Nakon što su i u drugom finalnom susretu (na domaćem terenu) svladali ekipu BK Rastok, neumski boćari okitili su se titulom ovogodišnjih državnih prvaka
Njihovo slavlje čini se kao idealna prilika za priču o športu koji na Mediteranu ima dugu tradiciju, a početci mu, prema nekim izvorima, sežu još u vrijeme antičke Grčke
Za popularizaciju ovog športa na ovom dijelu Jadrana, dobrim dijelom, zaslužne su Mediteranske igre, održane u Splitu 1979. godine. Shodno tome i unatoč činjenici da se u Neumu „na balote“ igralo i mnogo ranije, upravo u razdoblju nakon MI, prvi put je oformljen i boćarski klub – BK Jadran – Neum. Premda, zajedno s još dvanaest klubova, slovi za jednog od osnivača tadašnjeg Boćarskog saveza Mostara, neumski Jadran, nedugo po osnutku Boćarskog saveza BiH, (1988. godine) prestaje postojati.
Današnji klub utemeljen je u prosincu 1996. godine. Službena natjecanja započeli su 1997. godine u Drugoj ligi Bosne i Hercegovine, da bi, već iduće, 1998. godine prešli u Prvu ligu.
Prvi službeni susret ekipa HBK Neum odigrala je u gostima, protiv Dračeva (u travnju 1997. godine), a slavili su domaćini (14:4). Pet mjeseci nakon ove utakmice, na bućalištu smještenom na lokalitetu Bara u Neumu, HBK Jadran Neum,po prvi put na svom terenu, dočekao je ekipu Zrinjskog. Do tada su, u nedostatku domaćeg terena, domaći susreti igrani u Hutovu.
Nakon ispadanja iz Prve lige, klub je desetak godina nastupao u drugoligaškom natjecanju. U prvu ligu HBK Jadran Neum se vratio 2014. godine. U navedenom razdoblju, klub ponovno bilježi dobre rezultate, koji kulminiraju osvajanjem naslova prvaka BiH 2019. godine. Nakon drugog mjesta osvojenog u finalu Kupa BiH, a koje datira još iz 2001. godine, bio je to najveći uspjeh HBK Jadran Neum.
Sve do ove nedjelje, 20. lipnja 2021. godine, kada HBK Neum opet osvaja naslov prvaka Bosne i Hercegovine, na čemu im valja, od srca, čestitati.
Ekipama su pehare i medalje uručili načelnik općine Neum Dragan Jurković, te predsjedica O.V. Daniela Matić.