Skip to content

Tomislav Buntak izlaže u galeriji Turnac

Tomislav Buntak 1

U organizaciji Gradske galerije „Turnac”, u Novom Vinodolskom, u četvrtak, 27. lipnja.2013. otvarena je izložba crteža i slika istaknutog i nagrađivanog hrvatskog slikara Tomislava Buntaka

Kustosica izložbe i autorica teksta u katalogu izložbe je Višnja Slavica Gabout, koja je izložbu i otvorila.

Tomislav Buntak rođen je 24. travnja 1971. u Zagrebu. Počinje izlagati 1992. godine i do sada je izlagao na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu.Diplomirao je 1997. slikarstvo na Nastavničkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi prof. Miroslava Šuteja. Još za vrijeme studija bio je nagrađivan: godine 1994. dobio je Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu, 1996. nagradu na 24. salonu mladih u Zagrebu, a 1997. Nagradu Zagrebačke banke. Odmah po završetku akademije, godine 1997., postaje član HDLU Zagreb. Prvu samostalnu izložbu održao je 1998. u Galeriji Arteria u Zagrebu. Od 1998. do 2010. bio je ravnatelj Centra za kulturu Maksimir u Zagrebu.

Tomislav Buntak 2

Godine 2005. dobio je nagradu AICE na 39. Zagrebačkom salonu, a iste godine po izboru Allane Heiss, ravnateljice P.S.1, sudjelovao je u rezidencijalnom programu u New Yorku, gdje mu je priređena i samostalna izložba. Godine 2006. sudjelovao je na Kairskom biennalu, a 2008. održao je veliku samostalnu izložbu u zagrebačkom Umjetničkom paviljonu („ Hodočasnici – vizija mističnih putovanja”). Godine 2008. dobio je nagradu Kabineta grafike HAZU na 4. trijenalu crteža u Zagrebu za site-specific-crtež „Konačna pobjeda nebeske vojske”. Godine 2008. sudjelovao je u rezidencijalnom programu u Tokyo Wander Siteu u Tokiju. Godine 2009. dobio je Godišnju nagradu Vladimir Nazor za izložbu u Umjetničkom paviljonu. Godine 2009. postao je dopredsjednik HDLU Zagreb, a 2010. docent na Katedri za slikarstvo Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Godine 2013. izdana mu je monografija.

Izložba Tomislava Buntaka u Gradskoj galeriji „Turnac” u Novom Vinodolskom moći će se razgledati do 13. srpnja 2013., u radno vrijeme galerije. Ulaz je besplatan.

Tomislav Buntak 3

Tomislav Buntak slovi danas kao jedan od najzanimljivijih umjetnika suvremene hrvatske likovne scene. Njegov jedinstveni izričaj proizišao je iz moćne sinergije metjerske izvrsnosti, discipline, umjetničke slobode i beskrajne fantazije, gradeći tako, u stalnim kreativnim dvoglasjima narativnoga i snovito-imaginativnoga, opisnoga i asocijativnoga, misaonoga i emotivnoga, jedan sasvim poseban svijet. Svijet u kojem vladaju bujna linija i ekspresivna boja, koje se naizgled šire bez kontrole, a ustvari su profinjeno organizirane u sustav, funkcionirajući najčešće unutar nekog mitološko-sakralno-simboličkog ili fantastičnog narativa, s uvijek prisutnim ljudskim likovima kao glavnim motivom . A ti ljudski likovi su uvijek buntakovski prepoznatljivi: uz rijetke iznimke, izduženi su i elegantni, nevino nagi, iskonski slobodni, „arhaično” nasmiješeni, laki i nestvarni, utopljeni u arkadijski krajolik, ili postavljeni u mistični interijer. Ponekad oni zajedno s florom i faunom pejzaža prividno zagušuju kadar (može se učiniti, do granice izdržljivosti). Međutim, to je tek privid, jer Buntak uvijek promišljeno plete naraciju i pazi na kompoziciju, pri čemu mu je važna ne samo izvrsnost izvedbe, nego i disciplina duha i razmišljanja, pa meditativno i kontemplativno uranja u rad, puneći ga energijama i vibracijama svoga bogatog unutarnjeg svijeta. Gradeći tako svaki puta i dograđujući djeliće jedne osobne, paralelne zbilje, u kojoj je sve simbol i znak. U kojoj je sve istodobno i realnost i snovita fantazija, u kojoj su realije i mitovi isprepleteni – i sve postaje moguće. Likovi u njega supostoje u nekom sretnom, šutljivom suživotu, u kojem ne komuniciraju, ali zato pozitivno energetski vibriraju, odašiljući autorove poruke o ljudskosti, istini i dobroti; vitalnosti, životnome poletu i harmoniji duha, tijela i djelovanja; jedinstvenome skladu elemenata prirode, integriranosti čovjeka u tu prirodu i našem sveukupnom odnosu prema univerzumu – i Bogu. Bilježeći u toj priči, s mnogo introspektivnoga i iskustvenoga, autobiografskoga i ludičkoga, važnost svoga postojanja i bit svoje egzistencije.

Tomislav Buntak 4

Buntakovo dosadašnje stvaralaštvo – i u crtežu i u slikarstvu, pokazuje njegovu ljubav prema suvremeno koncipiranim povijesnim sintezama. Prema znalački-promišljenom zahvaćanju u dragocjeni trezor povijesti umjetnosti i otud odabir onih elemenata koji su bliski njegovu umjetničkom nervu: ideal ljepote renesanse, gauguinovsku egzotiku primitiva, malo odjeka romantizma i simbolizma, prisjećanje na matisovske pastorale s nimfama, neo-impresionistički kolorizam, te nešto od poetike lirske apstrakcije, čemu na kraju on dodaje ono najvrijednije i najautorskije: svoju osobnu interpretaciju. Interpretaciju koja govori jezikom suvremenosti, jer se veže na današnje medije (strip, grafiti), kao i na nove tehnike i materijale (fluorescentne boje, UV-svjetlo). A to sve onda u konačnici djeluje kao intrigantni, harmonični spoj prostora i vremena, oka i ruke, opservacije i imaginacije, u Buntakovu osebujnom autorskom likovnom univerzumu.

Višnja Slavica Gabout

Tomislav Buntak 1
Tomislav Buntak 1
Tomislav Buntak 2
Tomislav Buntak 2
Tomislav Buntak 3
Tomislav Buntak 3
Tomislav Buntak 4
Tomislav Buntak 4