Skip to content

Štajerska jesen, od 23. rujna do 16. listopada 2011.


Bartana Missing Negatives

Nives Gajdobranski
nives.gajdobranski@gmail.com

Drugi svjetovi – protiv ružnih snova!


Hrvatski kustoski kolektiv u dobrom društvu

Otvorenje festivala ‚Steirischer herbst 2011‘ održano je, a uz prisustvo i hrvatskih novinara, u petak, 23. rujna. Drugi Svjetovi lajtmotiv su ovogodišnje Štajerske jeseni, a oni preispituje kulturne, socijalne,p olitike i psihološke paralerne svjetove: kao misaone i alternativne misaone modele, kao pokreta promjene paradigme koji nas odjednom navode da stvari vidimo u drugačijem svjetlu. Na programu ovogodišnjeg festivala suvremene umjetnosti Štajerska jesen od 23. rujna do 16. listopada je stotinjak produkcija iz najrazličitijih područja umjetnostii.

Program otvara najnoviji rad jedne od najvažnijih koreografkinja našeg vremena: Anne Teresa De Keersmaeker u ”Ceseni” sa svojom plesnom kompanijom Rosas i vokalnim ansamblom Graindelavoix pod vodstvom Björna Schmelzera spaja odvojene svjetove glazbenika i pleasa. Zapravo – plesači pjjevaju, a glazbenici plešu. Glazba uz koju to čine dolazi iz nekog sasvim drugog vremena: Ars subtilior potječe iz kasnog 14. stoljeća, ali zato svojom kompleksnošću i apstraktnošću tu paradoksalno i te kako odgovara suvremenom razumjevanju glazbe.

I Festivalski district Štajerske jeseni 2011, koji je osmislila austrijsko-slovenska umjetnica Maruša Sagadin, pravi je mali svijet za sebe: za četri tjedna festivala nastao je kozmopolitski gradić u gradu koji stremi prema većemu a k tome je još i neobično ugodan: stolice i klupe su na ulici, vlastita gostionica o mnošto kafića oko nje, klub, kino, hotel, trgovine i  restorani. – nudi se sve: od turističkog ureda do terapije protiv ružnih snova, od eksperimentalne elektronike do izložbe, od partyja do teorije.


Na izložbama festivala također se prikazuju brojni svjetovi i paralerni sustavi nastali u suradnji s gradskim partnerskim institucijama kao što su Camera Austria, Udruga umjetnika, “rotor”, Umjetnička udruga Medienturm , kuća arhitekata i mnoge druge. Ovogodišnja središnja izložba Štajerske jeseni ,Drugi svijet – čiji koncept potpisuje hrvatski kustoski kolektiv What, How & for WHOM /WHW- koristi potencijal mogu ih i ne mogu ih drugih svjetova kao površinu za projekciju imaginarnih i političkih promjena perspective, ali je istovremeno ipak ukorijenjena u geopolitičku stvarnost našeg vremena.


Bartana Missing Negatives

Iz područja performativne umjetnosti na programu su radovi koreografkinje Eszter Salamon, američkog performera Miguela Gutieeza, nizozemske kazališne Lotte van den Berg, belgijske grupeCREW i mnogih drugih. Prvi put u Grazu publika može uroniti u drastično – fizički kazališni svijet argentinsko-španjolskog redatelja Rodriga Garcie njegov, “Gόlgota  Picnic” bijesni je obračun  sa zapadnom civilizacijom.


Zmijewski KDT

Više od četrdeset godina Štajerska jesen jedna je od malobrojnih svjetskih festivala suvremene imjetnosti, koji je u svojoj osnovi istinski multidiscipliniran. Veronica Kaup od 2006. je godine njegova intendantica.

Predstavljeni Graz i muzej „Universalmuseum Joanneum“ u DHK Zagrebu


U  ime turističke zajednice Graza organizirana je prezentacija Graza i muzeja „Universalmuseum Joanneum“ pod nazivom Večer Graza u Zagrebu, a održana je u srijedu 28. rujna 2011. sa početkom u 16:30 sati u Klubu književnika, Trg Bana Jelačića 7/1.

