Otvorenje multimedijalnog događanja Prva izložba u proširenoj stvarnosti u Hrvatskoj! 21. 05. 2011. (u 12.00 sati)
U subotu 21. svibnja u 12 sati u Zagrebu se u kinu Tuškanac otvara prva hrvatska izložba u proširenoj stvarnosti (augmented reality ili kratica AR) koju organizira umjetnička udruga Zagreb Art Kolektiv (ZARK). Izložba, tradicionalna i ona u proširenoj stvarnosti, uključuje slike američkog slikara Johnathana Robertsa te filmove i fotografije hrvatskih umjetnika, redateljice Nikoline Barić i snimatelja i fotografa Mirana Krčadinca. Specifičnost je AR tehnologije da se izlošci mogu promatrati pomoću smartphonea na frekventnim lokacijama po cijelome gradu. Kustosica izložbe koja će ju i službeno otvoriti je Patricia Kiš iz Jutarnjeg lista.
Proširena stvarnost ili augmented reality (AR) naziv je zaizravan ili neizravan pogled na fizički svijet proširen računalno generiranim objektima. Najčešće se proširena stvarnost gleda pomoću nekoga posrednoga medija, a najpogodniji za to je mobilni telefon tj. smartphone koji sadrži sve potrebno za novo AR iskustvo. Princip proširene stvarnosti je da se na određenoj poziciji u fizičkom svijetu (pomoću GPS koordinata ili tzv. QR kodova) postave odabrani modeli – fotografije ili video sadržaji – koji se zatim promatraju putem zaslona na odabranim lokacijama.
Umjetnički projekt u organizaciji udruge ZARK koji koristi tu inovativnu mobilnu tehnologiju je multimedijalna AR izložba s ciljem promicanja upotrebe novih tehnologija i multikulturalnosti uz korištenje potpuno nove platforme za razgledavanje umjetnosti. Program otvorenja kombinira tradicionalno prikazivanje radova umjetnika u kinu Tuškanac te inovativan pristup promatranja izložbe pomoću smartphonea (iPhone ili neki drugi smartphone koji koristi sustav Android). Tako su slike, filmovi i fotografije troje umjetnika postavljene u proširenu stvarnost po frekventnim lokacijama u cijelome gradu (na primjer kod HNK-a, na Markovu trgu, trgu Bana Jelačića, ispred MSU-a, na bivšem gradskom kupalištu „Babinjak”, itd.), kao i ispred kina Tuškanac, te će se u njima moći uživati bilo kada pogledom kroz vlastiti smartphone. Kako je jedan od ciljeva organizatora povezivanje mladih talentiranih umjetnika i jačanje njihove suradnje, program otvorenja dodatno je obogaćen kreativcima: nastupom mlade japanske violinistice Rike Takaba, trbušnim plesom koji izvodi skupina Ting! Tribe i glazbenom podlogom DJ Dirty Hairya. Ostali sudionici u projektu su plesni centar Čarobni vrt i Orijentalni ples, dizajnerica i dobitnica brojnih svjetskih priznanja Maja Bagić Barić koja je osmislila i dizajnirala katalog izložbe, dok sponzori događanja uključuju Iskon, Lalog, T-HT, T-portal i Hrvatski filmski savez.
Kustosica izložbe, Patricia Kiš, u popratnom tekstu u katalogu izložbe zapisala je: „Umjetnička Grupa šestorice izlazila je sedamdesetih godina na ulice i zahtijevala je demokratičnost, umjetnost za sve, za svakog prolaznika. Nisu željeli umjetnost zatvorenu u okvire galerija, izoliranu u često samodovoljnom kustosko-izlagačkom svijetu, koji i nehotice proizvodi neke unaprijed određene filtere, poželjne trendove. Kako izgleda željena demokratičnost u umjetnosti koja izlazi na ulice u naše, medijsko doba, pokazuje skupina umjetnika okupljenih oko zajedničkog nazivnika Zark,Zagrebart kolektiv. Oni se predstavljaju izložbom koja se događa na najfrekventnijim mjestima po Zagrebu, a koja se mogu samo poželjeti: ispred HNK, u blizini Sabora, kod Muzeja suvremene umjetnosti, uz Savu na nekadašnjem Babinjaku, na trgu Bana Jelačića.Izložba je vidljiva kad na smartphoneu, aktivirate postavku layar.com, pa pred vama preko zaslona počnu lebdjeti platna, fotografije, stillovi iz videa, sve u kombinaciji s najboljom mogućom zamislivom pozornicom, Zagrebom, kad u njemu ima najviše romantike, Zagrebom u proljeće. Gradske vizure postaju galerije na otvorenom, a neočekivana i nepredvidiva interakcija ove okoline s umjetničkim djelima daje im posebnu draž. Mogućnosti su neslućene: bez ikakva filtera osim vlastita ukusa, doslovno hodajući kroz umjetnost, sami odlučujete što vam se sviđa.”
