Skip to content

Uz britanski film „Tiranosaur“ svečano otvoren Zagreb Film Festival

Tekst i foto: Nives Gadjobranski
nives.gajdobranski@gmail.com


U Zagreb stiglo stotinjak autora, glumaca i filmskih profesionalaca iz cijeloga svijeta

ZAGREB – Zagreb Film Festival je od početka bio jedan od vodećih festivala u regiji. Usprkos krizi ove je godine još jači i još bolji, što je svakako dobro za hrvatsku kulturu. – rekao je profesor na ADU Nenad Puhovski, na otvaranju dugoočekivanog 9. ZFF-a

A mnoštvo filmaša i kulturnih djelatnika pohrlilo je na otvorenje ZFF-a, na kojem će se u osam dana prikazati devedeset filmova! Početak je bila  projekcija  britanskog filma »Tiranosaur« u režiji glumca Paddyja Considinea. Tom neobičnom pričom o emotivnom odnosu između autodestruktivnog alkoholičara i kršćanske humanitarke, u nedjelju navečer je u zagrebačkom kinu »Europa« otvoren deveti Zagreb Film Festival, na kojemu će se u idućih osam dana prikazati ukupno devedeset filmova.

Na svečanosti otvorenja uručena je Nagrada Albert Kapović Hrvatske udruge producenata, koja se, u spomen na preminulog utemeljitelja Hrvatskog audiovizualnog centra dodjeljuje od prošle godine. Ovogodišnji dobitnik te nagrade je redatelj Hrvoje Hribar, izvršni direktor HAVC-a, koji je nagrađen za istaknuti doprinos na području filmske umjetnosti i promicanje hrvatskog filma. Primivši nagradu Hribar je rekao kako ju prihvaća spremno jer »zna da će Albert Kapović biti zadovoljan«, a i zato što misli kako ju je zaslužio u trenutku kada je prije godinu dana prihvatio posao ravnatelja HAVC-a. Naglasio je također kako je među zaslužnima za sve što je u protekloj godini napravljeno za hrvatsku audiovizualnu djelatnost, i »veliki broj ljudi koji se spojio u nastojanju oko nečega pozitivnog«.

Festival je u kinu Europa otvorio zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, poželjevši dobrodošlicu mnogobrojnim festivalskim gostima koji su došli u Zagreb, dok je direktor Festivala Boris T. Matić izrazio nadu da »manje novaca nego prošle godine, a puno manje nego pretprošle«, koliko je Festival dobio, za ovogodišnje izdanje neće utjecati na kvalitetu programa.


Zagreb Film Festival će ugostiti stotinjak autora, glumaca i filmskih profesionalaca iz cijeloga svijeta, a na otvorenju je bio i Diarmid Scrimshaw, producent filma »Tiranosaur«, koji je na ovogodišnjem festivalu u Sundanceu osvojio nagrade za najbolju režiju i glavne uloge.

Među istaknutijih gostima najavljeni su izraelski redatelj Eran Kolirin, autor filma »Razmjena«, Michael Fuith, glavni glumac austrijskog filma »Michael«, Emma Levie, glavna glumica nizozemskog filma »Lena«, ekipa slovenskog filma »Izlet« debitanta Nejca Gazvode te, u funkciji člana glavnog žirija Peter Suchitzky, filmski snimatelj i bliski suradnik Davida Cronenberga. Njemu u čast, Festival će 23. listopada zatvoriti posljednji Cronenbergov film »Opasna metoda"

Natjecateljski program obuhvaća 11 dugometražnih, 10 kratkih, 13 dokumentarnih te osam kratkih domaćih filmova iz programa »Kockice«, a od hrvatskih filmova na Festivalu će se premijerno prikazati film "Oblak« Miroslava Sikavice o Luki Ritzu, »Marijine« Željke Sukove te "Zemlja znanja« Saše Bana o blokadi zagrebačkog Filozofskog fakulteta tijekom 2010.


