U sklopu izložbe Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci – Kresnik i Cremona, u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci, u petak, 24. siječnja održan je koncert na violinama koje je izgradio dr. Franjo Kresnik, zaljubljenik u violine kojem je i posvećena ova izložba. Veliki dio svog života dr. Franjo Kresnik posvetio je proučavanju izrade kremonskih violina, točnije izučavanju rada Antonia Stradivarija i Giuseppe Guarnerija del Gesù, što u prvoj polovici 20. stoljeća zaista nije bilo lako. No zahvaljujući upornosti, ostvario je izuzetne rezultate i postao ‘čovjek koji čita violine’, kako su ga tada zvali.
Koncert na dvjema Kresnikovima violinama koje datiraju iz 1910. i 1912. godine i koje su dio fundusa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja izveli su mladi riječki violinisti, studenti Zagrebačke Muzičke akademije, Matej Mijalić i Ivan Graziani, uz klavirsku pratnju Jelene Barbarić-Mijalić. Posjetitelji koncerta uživali su u djelima Johanna Sebastiana Bacha, Niccole Paganinija, Johannesa Brahmsa, Henryka Wieniawskog i Pabla de Sarasate. Bio je ovo drugi od četiri predviđena koncerta koji se održavaju u sklopu izložbe i na kojima violinistički virtuozi sviraju na Kresnikovima violinama, ali i na Stradivarijevoj i Guarnerijevoj violini.
Zahvaljujući partnerstvu Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja i Muzeja violina iz Cremone, Muzej je na izložbi ugostio i osam violina iz Cremone, među ostalima i po jednu violinu Antonia Stradivarija i Giuseppea Guarnerija del Gesù.
Kresnik će u glazbenoj povijesti ostati upamćen po izradi kopija Guarnijerijevih instrumenata, vlastitom tipu violine koji je izrađivao, svojim studijima o laku, te posebice po dugogodišnjem proučavanju konstrukcije kremonskih violina kojim je srušio mit o „tajni“ umijeća velikih majstora. Temeljito proučivši građu vezanu uz kremonske violine i kremonske graditelje iz obitelji Amati, Stradivari i Guarneri i njihove principe konstrukcije, zaključio je da tajna za kojom su mnogi tragali ne postoji, već da rezultat ovisi o temeljitom poznavanju akustičnih zakonitosti, koja se temelji na iskustvu te o trudu i nadarenosti graditelja.
Izložba Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci – Kresnik i Cremona dio je projekta Europske prijestolnice kulture, programskog pravca Doba moći. Riječ je o drugoj po redu izložbi programa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Granice – između reda i kaosa koji se provodi u sklopu Europske prijestolnice kulture.
Izložba Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci – Kresnik i Cremona ostaje otvorena do siječnja 2021. godine uz napomenu kako će kremonske violine biti izložene do 8. ožujka 2020. godine kada će ih zamijeniti instrumenti iz fundusa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.
Lena Stojiljković

Novo
- Grad mladih na zapadnim vratima Zagreba: Tri desetljeća samostalnosti i dvadeset godina umjetničkog duha RAZGLEDNICEOd povijesnog odvajanja od metropole 1995. godine do vizionarskih početaka udruge Akademija-Art – kako je Zaprešić postao sinonim za vrhunsku povezanost, demografski procvat i inspirativan životni prostor po mjeri obitelji i umjetnika… Read More »Grad mladih na zapadnim vratima Zagreba: Tri desetljeća samostalnosti i dvadeset godina umjetničkog duha RAZGLEDNICE
- Jutarnji briefing — 25. kolovoza 2026TL;DR: U Hrvatskoj uhićen drugi osumnjičenik za sabotažu Nord Streama u Puli, u svijetu raste pritisak SAD-a na Iran, US Open počinje uz veliki povratak Federera, a na glazbenoj i filmskoj sceni stižu… Read More »Jutarnji briefing — 25. kolovoza 2026
- Lega, roniš? Osijek kaže: da, već trideset godinaRonilački centar Osijek, pod pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije i u suorganizaciji grada Osijeka i Zajednice osječkog sporta ove godine od 28.08. – 30.08. obilježava 30. obljetnicu djelovanja Boris Markuš Udruga hrvatskih braniteljica Osječko‐baranjske… Read More »Lega, roniš? Osijek kaže: da, već trideset godina
- Studio Size dobio prestižnu nagradu Red Dot: Best of the BestHrvatski dizajn na samom svjetskom vrhu Tara Lukičić Domaća kreativna scena bilježi još jedan izniman međunarodni uspjeh! Interaktivni projekt i mrežna stranica za tipografski sustav Exat, iza kojega stoji zagrebački Studio Size… Read More »Studio Size dobio prestižnu nagradu Red Dot: Best of the Best
- PREGLEDNE VEČERNJE VIJESTI, 24.8.Danas, 24. kolovoza 2026., u Hrvatskoj su zabilježeni novi problemi s gospodarenjem otpadom u više regija, požar na Paklinskim otocima je pod nadzorom, a zabilježeni su i slučajevi zaraze virusom Zapadnog Nila.… Read More »PREGLEDNE VEČERNJE VIJESTI, 24.8.
- ODRŽANA 17. MULTIMEDIJALNA MANIFESTACIJA “ODISEJ POD MURVOM”ZADAR / BENKOVAC / ZEMUNIK DONJI, 20. – 22. kolovoza 2026. – Sedamnaesta multimedijalna manifestacija „Odisej pod murvom“, koju je utemeljio i vodi književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić, održana je od… Read More »ODRŽANA 17. MULTIMEDIJALNA MANIFESTACIJA “ODISEJ POD MURVOM”