Johnathan Roberts, jedan od umjetnika i kreativni direktor ZARK-a, navodi inspiraciju za ovaj umjetnički poduhvat: „U proširenom gradskom krajoliku gdje su tradicionalne granice kulture nejasne ili čak u potpunosti izbrisane, gdje se prošlost, sadašnjost i budućnost neprestano miješaju, upravo se rađaju nove inspiracije i mogućnosti umjetničke suradnje uz pomoć inovativnih tehnologija. Stoga, naš je cilj pretvoriti Zagreb u veliki laboratorij u kojem se istražuju potencijali proširene stvarnosti.“
ZARK okuplja umjetnike, profesore i znanstvenike, inženjere i poslovne profesionalce koji dijele sličnu viziju i vjeruju da je AR najbolje sredstvo koje nam, barem za sada, 21. stoljeće nudi za unapređenje i razvoj umjetnosti i kulture te povećanje intelektualnog kapitala u Hrvatskoj u odnosu na ostatak Europe i svijeta. ZARK-ova misija je uz pomoć AR-a pretvoriti zagrebačke javne prostore poput gradskih trgova i parkova u goleme umjetničke galerije i izložbene prostore otvorene svim vrstama i profilima umjetnika te stvoriti potpuno novu platformu (AR) za predstavljanje kako već priznatih tako i nepoznatih umjetnika i njihovih umjetničkih djela.
Biografije umjetnika
Johnathan Roberts, slikar i ZARK-ov umjetnički direktor
Johnathan Andrew Roberts rođen je 1974. u gradiću na Floridi, SAD u blizini Orlanda. Slikati je počeo već kao dječak, uz majku profesionalnu umjetnicu, a svoj umjetnički razvoj nastavio je studirajući povijest umjetnosti i filozofiju estetike, istovremeno proučavajući teme vezane za fiziku i neuroznanost kako bi što bolje shvatio ulogu percepcije u slikarstvu. Paralelno se upuštao u razne umjetničke poduhvate, uključujući i izradu 120 metara dugačke „svitak slike“, koja predstavlja nadrealno-fantastično istraživanje temeljnih univerzalnih koncepata poput ljubavi, rata te međuigre nevinosti i brutalnosti.
Izlagao je u brojnim američkim galerijama, a njegove slike nalaze se u privatnom vlasništvu kako u Americi tako i u Europi. Godine 2005. osvojio je nagradu Best of Show na izložbi Independent Artists Salon u Teksasu.
Živio je u osam američkih saveznih država te imao više od 70 poslova kako bi financirao svoju strast za slikanjem. Trenutno živi i radi u Zagrebu sa suprugom i kćerkom.
Nikolina Barić (21. 11. 1982.) diplomirala je filmsku i TV-režiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. U istome gradu, paralelno je studirala i završila arheologiju i anglistiku na Filozofskome fakultetu. Godine 1999. snima svoj prvi film zajedno sa prijateljicama iz srednje škole pod nazivom Zajedno smo jači, koji osvaja 1. nagradu na 37. Reviji hrvatskog filmskog i video stvaralaštva djece i mladeži. Nagrade i potpora Hrvatskog filmskog saveza daju joj vjetar u leđa da nastavi dalje snimati i na koncu upisati Akademiju, gdje nastaje najveći broj njezinih filmova. Osim na Akademiji, znanje i iskustvo stječe na radionicama za studente u okviru Sarajevo film festivala, na kojima sudjeluje godine 2006. i 2007., a 2008. snima kratki film Nekako s proljeća u okviru programa Sarajevo grad filma, koji se i prikazuje na festivalu. Diplomskim filmom Maša završava Akademiju u Zagrebu i zaokružuje svojih 10 godina rada na filmu, tematski se vraćajući na motive i lokacije prvoga filma iz 1999, a to je život subkultura i srednjoškolsko okruženje.
