Skip to content

Traje 3. Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

hr film u vojvodini

U okviru ovogodišnjeg Ciklusa hrvatskoga filma u Vojvodini u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, za učenike OŠ „Ivan Goran Kovačić” iz Sonte, 31. listopada 2013. godine, u velikoj dvorani mjesnog Doma kulture organizirana je projekcija filma za djecu „Duh u močvari”

Pomoć u organizaciji pružilo je Hrvatsko nacionalno vijeće, a cilj je bio obogaćivanje sadržaja nastavi koja se odvija na hrvatskom jeziku. Scenarij ovog dugometražnog igranog filma za djecu rađen je po istoimenoj knjizi dječjeg pisca Ante Gardaša, uz čije su junake odrastali mnogi naraštaji. Stoga je “Duh u močvari” i uvršten u lektiru četvrog razreda osnovne škole, ističu organizatori festivala. Djelo je to koje osim uzbudljive dječje priče educira i služi kao primjer. Kao takvo, odabrano je da obilježi veliki povratak cjelovečernjeg dječjeg filma koji u hrvatskoj kinematografiji nije snimljen dvadeset godina. Režiju je potpisao hrvatski redatelj Branko Ištvančić, rođen u Tavankutu.

Projekciji je nazočilo oko 150 učenika i nastavnika.

Istoga dana, film “Duh u močvari” prikazan je i djeci iz OŠ „22. oktobar” u Bačkom Monoštoru.

Do konca godine, planira se održati projekcija ovoga filma i u drugim mjestima u Vojvodini u kojima učenici hrvatske nacionalne manjine u Srbiji pohađaju nastavni predmet Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture, pišu organizatori.

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini nastavljamo programima koji će biti posvećeni filmskim autorima poput Ive Škrabala i Tomislava Gotovca koji su rođeni u Somboru te programom zabranjivanih filmova u okviru kojeg ćemo održati prigodno predavanje i prikazati film “Pod udarom cenzure” redatelja Silvija Mirošničenka.

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se već treću godinu uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra u okviru programa međunarodne suradnje, a uz projekcije hrvatskih filmova i kroz gostovanje hrvatskih filmskih autora i predavača ova manifestacija okuplja gledatelje iz godine u godinu čiji broj stalno raste što govori o interesu za hrvatski film u ovakvim sredinama u kojma je ova vrsta promocije deficitarna. (dalje.com)