Švicarska farmaceutska tvrtka Novartis polaže najviše nade u borbi protiv koronavirusa u antimalarik hidroksiklorokin, izjavio je u nedjeljnom intervjuu za švicarske medije izvršni direktor Vas Narasimhan
Novartis je najavio donaciju 130 milijuna doza lijeka za malariju, lupus i artritis, koji proizvodi njegov odjel za generičke lijekove Sandoz a namjerava poduprijeti i klinička istraživanja nužna za odobrenje njegove upotrebe za liječenje COVID-a 19.
Donaciju hidroksiklorokina i sličnih lijekova najavile su i druge farmaceutske tvrtke, uključujući njemački Bayer i izraelsku Tevu, vlasnicu hrvatske Plive.
Izraelski Gilead Sciences pak ispituje eksperimentalni remdesivir kao potencijalni lijek za COVID-19.
“Predklinička istraživanja na životinjama i prvi podaci iz kliničkih istraživanja pokazuju da hidroksiklorokin ubija koronavirus”, kazao je Narasimhan u razgovoru za nedjeljno izdanje švicarskog lista SonntagsZeitung.
“Surađujemo sa švicarskim bolnicama na mogućim protokolima liječenja za kliničku upotrebu lijeka ali je još prerano za bilo kakve konkretne procjene”, dodao je čelnik Novartisa.
Kompanija po njegovim riječima trenutno razmatra i upotrebu dodatnih aktivnih sastojaka lijeka kako bi se omogućila veća proizvodnja hidroksiklorokina ako klinička istraživanja pokažu da je učinkovit.
Pokušava se utvrditi i ublažavaju li Novartisov lijek za rak Jakavi, lijek za multiplusklerozu Gilenya i lijek za groznicu Ilaris komplikacije povezane sa Covidom-19, prenosi Sonntagszeitung riječi čelnika Novartisa.
Slična su istraživanja već pokrenule i druge farmaceutske tvrtke, poput Rochea i Sanofija, navodi Reuters.
Podsjetimo, Malarija je u Hrvatskoj iskorijenjena 1964. godine i danas se bilježe samo tzv. importirani slučajevi, nastali u raznim malaričnim područjima svijeta kamo naši ljudi odlaze radi posla, turizma ili drugih razloga.
Lijek iz kore kininovca
Hidroksiklorokin i klorokin tvari su koje predstavljaju sintetski oblik kinina iz kore drva kininovca koji se stoljećima koristio u liječenju malarije.
Kininovac je porijeklom iz južnoameričkih Anda, a danas se uzgaja i u drugim dijelovima svijeta, posebno na Javi, te u Africi i Indiji.
Sintetski oblik kinina hidroksiklorokin manje je toksičan od klorokina i osim za liječenje malarije koristi se i kao protupalni lijek u liječenju stanja poput reumatoidnog artritisa i lupusa.
Ta su dva lijeka u prvim istraživanjima u Francuskoj i Kini pokazala obećavajuće rezultate u borbi protiv COVIDA-19.
Tako su francuski znanstvenici prošlog tjedna izvijestili o istraživanju koje je pokazalo da je hidroksiklorokin znatno smanjio koncentraciju virusa kod testirane skupine 36 oboljelih.
Kina je iskušala klorokin na 134 pacijenta u veljači i utvrdila da je učinkovit u smanjivanju težine bolesti, prema kineskim dužnosnicima. Rezultati tog istraživanja trebali bi biti objavljeni uskoro.
Čelnik indijskog udruženja za promociju izvoza lijekova upozorio je pak da se klorokin kod nekih pacijenata pokazao toksičnim
“Oprez je nužan jer nema sveobuhvatnih podataka koji bi dokazali njegovu djelotvornost”, naglasio je Dinesh Dua prošlog tjedna u izjavi za Reuters.
Mađarska i Indija zabranile izvoz
Rasprava o mogućoj djelotvornosti i činjenica da ga neke zemlje već koriste u liječenju komplikacija povezanih sa COVID-om 19 već je potaknula neke velike proizvođače na radikalne poteze.
Mađarska je tako prošlog tjedna zabranila izvoz hidroksiklorokin sulfata i lijekova koji ga sadrže kako bi osigurala opskrbu vlastitog stanovništva.
“Mađarska spada među najveće izvoznike tog sastojka u svijetu ali prioritet je sada zaštita i opskrba lijekovima mađarskih građana”, stoji u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici vlade.
