Recepcija hrvatske umjetnosti u Europi ovisi o nama. Hrvatska još uvijek nije svjesna da je kulturna činjenica. Hrvatska mora napraviti svoj indeks i svoje prioritete, svoje rang liste, vrlo poštene i specifične po segmentima kulture,dogovoriti se i artikulirati informaciju o hrvatskoj kulturi onoj baštinjenoj i ovoj živoj u kojoj sudjelujemo i tada je uputiti svijetu modernim sredstvima komunikacija. U memoriji i pažnji svijeta ima mjesta uza svaku kulturnu vrijednost i informaciju. Nažalost, postoje otpori koji su često političke naravi, često se namjerno podcjenjivački, često se i sami nedovoljno nismo založili pa je informacija o hrvatskoj kulturi još uvijek na čekanju. Čini nam se kao da su drugi zauzeli naše mjesto, u našem odsustvu, drugi su se samo nedopustivo raširili. Na nama je da potražimo i artefaktima dokažemo našu kulturnu razinu..

Uvijek valja težiti samostalnom putu.

-Naravno, dobro je i najbolje je, ako mladi umjetnik već osjeća svoj svijet likovnosti, neka ga i bilježi, makar u skicama i na bilo koji drugi način jer svaki duhovni bljesak i svako nadahnuće originalno je vrijedno i neponovljivo. Ono se ne smije odlagati. Sakupljajući takve bilješke u raznim tehnikama, umjetnik će voditi razgovor s onim tajnovitim i njemu u njemu samome.

Uvijek govorite kako svako umjetničko djelo mora biti neponovljivo.

-Svako umjetničko djelo je u svojoj biti neponovljivo. Istinska umjetnost izvire iz nadahnuća u duhu umjetnika. Stoga valja biti obazriv prema umjetniku i ne ometatitaj stvaralački proces.

Govorim to misleći na nametanje raznovrsnih ograničenja koja se obrušavaju na umjetnika od onih koji imaju politrčku ili neku drugu moć, koja se odijeva u različite autoritete. Najčešće osjećamo skučenost stavova onih koji govore fraze u ime nekih trendova,u ime tzv. Slobode stvaralaštva. Moć klanovske skupine koje su umrežene u lancu od galerija, instituta, sveučilišnih katedri do novinstva i ministarstava, kao i političkih ustanova koje su u mogućnosti i dužnosti materijalno osiguravati stvaralaštvo u kulturi.

Kultura i umjetnost trebale bi se ostvarivati u potpunoj slobodi i dobrohotnosti svih kojima su upućena ta djela i nadahnuća jer su ta djela uvijek: svjedočanstva duhovnog stanja epohe u kojoj nastaju, osim što su karike lanca kontinuiteta umjetnosti i kulture u općem smislu riječi.

Josip Botteri Dini (1).1
Josip Botteri Dini (1).1
Josip Botteri Dini (1).2
Josip Botteri Dini (1).2
Josip Botteri Dini (1)
Josip Botteri Dini (1)
Josip Botteri Dini (2)
Josip Botteri Dini (2)
Josip Botteri Dini (3)
Josip Botteri Dini (3)
Josip Botteri Dini (4)
Josip Botteri Dini (4)
Josip Botteri Dini (5)
Josip Botteri Dini (5)
Josip Botteri Dini (6)
Josip Botteri Dini (6)
Josip Botteri Dini (7)
Josip Botteri Dini (7)
Josip Botteri Dini (8)
Josip Botteri Dini (8)
Josip Botteri Dini (9)
Josip Botteri Dini (9)
Josip Botteri Dini (10)
Josip Botteri Dini (10)
Josip Botteri Dini (11)
Josip Botteri Dini (11)
Josip Botteri Dini (12)
Josip Botteri Dini (12)
Josip Botteri Dini (13)
Josip Botteri Dini (13)
Josip Botteri Dini (14)
Josip Botteri Dini (14)
Josip Botteri Dini (15)
Josip Botteri Dini (15)