Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodio je u podne 25. ožujka u programu Hrvatskog katoličkog radija Očenaš odazivajući se tako pozivu pape Franje svim kršćanima na zajedničku molitvu protiv pandemije virusa
Uvodeći u molitvu, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić rekao je da su molitelji ovog trenutka povezani sa Svetim Ocem koji je pozvao da ovaj dan svi kršćani svijeta zavape Ocu nebeskom molitvom koju nas je naučio moliti sam Krist Gospodin. “Vjerujemo da Krist ovog trenutka zajedno s nama moli i molimo da nas Bog oslobodi od ove nesreće, bolesti koronavirusa koja hara čitavim svijetom. Molimo Boga za njegovu blizinu da možemo ovog trenutka raspoznati Božje znakove, da možemo spoznati da nam je u ovoj situaciji Bog blizu, da nas ljubi i da nas samo Božja ljubav može spasiti”, rekao je kardinal Bozanić, pozvavši na molitvu Očenaša.
Kardinal Bozanić potom je pozvao na molitvu Anđeo Gospodnji: “Danas je svetkovina Blagovijesti, danas se posebice moli ona draga kršćanska molitva Anđeo Gospodnji. Ta se molitva posebno moli u obiteljima. Mnogi od nas smo ju naučili moliti u obiteljima, od naših očeva, majki, djedova, baki. Sjećam se kad je 1994. godine papa Ivan Pavao II. molio zajedno s vjernicima na zagrebačkom hipodromu ovu molitvu i na kraju je biskupima rekao da ga je posebno dirnulo kako svi glasno mole i djeca, mladi, odrasli, stariji. Neka ovo bude svima poziv da ovu molitvu unesemo u naše obitelji, da se ona redovito moli u našim kućama”.
Nakon molitve kardinal je sa slušateljima Hrvatskoga katoličkog radija podijelio iskustvo života u trenucima pandemije koronavirusa i nakon potresa u Zagrebu i uputio riječi ohrabrenja.
“Ovo su posebni dani. Mislimo na sve koji su potreseni i bolešću koronavirusa i potresom u Zagrebu i okolici. No, mi moramo slijediti put Blažene Djevice Marije koja je znala prepoznati Božju prisutnost i djelovanje. Njezino današnje ‘Neka mi bude’, nije samo znak njezine vjere nego je i njezino predanje Bogu i njezino prepoznavanje da je Bog prisutan i na osobit način onog blaženog trenutka, u trenutku navještenja djeluje u njoj. To je potrebno i nama, prepoznati da je Bog blizu i prepoznati Božje znakove, da Bog ne napušta svoje. I ovih smo dana zbog okolnosti koje živimo, zbog toga što moramo biti odijeljeni jedni od drugih, pozvani da upravo zbog toga postanemo duhovno bliži jedni drugima. A gdje se čovjek povezuje s Bogom tu Bog povezuje i nas međusobno. Pitam se pred vama, nije li ovo nama svima poziv da se u sadašnjem životu još više približimo Bogu i da shvatimo da je Bog prisutan u ljudskoj povijesti i da je Bog gospodar povijesti. Koji put mislimo da sve ovisi o nama, a na kraju vidimo da sve ovisi o Bogu”, rekao je kardinal.
Istaknuo je da je posebno molio za Anamariju Carević i dok se borila za život i kad je umrla od posljedica stradavanja u potresu. Izrazio je sućut njezinoj obitelji, rekavši: “Molimo Boga da onaj koji ju je pozvao k sebi da ju uvede u svjetlo iz kojeg će i ona nama moći pomoći”.
Kardinal Bozanić odao je priznanje svim službama uključenim u liječenje i sprječavanje širenja zaraze.
“Moramo kao narod i Crkva biti ponosni na njihov rad i molimo Boga da ih održi na tom putu. Apeliram na vjernike i građane da slijedimo njihove naputke jer se oni brinu o našim životima i budućnosti. Budimo savjesni, nemojmo olako shvaćati preporuke. Molimo da u ovim trenucima svi zajedno idemo naprijed prema nečem novom.Nakon svega ovoga sigurno će nam se život promijeniti, možda u našoj duši, u novoj spoznaji, možda ćemo bolje razlikovati što je važno, a što manje važno u životu”, istaknuo je zagrebački nadbiskup.
Kardinal se osvrnuo i na odluku o privremenom dokidanju misa s narodom, rekavši da je s velikom teškoćom donesena ta odluka: “Ali, euharistija se slavi u našim župama, domovini, crkve su otvorene, vjernici mogu pojedinačno ući u crkvu. Dobro je pratiti kad se misa slavi, da gdje god se nalazili budemo duhovno, a u duhu i stvarno prisutni. Znamo da postoji duhovna pričest, dok pratimo slavlje mise kad dođe trenutak pričesti otvorimo svoje duše i poput Marije prihvatimo Isusa koji dolazi. Svi smo mi Marija koja prihvaća Isusa”.