Indija, najveći dobavljač generičkih lijekova u svijetu, također je prošlog tjedna zabranila izbor hidroksiklorokina, poručivši da ga ima dovoljno ali kompanije nemaju dovoljno radnika za proizvodnju. AUTOR: Hina
- Poziv na 15. Cu’fus – Cirkuski ulični festival u SamoboruCu’fus je međunarodni festival cirkuske umjetnosti koji se od 2011. godine održava u Samoboru pod sloganom „Svi pod mus’ na Cu’fus!“ Matija Vuletić Ovogodišnje izdanje održava se od 21.- 24.5.2026. na tri lokacije – u Kinu Samobor, na Trgu Matice Hrvatske i na Trgu kralja Tomislava. Nositelj projekta samoborska je cirkuska udruga Cirkultura, a program… Read More »Poziv na 15. Cu’fus – Cirkuski ulični festival u Samoboru
- Graševine Slavonije i hrvatskog Podunavlja na VinistriVinistra, jedno od najuglednijih vinskih događanja u Hrvatskoj, održano je od 8. do 10. svibnja 2026. u dvorani Žatika u Poreču, okupivši više od stotinu izlagača, brojne vinske stručnjake, ugostitelje, distributere i ljubitelje vina iz Hrvatske i inozemstva. Među istaknutim sudionicima, ove su se godine uspješno predstavili i vinari Slavonije i hrvatskog Podunavlja, okupljeni u… Read More »Graševine Slavonije i hrvatskog Podunavlja na Vinistri
- Pjenušavi doručak u PavlomiruU subotu, 6. lipnja, vinarija Pavlomir i Novi Vinodolski bit će domaćin Pjenušavog doručka u vinogradu – Kvarner Pripremio: Tomislav Radić – Foto: Matej Paluh Posjetitelji će od 10:00 do 12:00 sati uživati u doručku uz vrhunske kvarnerske pjenušce, koje će pratiti ponuda lokalnih slanih i slatkih delicija. Hedonistički će doživljaj pojačati zvuci jazz… Read More »Pjenušavi doručak u Pavlomiru
- u Dvoru Trakošćan susret Istoka i Zapada kroz povijest i umjetnostČudesno putovanje na Istok Izložba je otvorena za posjetitelje do 5. srpnja 2026. Pripremio: Tomislav Radić – Fotografije: Dubravko Hrupa Svečanim otvorenjem u Dvoru Trakošćan predstavljena je međunarodna izložba „Čudesno putovanje na Istok / A Magical Journey to the East“, ostvarena u suradnji Muzeja Dvor Trakošćan i regionalnog Muzeja Yangzhou. Riječ je o iznimnom izložbenom projektu… Read More »u Dvoru Trakošćan susret Istoka i Zapada kroz povijest i umjetnost
- Bečki superblok – prva klimatski prilagođena gradska četvrtManje prometa, više zelenila i prostora za susrete: u bečkom okrugu Favoriten dovršen je prvi superblok, moderan i klimatski prilagođen gradski kvart po uzoru na barcelonske superblokove Sandra Knežević Grad Beč je otvorio svoju prvu veliku prometno smirenu gradsku četvrt Supergrätzl Favoriten nastaloj po uzoru na poznate barcelonske superblokove. U području oko ulice Herzgasse u… Read More »Bečki superblok – prva klimatski prilagođena gradska četvrt
- Prilog o knjizi VIDIMO SE NA PAPIRUĐurđica Čilić VIDIMO SE NA PAPIRU Miroslav Pelikan Nedavno je VBZ objavio knjigu kratkih proznih zapisa, u biblioteci Ambrozija (knjiga 712.), VIDIMO SE NA PAPIRU, Đurđice Čilić, na 152 stranice. Postoji određena sličnost između knjiga Maktuba Paula Coelha i Vidimo se na papiru Đurđice Čilić, vrlo emotivni, delikatni zapisi o fragmentima života, o stvarima… Read More »Prilog o knjizi VIDIMO SE NA PAPIRU
- Novi ciklus ulja i akrila Mladena Žunjića s “otmjenijom” atmosferomNovi ciklus obilježen je stanovitim zatamnjenjem, svjetlosti je manje, no atmosfera je finija, otmjenija, ugodnija Miroslav Pelikan Slikar Mladen Žunjić pripada malobrojnoj skupini najaktivnijih suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika, autor je impresivnog opusa ulja i akrila, realizirao je niz uspješnih samostalnih izložbi u domovini i inozemstvu, oduvijek odan velikom formatu i žestokom koloru Pred nama je… Read More »Novi ciklus ulja i akrila Mladena Žunjića s “otmjenijom” atmosferom
- Dronovi nad OsijekomOsijek Drone Expo 2026 donosi dva dana tehnologije, edukacije i spektakla Priredio: Boris Markuš Osijek ovog proljeća postaje središte drone industrije. 14. i 15. svibnja u Gospodarskm centru OBŽ održava se Osijek Drone Expo 2026 – Powered by Orqa, događaj koji okuplja vodeće tvrtke, stručnjake, edukatore i zaljubljenike u moderne tehnologije. Posjetitelje očekuju konferencija, sajamski… Read More »Dronovi nad Osijekom
- OBLAK U GLAVI – OTVORENJE RETROSPEKTIVNE IZLOŽBE ANTUNA BORISA ŠVALJEKA, 14.5.Pozivamo Vas na otvorenje retrospektivne izložbe Antuna Borisa Švaljeka – Oblak u glavi u četvrtak, 14.5.2026., u 20 sati , Providurova palača. Radujemo se Vašem dolasku.Srdačan pozdrav,NARODNI MUZEJ ZADARPoljana pape Aleksandra III 2