Skip to content

Diversity Mixer radionice – sudjelovanje u kulturi: raznolikosti i inkluzija

U ponedjeljak i utorak, 29. i 30. lipnja 2020.g. u vremenu od 9.00 do 16.00 sati u Filodrammatici u Rijeci (Korzo 28) u sklopu programa Europske prijestolnice kulture bit će održane radionice pod nazivom „Sudjelovanje u kulturi: raznolikosti i inkluzija“  

Radionice su dio projekta Diversity Mixer – politike i prakse u kulturnim i kreativnim industrijama koji se kroz istraživanja, radionice, konferenciju i preporuke za javno financiranje kulturnih i kreativnih industrija (KKI), bavi različitošću, i to u polju proizvodnje, sadržaja i recepcije dobara i usluga koje te industrije proizvode.

Radionice, koje vode Tatjana Aćimović i Sanja Bojanić, uz Antonia Pavlovića i Anu Žnidarec Čučković u praktičnom dijelu, namijenjene su osobama koje rade u sektoru kulturnih i kreativnih industrija – u ustanovama u kulturi, nezavisnim organizacijama i poduzećima, samozaposlenima, studentima, kao i svima onima koji se u polje kulturnih i kreativnih industrija tek žele uključiti.

Prijave su obavezne, a polaznici mogu sudjelovati na jednoj ili obje radionice. Broj prijava je ograničen.

Prijavni obrazac je dostupan ovdje.

Prvog dana, u ponedjeljak 29. lipnja, radionica će se baviti temama publike, posjetitelja i korisnika kulturnih sadržaja – koju ulogu imaju u očima, svijesti i strateškom planu organizacije ili u očima građanina ili potrošača? Čija je, zapravo, odgovornost publike, što se čini kako bi se publici osigurao pristup te na koji način im se osigurava sudjelovanje u kulturi?
Nemogućnost pristupa ustanovi ili nedostupnost kulturnog sadržaja određeni broj građana stavlja u položaj diskriminiranih u društvu. Koji su izazovi, posljedice i poteškoće s kojima se susreću? Cilj radionice je podizanje svijesti za cjelovitost društva za koje stvaramo kulturni sadržaj, prepoznavanje osjetljivih i najugroženijih skupina i pojedinaca, upoznavanje s rješenjima i primjerima dobrih praksi.

Drugog dana, u utorak 30. lipnja, bit će riječi o karakteristikama rada u kulturnim i kreativnim industrijama, a to su: zajednički rad, različiti sadržajni i tehnički doprinosi, dijalog, suradnja, razmjena i politike različitosti. Kolektivnost proizvodnje karakterizira individualni, grupni i timski rad u proizvodnji kulture, ne samo na razini pojedinaca u kreativnim procesima, nego i u različitim oblicima suradnje organizacijske i institucionalne prirode. Cilj ovog edukativnog procesa jest smanjivanje i uklanjanje pretpostavki za diskriminaciju (prema kolegicama, kolegama, partnerima), prepoznavanje diskriminatornih postupaka prema sebi, doprinos izgradnji organizacije čija je prednost vrednovanje identiteta različitosti i inkluzije te samim time jačanje kapaciteta zajednice ustanova, organizacija i djelatnika u kulturnim i kreativnim industrijama.

Projekt je sufinanciran kroz Program o pravima, jednakosti i građanstvu Europske unije (2014-2020), a zajednički ga provode RIJEKA 2020 d.o.o. i Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, u suradnji s Hrvatskim poslovnim savjetom za održivi razvoj, kao pridruženim partnerom.

Detaljni raspored radionica 

Ponedjeljak 29. lipnja 2020. – Radionica I. –   Tko ne može do kulture i zašto?

9h – 9.30h                    Prijava sudionika / (kava, čaj)

9.30 -10.15h                 Uvod

10.15 – 11.00h             Dolazi li publika k vama ili joj vi idete u susret?