U kinu »Tuškanac« prikazivat će se program »Velikih 5« s novim filmovima iz pet najvećih europskih kinematografija, dok će »Plesni centar« biti domaćin triju popratnih programa – »Moj prvi film« donosi dugometražne prvijence danskih autora i njihove kratke filmove, a tu su i dva nova programa, »Red Westerns« s ‘kaubojskim’ filmovima snimljenima u komunističkim zemljama i »Seksualna edukacija«, s uratcima koji propituju seksualnost u edukativne svrhe.

Zagreb Film Festival dodjeljuje nagradu »Zlatna kolica« u kategorijama dugometražnog igranog filma, dokumentarnog filma, kratkog igranog filma te za najbolji hrvatski film u programu »Kockice«, dok T-Com sponzorira nagradu publike za najbolji film.

Kako filmaši doživljavaju ZFF? Redatelj
Vinko Brešan  raduje se ovogodišnjem izdanju ZFF-a i ističe kako očekuje da će uživati u sljedećih osam dana. "Posebno se radujem Steveu McQueenu, sjajan je redatelj i njegov me film jako zanima", istaknuo je Brešan.

Dugometražni i dokumentarni filmovi – raznovrsni i atraktivni


Koji sve filmovi dolaze u Zagreb? Tu je kratki filma Dog Altogether, a govori o neobičnom odnosu između autodestruktivnog alkoholičara i kršćanske humanitarke. U sklopu glavnog dugometražnog programa dolazi izraelski
redatelj Eran Kolirin, autor filma Razmjena, čiji je prvijenac Orkestar u gostima višestruko nagrađivan na festivalima diljem svijeta.

Nakon festivala u Cannesu, Karlovyh Vary i Toronta, u Zagreb stiže Michael Fuith, glavni glumac njemačkog filma Michael koji govori o pedofiliji, kao i glavna glumica Emma Levie i producentica Els Vandevorstiz filma Lena koji govori o djevojci u potrazi za ljubavlju i samopoštovanjem.

Najbrojnija je ekipa slovenskog filma Izlet, uratka najmlađeg autora u glavnom programu, debitantaNejca Gazvode. Na festival osim redateljasklopu glavnog dugometražnog programa dolazi izraelski redatelj Eran Kolirin, autor filma Razmjena, čiji je prvijenac Orkestar u gostima višestruko nagrađivan na festivalima diljem svijeta.

Projekcijom posljednjeg Cronenbergova filma Opasna metoda bit će zatvoreno ovogodišnje izdanje Zagreb Film Festivala.

Iz programa Velikih 5 stiže Aureliano Amadei, redatelj i scenarist koji je film 20 cigareta utemeljio na vlastitom iskustvu: bio je jedini civil koji je preživio napad bombaša samoubojice na zapovjedništvo talijanskih snaga u iračkom gradu Nasiriji u studenom 2003.

Iz dokumentarnog programa stiže američki redatelj Michael Collins, autor filma Odustat ću sutra, poljski autor Michal Marczakčiji nagrađivani film Na rubu Rusije donosi neobičnu ljudsku priču mladog vojnika iz Sibira; Paul Refsdalu filmu Talibani iza maske ekskluzivno je zabilježio svoje zatočeništvo u rukama talibana. Osobnim ratnim iskustvom, ali u dokumentarnoj formi, bavi se taj film novinara Paula Refsdala, čija je ekskluzivna reportaža iz Afganistana završila njegovom otmicom. U dokumentarnom programu ističu se odlični domaći "Marijine" i promašeni "Još sam tu: izgubljene godine Joaquina Phoenixa". Ova dva filma dobro je promatrati skupa jer pokazuju kako produkcijski uvjeti i zvjezdana postava nisu baš nikakva garancija kvalitete, pa čak ni duhovitosti u žanru koji parodira vlastitu formu. "Marijine" Željke Sukove i njene sestrične Nine Violić snimljene su u gerilskim uvjetima i samo jednom danu, kao posveta pokojnoj baki. Usprkos, ili upravo zahvaljujući tim ograničenjima, Sukova je isporučila bizaran, svjež i duhovit film koji je na kraju privukao veliku međunarodnu pozornost prikazivanjem na Hot Docsu, u Karlovym Varyma i na nizu drugih festivala.