Ponudu i novosti Graza kao i muzeja Joanneum predstavili su Dieter Hardt-Stremayr, direktor Turističke zajednice Graza i Peter Pakesch umjetnički voditelj „Universalmuseum Joanneum“, a poslije toga priređena je večera u restorau Kluba književnika.

Predstavnici grada Graza u svome predstavljanju u Zagrebu istaknuli su jesensku turističku ponudu toga grada, izdvojivši među kulturnim događanjima otvorenje novog urbanog dijela grada, muzejske četvrti "Joanneum Sviertel" u studenome, te brojne popratne izložbe. Ove jeseni Graz nudi mnoštvo sadržaja, među kojima se ističe otvorenje muzejske četvrti Joanneuma u studenome, kazao je Wolfgang Muchitsch, znanstveni ravnatelj muzeja "Universal Museum Joanneum", koji slavi 200. obljetnicu osnutka. Obljetnica se od siječnja obilježava izložbama, a u subotu, 1. listopada, otvara se i izložba njemačke umjetnice Anntje Majewski "Die Gimel-Velt" (svijet Gimela).

Vrhunac proslave jubileja bit će otvorenje modernoga gradskog središta umjetnosti, kulture i znanja, muzejske četvrti "Joanneum Sviertel" 26. studenoga. Taj 33 milijuna eura vrijedan projekt restauracije dviju najstarijih muzejskih zgrada u Joanneumu sastoji se od kompleksa triju zgrada – "lesliehofa" u Ulici Raubergasse, muzeja u Neutorgasse i Štajerske zemaljske knjižnice u Kaltchberggasse.

Tu će biti smještene i nove prostorije galerije suvremene umjetnosti Neue Galerie Graz koja će s Multimedijskom zbirkom, Prirodoslovnim muzejom i Štajerskom zemljaskom knjižnicom biti povezana podzemnim centrom sa središnjim ulazom, informacijskim centrom i informativnim punktom.

– Taj dan ne otvaramo samo zgrade, već i tri velike izložbe. –  kazao je Muchitsch. Tako će otvorenje novog središta umjetnosti i kulture u srcu grada popratiti i otvorenje izložbe Moderne: Selbstsmord der Kunst? – ("Modernizam: Samoubojstvo umjetnosti?") u Neue Galerie Graz, izložbe Bruseum sa zbirkom djela austrijskog umjetnika Guentera Brusa te izložbe slikara, dizajnera i arhitekta Hansa Holleina.

U prosincu se otvara izložba "Land der Bilder" (zemlja slika), s multimedijskom zbirkom Joanneuma koja obuhvaća više od 2,5 milijuna fotografija, filmova i tonskih zapisa iz čitave Austrije.

Najstariji austrijski muzej i najveći univerzalni muzej u središnjoj Europi "Universla Museum Joanneum" spaja niz različitih muzeja u Grazu i okolici, s mnogobrojnim galerijama i zbirkama iz raznih područja umjetnosti, uključivo arheologiju, geologiju, paleontologiju, mineralogiju, botaniku, zoologiju, povijest, umjetnost i narodne običaje, preko 4,5 milijuna predmeta raspoređenih u 17 muzejskih odjela na 12 lokacija u Štajerskoj.

Direktor Turističke zajednice Graza Dieter Hardt-Stremayr kazao je kako je to grad kulture koji čitave godinu ima što ponuditi.

Upravo je Graz  2003. godine bio europski grad kulture, kad je sagrađena i jedna od novijih znamenitosti grada, zgrada Muzeja suvremene umjetnosti Kunsthaus Graz. Valja naglasiti i to da je Povijesno središte Graza od 1999.  na UNESCO-ovu popisu mjesta svjetske baštine u Europi.

I za kraj važna informacija: na dan otvorenja Joanneuma počinje Festival osjetila koji će do 23. prosinca nuditi bogatu glazbenu i gastronomsku ponudu. Što zaključiti nego – bogatom i raznolikom te stručno vođenom ponudom suvremene umjetnosti Graz će privući brojnu stručnu ali i tzv. širu publiku. I pokazati kako je kulturni turuzam lijepa realnost naše suvremenosti.


Zmijewski KDT

Akademija-Art.hr
29.09.2011.