11.00h – 11.15h           Pauza

11.15 – 12.00h              O (ne)pristupačnosti i razumnom pristupu

                                           Kultura (protiv) socijalnog isključivanja

12.00h – 13.00h            Pauza za ručak

13.00h – 13.45h            Praktikum

                                         Uvod u audio-deskripcije, osnovne karakteristike

13.45h – 14.30h            Praktikum

                                           Audio-deskripcije u svijetu i u Hrvatskoj

14.30h – 14.45h            Pauza

14.45h – 15.30h            Praktikum

                                         Timska izrada audio-deskripcije

                                         (insert iz filma „Uzbuna na zelenom vrhu“, Č. Černić, prod. Kinorama)

15.30h – 16.00h            Prezentacije timskog rada / Zaključci

Utorak 30. lipnja 2020. – Radionica II. –  Jednake mogućnosti ili zašto je važno biti autentičan      

9.00 – 9.30h               Prijava sudionika / (kava, čaj)

9.30 – 10.15h              Uvod

10.15 – 11.00h           Pita li vas tko o godinama i na koji način?

                                      Jesu li spol, rod ili seksualna orijentacija, doista problematični?

11.00 – 11.15h           Pauza

11.15 – 12.00h           Od deklarativne tolerancije do zagrljaja osobe s invaliditetom

                                      Pripadanje (naciji, rasi, kulturi) bez stereotipova, je li to moguće?

12.00 – 13.00h           Pauza za ručak

13.00 – 13.45h            Praktikum

                                      Speed date – sličnosti i razlike, interkulturalost

13.45 – 14.00h            Praktikum

                                       Doživljaj vlastitog Ja – kako se identificiramo, kako nas vide drugi, predrasude i                               stereotipi

14.00 – 14.15h           Pauza

14.15 – 15.00h            Praktikum

                                       Posegnimo za zvjezdicama – povezanost, autentičnost pojedinca

15.15 – 16.45h            Praktikum

                                      Susjedovo dvorište – poziv na djelovanje

16.45 – 17.00h            Zaključci

Biografije voditelja/ica radionica:

Tatjana Aćimović, doc. art., 1966., diplomirala teatrologiju na (Paris III – Sorbonne Nouvelle, Pariz). Predaje na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku (kolegiji „Kazališna produkcija“ i „Organizacije civilnog društva i umjetnost“). Umjetnička direktorica Festivala prava djece i osnivačica Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator (programske aktivnosti: Festival prava djece, Uključi me kulturno, Senzibilizacijom do integracije, Razgovor počinje filmom itd.). Kazališna i filmska producentica (2020/2021 za umjetničke organizacije Ulysses Kazalište i Arterarij). Autorica poglavlja “Pravo na kulturu i sudjelovanje u kulturi“ – Matanovac Vučković, R., Uzelac, A. i Vidović D. (ur.) Analiza postojećeg stanja kulture u Republici Hrvatskoj. (Radni naslov, dokument u pripremi). Zagreb: Ministarstvo kulture RH.

Sanja Bojanić, svoj istraživački interes smješta u područja filozofije kulture, rodnih studija, filozofija srodstva i seksualnosti te afekt teorije. Izvršna je direktorica Centra za napredne studije Jugoistočne Europe (CAS SEE) te predaje na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Doktorirala je na Sveučilištu Pariz 8, gdje je također i magistrirala Hipermedije, znanosti i tehnologije komunikacija i informacija. Pored nastavnog iskustva na Sveučilištima Paris 8 i Kraljevskog koledža Sveučilišta u Aberdeenu u Škotskoj, radila je u Nacionalnom Institutu za povijest umjetnosti u Parizu, u tjedniku Nouvel Observateur i u Laboratoriju za evaluaciju i razvoj digitalnog nakladništva.

