Ivica Fedel, zamjenik ravnateljice OB Pula: Potrebno nam je zajedništvo, povjerenje u sustav i profesionalci svih profila

Za nama je prvi mjesec suočavanja s epidemijom COVID 19 virusa u našoj županiji. Odlučio sam napisati ovaj članak jer je za provođenje svih mjera i održavanje povjerenja u sustav važno da građani imaju pravodobnu i vjerodostojnu informaciju. Samo na taj način će se mjere koje donose Nacionalni krizni stožer do lokalnih stožera i zdravstvenog sustava provoditi uspješno.

Do sada su stanovnici naše županije bili redovito informirani o svim mjerama poduzetim u cilju kontrole i ograničavanja epidemije u javnom sektoru. Stanovnike je važno upoznati i s konkretnim akcijama i planovima koje je Opća bolnica Pula provela. Sve provedive mjere i akcije koje su uslijedile vodile su se naputcima Nacionalnog i Županijskog stožera, Ministarstava i struke, a sve u svrhu osiguranja zdravstvene zaštite stanovništva naše županije.

Zbrinjavanje drugih oboljenja

Ne smijemo zaboraviti da je, iako je u fokusu javnosti epidemija COVID 19 virusom, bolnica morala osigurati i zbrinjavanje drugih oboljenja, pogotovo hitnih stanja nevezanih uz COVID 19 virus. Vodilo nas je iskustvo zemalja koje je ova epidemija pogodila u razmjerima koje nitko u početku nije mogao sagledati. Između ostalog, zbog blizine Italije koja je s Istarskom županijom u tijesnom migracijskom kontaktu, shvatili smo da je potrebno poduzeti izvanredne mjere i reorganizirati naš bolnički sustav kako bi mogao odgovoriti na situaciju koja je bila pred nama.

Bolničko povjerenstvo za intrahospitalne infekcije na svojoj izvanrednoj sjednici još 31.1.2020. razradilo je strategiju djelovanja i organizaciju bolnice u periodu epidemije koji je nedvojbeno bio pred nama. Postavili smo nekoliko temeljnih postulata koji su nas vodili u daljnjim akcijama. Organizirali smo bolnički stožer za krizne situacije u kojemu su u timskom radu podijeljeni zadaci i odgovornosti za provođenje zaključaka prema struci, tehničkim zahtjevima, organizaciji. Osnovni pravci djelovanja podijeljeni su u nekoliko faza.

Prva i najvažnija bila je osigurati kapacitete za prijem oboljelih od COVID 19 virusa na izdvojeno adekvatno mjesto, kako bi zaštitili ranjivu skupinu bolesnika. Odjel za infektologiju, „zarazni odjel“, građen je po svim epidemiološkim postulatima pa smo ocijenili da je svojim kapacitetima adekvatan za zbrinjavanje prve linije priljeva oboljelih. Na taj način dobili smo na vremenu i stvorili preduvjete za reorganizaciju ostatka bolničkih kapaciteta za sljedeće faze epidemije i tako osigurali istovremeno pružanje nužnih i hitnih medicinskih postupaka svim bolesnicima. Paralelno s tim procesom provodili smo edukaciju našeg osoblja o korištenju zaštitnih sredstava, procjeni i poštivanju protuepidemijskih mjera, ne samo na odjelima za koje se očekivalo da će prvi biti u kontaktnu s oboljelim, nego što većeg broja zaposlenika.

Dio tima bolničkog stožera upućen je promptno u Kliniku za infektivne bolest „Dr. Fran Mihaljević“ kako bi se na najmjerodavnijem mjestu upoznali s organizacijom rada, mogućim propustima i svim drugim organizacijskim i stručnim problemima na koje bi mogli naići. Nakon toga su na odjelima organizirane radionice i prenesena stečena znanja.