Kardinal Bozanić pozvao je sve svećenike da ovih dana nastoje ostvariti povezanost s vjernicima, koristeći postojeće različite mogućnosti komunikacije: “Braćo svećenici, javljajte se vjernicima, potičite ih da se i na novi način otkrije povezanost i duhovni rad na koji smo pozvani. Svećenici su u ovom vremenu posebno pozvani moliti za vjernike i poticati ih, zvati ih telefonom, slati im mailove i na drugi način kako bi ova korizma možda i zbog toga bila pred Bogom drugačija, a sam Bog će prosuditi koja korizma će nas više približiti njemu”.
Osvrnuvši se na potres u Zagrebu, rekao je da je to bio potresan trenutak, posebice misleći na one koji su morali napustiti svoje domove. “Mogu reći da i osobno osjećam što to znači otići. Ne mogu se vrati u Nadbiskupski dvor jer postoji opasnost da se još nešto sruši. Pokušajmo svi potražiti najpotrebnije u našem gradu, bolesne, starije, osamljene. Budimo oni koji će bolje otvoriti svoje oči i potražiti one kojima je potrebna pomoć”, rekao je kardinal.
Kardinal se čuo i sa župnicima kojima su oštećene crkve i župni dvorovi.
“I to je znak da smo mi prolaznici na zemlji i naša domovina nije ovdje. Mi gledamo prema vječnosti. Ali ono što je porušeno, to će se ponovno sagraditi. Imali smo ruševina i u ratu. Najvažnije je da budemo blizu jedni drugim, da ne zaboravimo na solidarnosti koja je jaka kod hrvatskih katolika.Ta otvorenost, susretljivost, zajedništvo neka ovih dana bude izazov svima nama, da budemo jedni drugima od pomoći i da po svemu ovome postanemo još bliži jedni drugima i da ne gledamo na stvari koje možda nekad izgledaju da stvaraju podjele, nego gledajmo na ono što nas povezuje. Bog je taj koji nas povezuje”, poručio je kardinal.
“Ovo je vrijeme kad mora više do izražaja doći ‘kućna Crkva’, obiteljsko zajedništvo i molitva u obitelji. Pozivam obitelji da rade na tome, da učite svoju djecu od najranijih dana zajedno moliti. Ako roditelji to predaju svojoj djeci mogu biti sigurni da se to nikad neće izgubiti. Može nekad kad dijete odraste izgledati da je odlutalo od Crkve, ali ako u srcu ponese zajedništvo obiteljske molitve, to će kad-tad doći i biti poticaj za povratak. Možda je i ovo trenutak da svi zajedno pokušamo to pojačati, osobito da se osnaži molitva u obiteljima. Molitva je najsposobnija držati obitelj na okupu, ona donosi mir u obitelji”, rekao je kardinal Bozanić i udijelio blagoslov slušateljima i gledateljima.
Osim u programu HKR-a, molitva je bila u video prijenosu na Facebook stranici Hrvatskoga katoličkog radija.
ZAGREB (IKA)
- ZKM-ova predstava ACID / KISELINA na premijeri u Litvi ispraćena dugotrajnim pljeskomAnsambl Zagrebačkog kazališta mladih gostovao je dvije večeri za redom, prošlog vikenda, (17. i 18. travnja) u punoj dvorani Litavskog nacionalnog dramskog kazališta u Vilniusu. S najprestižnijom litavskom kazališnom institucijom ZKM je koproducirao predstavu Acid / Kiselina, prema uzbudljivoj drami jedne od najznačajnijih suvremenih hrvatskih dramatičarki Tene Štivičić, u režiji renomiranog litavskog redatelja Antanasa Obcarskasa. Nakon zagrebačke premijeru u prosincu prošle godine,… Read More »ZKM-ova predstava ACID / KISELINA na premijeri u Litvi ispraćena dugotrajnim pljeskom
- Izložba novoprimljenih članova HDLUR-a u KlovićuPozivamo vas na izložbu NOVOPRIMLJENIH ČLANOVA HDLU RIJEKA Ji Suk Baek, Vlatke Butorac Malnar, Lane Gržetić, Biserke Lovnički, Lee Maravić i Sandre Polić Živković, u petak, 24. travnja 2026. u 19 sati, Rijeka, Galerija Juraj Klović, Verdijeva 19 b. Izložba ostaje otvorena do 8. svibnja 2025. Pogledajte KATALOG izložbe! Radno vrijeme: od 10 do 13… Read More »Izložba novoprimljenih članova HDLUR-a u Kloviću
- Suživot čovjeka i mačke u ciklusu fotografija Tea TrostmannaU čudesnoj arhitekturi Grada upoznajemo njegove elegantne četveronožne… Miroslav Pelikan Dubrovački fotograf i slikar Teo Trostmann, suvremeni hrvatski umjetnik, nadahnuti autor je vrlo zanimljivog opusa Kontinuirano fotografirajući raznovrsne motive u Gradu i njegovoj okolici, Teo Trostmann svojim fotografijama čuva od zaborava čitav niz jedva vidljivih događaja, profinjenih odnosa čovjeka osobito s mačkama, koje žive svoj… Read More »Suživot čovjeka i mačke u ciklusu fotografija Tea Trostmanna
- Tiskovna konferencija povodom nadolazećeg Susreta hrvatske katoličke mladeži (SHKM)Susret hrvatske katoličke mladeži Požega 2026. Priredio: Boris Markuš U Dvorani bl. Alojzija Stepinca u Biskupskom domu u Požegi, u utorak 21. travnja 2026. godine, održana je tiskovna konferencija povodom nadolazećeg Susreta hrvatske katoličke mladeži (SHKM) koji će u Požegi biti održan 2. i 3. svibnja.