Antonio Pavlović, direktor je Centra za audiodeskriptivne djelatnosti i promicanje dostupnosti kulturnih sadržaja za osobe s invaliditetom. Završio je Visoku školu za međunarodne odnose i diplomaciju, ali ne bavi se strukom za koju se školovao, nego svu svoju energiju, sposobnosti i vrijeme posvećuje jednom cilju – proširiva­nju mogućnosti uživanja u kulturnim sadržajima osobama s različitim oblicima invaliditeta. Urednik je naracije u procesu prilagodbe filmova za slijepe, a u istom svojstvu surađuje i s kazalištem Gavella.

dr. sc. Ana Žnidarec Čučković formalno se obrazovala na Učiteljskoj akademiji i Filozofskom fakultetu. Uz redovita stručna usavršavanja surađuje sa Agencijom za odgoj i obrazovanje te s Centrom za ljudska prava i demokratsko građanstvo i Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Iskusna je trenerica koja učestalo surađuje s civilnim sektorom na području organizacije i provedbe edukativnih radionica (udruga “Civitas -Znanstvenici i mediji protiv nasilja”, “Unicef – Za sigurno i poticajno okruženje u školama”, udruga B. a. b. e. – “Slušam, čujem, razumijem”).

Lena Stojiljković

IZLOŽBA “SKRIVENI SIMBOLI U INFRAREDU” DIJANE NAZOR ČORDA OTVORENA U ĐAKOVU
U Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera 23. studenoga 2024. u 11.00 sati, otvorena je izložba „Skriveni simboli u infraredu“, iz crnog ciklusa dr. art.  …
U KRUGU, U SVJETLOSTI, U BOJI, U RADOSTI – skupna izložba keramike u Varaždinu
Netko je radio lirsko-poetski, netko asocijativno, netko narativno, a netko metaforički, simbolički, ili čak duhovito, dajući često svoj osobni kritički komentar Izlažu: …
Spasimo male iznajmljivače!
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina 25. studenoga, održao je sastanak s predstavnicima Građanske inicijative „Spasimo male iznajmljivače“, na kojem se razgovaralo …
MMV festival | Else Ensemble, Asya Fateyeva, ENDeM
MUSIC – MISSION – VISIONDani suvremenog muziciranja19. – 28. 11. 2024.Kazališna dvorana Centra Knap Gaia Vukelić Music – Mission – Vision, Dani …
Od 5G-a do Lean mastera – Najvažniji paneli Culmenine chalLEANge konferencije
Nema tko nije htio biti na ovoj konferenciji – Održana Culmenina konferencija ChalLEANge 2024 powered by OTP Cristina Oltean Prošloga tjedna Zagreb …
ODLIČAN DERBI NA OPUS ARENI: Remi Osijeka i Hajduka
Osijek je na Opus Areni dočekao Hajduk u derbiju 14. kola SuperSport HNL-a, a utakmica je završila rezultatom 2:2 Boris Markuš Remi …
Općina Sveti Petar u Šumi – Najavljujemo prvi Svjetski dan istarske kobasice
Program započinje u nedjelju, 8. prosinca 2024. godine u 12 sati ispred Hrvatske Kuće kobasica Boris Markuš Kao zavičaj istarskih kobasica, gdje …
Singlom “Dječak”, Dora Vestić prepričava bolnu priču iz stvarnog života!
"Dječak” je pjesma inspirirana istinitom i bolnom pričom o stvarnoj, bliskoj osobi iz mojeg života" "Nastala je kao moj vrisak u prazno …
Hrvatska leži na jednom od najljepših dijelova svijeta! Vrijeme je da to proslavimo!
Jeste li znali da 28. studenog obilježavamo Međunarodni dan Mediterana? Dorijan Elezović Dan je to kada bismo trebali itekako dobro promisliti o …
Pentalogija tragedija – Mislav Gleich objavio crnohumornu knjigu
Mislav Gleich (27), član Društva hrvatskih književnika i autor koji je u posljednjih nekoliko godina zamijećen kao sve relevantnije lice domaće umjetničke …
ŽIVOT JE JEDAN – NOVI HIT NOĆNOG ŽIVOTA
Nakon uspješnica poput "Hercegovka iz Mostara" i "Suharak," te niza velikih narodnih hitova pod producentskom palicom Mirka Šenkovskog Geronima, grupa Noćni život …
U Walesu kuće, automobili i mostovi potopljeni u poplavama
Kaos u Walesu: kuće, automobili i mostovi potopljeni u poplavama u Pontypriddu Kuće i ceste su poplavljeni, a deseci upozorenja na poplave …