Susret veleposlanika RH u Brazilu dr Štambuka s gradonačelnikom Ouro Preta Santosom
Veleposlanik RH u Brazilu dr Drago Štambuk sastao se 14. listopada s gradonačelnikom Ouro Preta, Angelom Oswaldom de Araujom Santosom, istaknutim brazilskim intelektualcem, pravnikom i piscem, bivšim ministrom kulture Brazila. Sastanak je održan u povijesnoj, nedavno obnovljenoj municipalnoj palači u Ouro Pretu, gradu kolonijalne arhitekture i brojnih baroknih crkava, glasovitom po rudnicima zlata i činjenicom da je prvi brazilski grad koji je 1980. upisan na UNESCO-vu listu svjetske baštine.
Kulturološki i civilizacijski jedan od najvažnijih brazilskih gradova sljedeće godine slavi 300. obljetnicu osnivanja, pa su tim povodom veleposlanik i gradonačelnik raspravili program proslave i oblike suradnje, kao i turističko-gospodarsku suradnju, osobito kroz konferenciju UNESCO-vih baštinskih gradova, tako i preko Splita i Dubrovnika. U Ouro Pretu definitivno je 1994. započela, s dodatnim istoimenim protokolom, gospodarsko-politička zajednica južnoameričkih država Mercosur.
Gradonačelnik Santos upoznao je veleposlanika Štambuka s brazilskom turističkom mekom i njenim uspješnim konzervatorskim naporima, proveo kroz najvažnije crkve i dom-muzej velike američke književnice i luzitanistice Elizabeth Bishop.
Terapija umjetnošću
Veleposlanik Štambuk bio je jedan od vodećih govornika na istodobnom višednevnom kongresu art terapeuta u Ouro Pretu, s preko tisuću sudionika, obrativši im se u kongresnoj dvorani 15. listopada te zastupajući tezu da su umjetnost i znanost dva komplementarna krila koja čovjeku omogućuju uzdizanje i let. Naglasio je potrebu da znanost, osobito kliničko-medicinska, kvantificira umjetničke poticaje ljudskim dušama i dokaže napredak znanstvenim metodama. Istaknuo je sućut kao bitnu osobinu sudionika kongresa i pozvao ih na prevladavanje duhovnoga deficita u globaliziranom svijetu koji tehnološki napreduje ali spiritualno ne prati isti progres. Pozvao je i na akciju umanjivanja bola koje donose bolest i nevolje suvremena svijeta, kroz bavljenje umjetnošću i njegovanjem kreativnosti.
„Nježnost generira nježnost“, kazao je dr. Štambuk, „stoga suvremeni čovjek mora uzdizati svoje biće i rasti u plemenitosti, inače svijet i čovječanstvo neće opstati.“ Veliko predavanje na kongresu, kao i jednodnevni seminar, održao je prof. dr. Miroslav Prstačić s edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je snažno naglasio potrebu za objektivnim procijenjivanjem učinka umjetničkih terapeutskih postupaka na različite bolesti.