- NOVO Čitateljski klub Varaždinskog književnog društvaDvadeseti travnja 2026. okupio se po prvi puta Čitateljski klub Varaždinskog književnog društva u Varaždinu Predsjednik VKD-a Darko Foder pozdravio je okupljene te u kratkim crtama predstavio rad društva, istaknuvši činjenicu kako ovim novim projektom, Čitateljskim klubom, društvo čini iskorak prema zajednici, osim mjesta susreta onih koji pišu, postaje i mjesto susreta onih koji rado… Read More »NOVO Čitateljski klub Varaždinskog književnog društva
- OTVORENA OBNOVLJENA GALERIJA MEŠTROVIĆ U SPLITUIzložba „Meštrovićeva kuća u Splitu / prostor života i umjetnosti“ označila povratak publike nakon 15 mjeseci obnove Svečanim otvorenjem izložbe „Meštrovićeva kuća u Splitu / prostor života i umjetnosti“ ponovno je otvorena Galerija Meštrović u Splitu, nakon 15 mjeseci opsežnih radova energetske obnove. Time je publici vraćen jedan od najvažnijih kulturnih prostora u Splitu i… Read More »OTVORENA OBNOVLJENA GALERIJA MEŠTROVIĆ U SPLITU
- Crno, crveno, bijelo u novom ciklusu Damira MedvešekaMedvešek je u čudesni vrtlog unio tri boje, crnu, crvenu i bijelu, miješajući ih, suprotstavljajući ih jednu drugoj ili trećoj, mijenjao im pozicije Miroslav Pelikan U posljednje vrijeme osobito me je privukao izvanredni ciklus apstrakcija akademskog slikara Damira Medvešeka, iznimno cijenjenog suvremenog hrvatskog likovnog umjetnika, autora iznimnog opusa, posebno priznavanog u inozemstvu, donedavno glavnog slikara… Read More »Crno, crveno, bijelo u novom ciklusu Damira Medvešeka
- Svjetionik nadomak grada Umaga Savudrijski svjetionik proslavio svoj 208. rođendanSavudrija je najsjeverniji hrvatski svjetionik, smješten na sjeverozapadnom dijelu Istre, blizu slovenske granice Boris Markuš U Hrvatskoj imamo 45 svjetionika, od kojih je 16 s posadom i 29 bez posade Svjetionik je najstariji hrvatski svjetionik izgrađen 1818. godine na sjeverozapadnom rtu poluotoka Istre. Dovršen je 1818. godine pod pokroviteljstvom austrijskog cara Franje I. i prvi… Read More »Svjetionik nadomak grada Umaga Savudrijski svjetionik proslavio svoj 208. rođendan
- Otvorena Izložba finalista nagrade za mlade umjetnike Zlatna lubenica 10.0 udruge Metamedij u MSUI-u / FOTOIzložba finalista nagrade za mlade umjetnike Zlatna lubenica 10.0 pod nazivom ”Šetnje liminalnim prostorima”, otvorena je u petak 17. travnja, u Muzeju suvremene umjetnosti Istre, a u organizaciji udruge Metamedij u suradnji s MSUI-om U ime domaćina i u ime ravnateljice Ketrin Miličević Mijošek brojne je okupljene pozdravila muzejska pedagoginja Iva Gašparić koja je predstavila… Read More »Otvorena Izložba finalista nagrade za mlade umjetnike Zlatna lubenica 10.0 udruge Metamedij u MSUI-u / FOTO