Zastupa tezu da je film prije svega vizualna umjetnost, te da ona ne postoji kao takva bez autorskog unošenja subjektivnosti u film. Dok snima, najviše pažnje pridaje fotografiji i izboru glumaca, a u traženju priče nastoji se ograničiti na vlastito iskustvo i svijet koji poznaje.
Najveći uzori su joj Claude Chabrol i Lukas Moodysson, a mentori Ante Peterlić na akademiji te Abel Ferrara koji je vodio radionicu za studente u Sarajevu.
Miran Krčadinac akademski je snimatelj i fotograf koji već dugi niz godina snima TV programe, reklamne i namjenske filmove te dokumentarce. 2005. godine dobio je važno priznanje za svoj snimateljski rad na dokumentarnom filmu „City Folk“ (HTV, 2004.) osvojivši prvo mjesto na europskom natjecanju Circom Prix Award u kategoriji Across Border. Član je Hrvatskog društva filmskih djelatnika, a na izložbi u Tuškancu po prvi puta se predstavlja javnosti svojim fotografijama nastalima na ostacima legendarnog zagrebačkog kupališta „Babinjak“.
Rika je mlada japanska violinistica, odnedavno sa zagrebačkom adresom. Tijekom svog glazbenog obrazovanja živjela je i svirala u Osaki, Londonu, Zurichu, a trenutno i u Zagrebu gdje pohađa Glazbenu Akademiju kod prof. Maje Dešpalj Begović. Dobitnica je druge nagrade na 10. KOBE Međunarodnom studentskom glazbenom natjecanju. Na otvorenju izložbe u Tuškancu odsvirat će jednu od klasičnih skladbi za violinu.
TING! TRIBE – Tribal trbušni ples
Ting! Tribe je jedna osmomjesečna beba začeta na festivalu kuhanja kave, iako, ne bi vjerovali, članice uopće nisu kavopije. Okupila ih je Tea Gavranović, a Ting! Tribe zajedničkim snagama plesno odrasta i pritom se dobro zabavlja, pa iako je tek beba koja izvodi svoje prve plesne korake, nada se da će, kad odraste, rasturati plesnim podijem i mamiti osmijehe. Plešu tribal stil trbušnog plesa – suvremenu formu tradicionalnog orijentalnog plesa izmiješanu s modernim pokretima i otplesanu na moderne ritmove. Na ZARK-ovom otvorenju uveselit će nas s dvije uzbudljive plesne izvedbe.
Rođen u Velikoj Britaniji u kojoj je proveo većinu svog života, Matt već nekoliko godina živi i radi u Zagrebu kao DJ, nezavisni producent i glazbenik. Njegove DJ playliste oslanjaju se na široku kolekciju jazz, bossanova i funk ploča koje je tijekom godina pažljivo sakupljao. Trenutno radi na utemeljenju vlastite glazbene produkcijske kuće i DJ booking agencije Fresh Delivery. Odnedavno je i formalno postao Hrvat, dobivši naše državljanstvo.
Maja je poznata grafička dizajnerica sa zavidnim brojem nagrada i odrađenih projekata. Karijeru je započela u agenciji Bruketa&Žinić o.m., da bi 2005. osnovala vlastiti grafički studio KO:KE kreativna farma. Među njenim radovima izdvajaju se vizualni identitet i oblikovanje pripadajućih materijala za poznate festivale: Festival europske kratke priče (2005. – 2010.), Zagreb film festival (2005. i 2006.) i Dani hrvatskog filma (2005.), a nedavno je njen plakat za Festival kratke priče, koji je osmislila s kolegom Danijelom Srdarevim, uvršten među deset najboljih plakata na svijetu po izboru američkog časopisa za dizajn How.
Srđan Manojlović – Programer
Srđan je dipl. ing. elektrotehnike, a uskoro će postati i mr. sc. ekonomije te jedan od osnivača ZARK-a. U svojoj karijeri promijenio je dosta poslova kroz koje je stekao vrijedno iskustvo u različitim industrijama i poslovnim procesima. U ovome projektu Srđan je implementirao AR vizije umjetnika na softversku platformu za mobilne telefone.
Tamara Tomić – PR i marketing projekta
Tamara je predsjednica udruge ZARK, a profesionalno se već desetak godina bavi marketingom i PR-om te organizacijom evenata. U ZARK-u je zadužena za marketing i promociju projekata udruge te organizaciju otvorenja.