S druge strane tu je "Još sam tu", pompozno najavljivana i u detalje razrađena spačka Joaquina Phoenixa i njegova šurjaka Caseya Afflecka, u kojem se pojavljuju P. Diddy i druge velike svjetske zvijezde šoubiznisa, a koji je čitav izgrađen na tragično glupom pokušaju da nas uvjeri kako je Phoenix poludio, pustio bradu i okrenuo se karijeri repera. U dokumentarnom programu gledat ćemo ukupno 16 filmova, među kojima i "prave" dokumentarce o Luki Ritzu ("Oblak" Miroslava Sikavice), studentskoj blokadi Filozofskog ("Zemlja znanja" Saše Bana) itd.

"Kockice" za mlade domaće redatelje, popratni programi…


Jedan od tradicionalno najzanimljivijih programa festivala, "Kockice" na kojima se predstavljaju kratki filmovi mladih domaćih redatelja, ove je godine mnogo manjeg opsega zbog festivalskih pravila koja zabranjuju reprizna prikazivanja. Velik dio studentske produkcije završio je, naime, ljetos u Puli, koja se napokon okrenula i mlađim generacijama. U "Kockicama" ćemo zato gledati samo osam filmova.

Kratka konkurencija donosi ukupno deset filmova, među kojima dva iz regije. Srpski "Dont brejk maj turbofolk hart" ljubavna je priča o beogradskoj pevaljci koja se zaljubljuje u mladog kustosa, homoseksualca. Bosanski "Mali borci" ratna su priča o djevojčici ustrašenoj pucnjavom koju braća uvjeravaju da rat nije stvaran, zbog čega ona nenamjerno dovodi obitelj u opasnost. Osim njih, u kratkoj selekciji izdvajaju se canneski pobjednik "Prijelaz" te višestruko nagrađivani poljski "Uspavaj me pjesmom" i irski "Duhovi". Ne treba zanemariti ni popratne programe, u kojima se ponovno kriju prave filmofilske poslastice. Selekcija Moj prvi film – Danska predstavlja debitantske filmove nekih od najvećih europskih redatelja današnjice, poput Larsa von Triera, predstavljenog s čak dva rana filma, i Nicolasa Winding Refna s kultnim filmom "Pusher". Mnogo pažnje privući će i program Seksualna edukacija na filmu, u sklopu kojeg se prikazuje pet filmova, među kojima i legendarni danski "Hopa cupa u krevetu" iz 1976. godine, ali i edukativni filmovi "Ikina sudbina" i "Endemični sifilis" snimljeni 1933. godine u Širokom Brijegu, Posušju i Mostaru, a u produkciji Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar iz Zagreba! Suradnja s međunarodnim filmskim festivalom u Rotterdamu u program ZFF-a donijela je selekciju "crvenih westerna", snimanih u Istočnoj Europi 1960-ih i 1970-ih godina, što je dobra prilika za nostalgični izlet starijih posjetitelja i edukaciju onih mlađih o bizarnom filmskom žanru koji je obilježio djetinjstvo njihovih roditelja.


Tu su, naravno, i festivalski tulumi, tri posebne projekcije, zatim Bibijada, program za najmlađe, te jedna mala filmska ekskluziva – premijera filma "Opasna metoda" Davida Cronenberga sa zvjezdanom glumačkom postavom, koja se prikazuje izvan konkurencije u glavnom programu.

Valja ponoviti za kraj: na ZFF-u će se u osam dana prikazati devedeset filmova!

Akademija-Art.hr
17.10.2011.