glasistre.hr

 • Zelene staze Dunava i Drave
  Na studijskom putovanju bilo je deset predstavnika turoperatorskih agencija i deset predstavnika medija koji su posjetili općinu Erdut i grad Belišće U četverodnevnom putovanju  u sklopu EU projekta „Zelene staze Dunava i Drave“ posjećeno je  devetnaest lokacija koje su obuhvaćene projektom. Počelo je u Erdutu i u Dalju. Posjet tradicijskoj etno kući u naselju Bijelo… Read More »Zelene staze Dunava i Drave
 • Natječaj za sudjelovanje na Velikom ZILIK-u u sklopu 48. ZILIK-a
  48. ZILIK održat će se u Centru za pružanje usluga u zajednici Vladimir Nazor u Karlovcu u periodu od 25. siječnja do 29. siječnja 2021. godine. Natječaj ostaje otvoren do 1. studenoga 2020. Zimska likovna kolonija (ZILIK) kao jedna od najdugovječnijih likovnih kolonija u Hrvatskoj razlikuje se od klasičnih kolonija jer je nastala iz potrebe… Read More »Natječaj za sudjelovanje na Velikom ZILIK-u u sklopu 48. ZILIK-a
 • BILOSNIĆ NA 2. VEČERI POEZIJE I VINA
  Poslije prošlogodišnjeg nastupa, Tomislav Marijan Bilosnić pozvan je i na 2. manifestaciju Vinum et poetum u organizaciji požeškog Ogranka Matice hrvatske i požeškog Veleučilišta Riječ je o manifestaciji koja okuplja pjesnike koji pišu na temu vina, s konačnim rezultatom nagrade za najbolju neobjavljenu pjesmu inspiriranu vinom i vinogradom. Bilosnićeve pjesme „Vinograd“ i Café con Libros u Malági“… Read More »BILOSNIĆ NA 2. VEČERI POEZIJE I VINA
 • 100 godina Jadrana
  U Galeriji fotografija Fotokluba Split, u ponedjeljak, 28. rujna u 19 h povodom obilježavanja stogodišnjice osnutka, otvara se izložba “100 godina Jadrana” Izložba kronološki prolazi kroz stoljetnu tradiciju plivačkog i vaterpolo kluba Jadran, od samih početaka do danas. Fotografije će nas tako podsjetiti na dane osnivanja Jadrana, izgradnju domova, bazena na Zvončacu, dva najveća sportska… Read More »100 godina Jadrana
 • Anđela Zanki izlaže u zagrebačkoj galeriji Karas
  Dvadeset devetog rujna, suvremena hrvatska likovna umjetnica, akademska slikarica Anđela Zanki predstavlja se s novom samostalnom izložbom Miroslav Pelikan Anđela Zanki (1992., Zadar) diplomirala je slikarstvo na Nastavničkom odsjeku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2018. godine. Dobitnica je Rektorove nagrade 2017. godine za projekt Bojom do zdravlja u Kliničkom bolničkom centru Rebro. Izlagala je… Read More »Anđela Zanki izlaže u zagrebačkoj galeriji Karas
 • Porto Etno zalogajčići
  Od 1. do 3. listopada 2020.g. u i oko HKD-a na Sušaku, održat će se još jedan Porto Etno festival, u okviru programa Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture Porto Etno festival od svojih početaka spaja etno glazbu i gastronomiju zemalja čije manjine djeluju u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji, ali i svu ostalu svjetsku glazbu… Read More »Porto Etno zalogajčići
 • Održan dan susjedstva Fužine – Prvi i drugi razred
  U subotu, 26. rujna 2020.g. u susjedstvu Fužine, jednom od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture održao se dan susjedstva, pod nazivom Prvi i drugi razred Program je obilježen temom depopulacije Gorskog kotara iz vizure školstva ali i otkrivanjem posebnih znanja koja nastaju kada zajedno žive zajednice ljudi i zajednice šuma. Dan je počeo u Domu… Read More »Održan dan susjedstva Fužine – Prvi i drugi razred
 • Tomislav Brajnović – Umjetnik kao prorok
  Specifičnost je Brajnovićeve pozicije da njegovo sudjelovanje u toj utopijskoj projekciji ima i jedan oblik „vjerničke“ pozicije, u kojoj se, međutim, dogma i fanatična uvjerenost relativiziraju pred osnovnim načelom dijaloga, uvjeravanja, upozoravanja i propitivanja U srijedu, 30. rujna, u 19 sati održat će se otvorenje izložbe Tomislava Brajnovića. Samo otvorenje bit će u Izložbenom salonu… Read More »Tomislav Brajnović – Umjetnik kao prorok
 • Izvrsnost sviranja Lovre Pogorelića / 45. SGJ
  Naš proslavljeni pijanist Lovro Pogorelić možda ne nastupa tako često, ali njegov nastup zato se zauvijek pamti Tu formulu zadržao je i na Samoborskoj glazbenoj jeseni u izvedbi Transcendentalnih etida S. 139 Franza Liszta. Tehnički zahtjevne etide Pogorelić je iznio s lakoćom, u njihovoj punini i umjetničkoj interpretaciji kroz različite ugođaje etida, tehnički nadmoćno, što… Read More »Izvrsnost sviranja Lovre Pogorelića / 45. SGJ