Dana 13. studenoga 2011. održan je nedjeljni program CrOz – Festivala australsko – hrvatskog prijateljstva na Federation Square u Melbourneu i dvorani BMW Edge. Ispunjeni dojmovima i entuzijazmom prethodnog dana uronili smo u aktivnosti posljednjeg dana.
Sudionici festivala: Adventistički crkveni zbor, slikar Charles Billich, Croatian Riders Network (TBC), folklorna skupina Lado iz Geelonga,članica organizacijskog odbora Nina Kovačina, modna dizajnerica Nikolina Kučan, fotograf Šime Lugarov, glazbena skupina Meritas, Etno butik Mara Vesne Milković, glazbena skupina Mystery, likovna umjetnica Dijana Nazor, dizajnerica nakita Esra Ozden, Gudački kvartet Rucner, spisateljica Sanja Pilić, aboridžinski glazbeni umjetnik Peter Rotumah, glazbeni izvođač Renato iz Australije, dr. sc. Diana Stolac, Međunarodni festival umjetničkih zastavica, tvrtka Marco Polo Foods i tvrtka ZagrebCroatian Bookshop.
Svečanost dana uljepšao je ambijetalni ugođaj akustički dotjerane dvorane BMW Edge na Federation Squareu u Melbourneu. Snaga akustičnosti osobito je dočarana izvedbom Gudačkog kvarteta Rucner, čije su izvedbe poznatih skladbi u potpunosti oblikovali zadovoljstvo posjetitelja darujući im eksplicitan osjećaj prisutnosti unutar ljepote klasičnog izričaja, koji dotiče sve ljudske pore, hraneći i revitalizirajući emocionalne i duševne obrise.
Posebno se sa svojom specifičnom glazbom istaknuo aboridžinski glazbeni umjetnik Peter Rotumah. Počeo je nastupati u Melbourneu u ranim sedamdesetima. Kao član benda Hard Times napisao je i izveo nekoliko izvornih pjesama. Studirao je glazbu u Centru za Aboridžinske studije u Adelaideu. Dobio je nominaciju za Green Room nagradu za dizajn zvuka.
Aboridžinski glazbeni umjetnik Peter Rotumah
Od 10.30 do 20 sati u dvorani BMW Edge održane su tri likovne izložbe. Izložbom slika oko petnaest djela predstavio se Charles Billich, proslavljeni likovni umjetnik hrvatskog podrijetla. Charles Billich je bio službeni umjetnik velikog broja sportskih i kulturalnih događanja poput utrke Formule 1 u Melbourneu
1996. godine i brojnih drugih svjetskih značajnih događanja. Sudjelovao je u obilježavanju 100. godina Nobelove nagrade2001. godine.
Izložba slika Charlesa Billicha u dvorani BMW Edge
Fotograf Šime Lugarov iz Zargeba, na 16 fotografija predstavio je zabilježene trenutke iz 16 gradova Republike Hrvatske. Autor je svoj fotografski izričaj upotpunio osobitim zalaganjem posjetivši najznačajnija središta Republike Hrvatske, nakon čega je svojim objektivom zabilježio razne prizore i krajolik.
Šime Lugarov na svojoj izložbi u dvorani BMW Edge
Likovna umjetnica Dijana Nazor iz Zagreba predstavila je izložbu Misterij jadranskih dubina koja se sastoji se od skulptura/objekata izrađenih od bakrene žice i originalnog kamena iz Jadranskog mora, nastalih u periodu od 2007. do 2011. godine. Svi su radovi unikatno izrađeni od morskog kamena pomno biranog diljem hrvatske obale.
Izložba skulptura/objekata Dijane Nazor u dvorani BMW Edge
Tijekom cijelog festivala u sklopu CrOz – Festivala na Federation Square izloženi su radovi Međunarodnog festivala umjetničkih zastavica koji je dio likovnog programa Međunarodnog uličnog festivala Cest is d’Best. Izloženi su nagrađeni, pohvaljeni i odabrani radovi od stručnog povjerenstva. Na izložbi je sudjelovalo 29 autora iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Australije, Japana, SAD-a i Italije. Autorica projekta je Dijana Nazor.
Međunarodni festival umjetničkih zastavica na glavnom trgu
Od 11.20 do 12.40 sati glazbena skupina Meritas iz Zagreba izvela je svoje autorske najpoznatije skladbe ostvarivši među posjetiteljima Federation Squarea osjećaj bliskosti i idiličnosti ugođaja.
Glazbena skupina Meritas u dvorani BMW Edge
Od 12.05 do 12.20 sati svoju zanimljivu aktivnost i predstavljanje su ostvarili Croatian Riders Network (TBC).
Od 14.30 do 16.30 sati na Western Terrace Federation Square ispred Chocholate Buddha profesorica likovne kulture Dijana Nazor održala je dječju radionicu pod nazivom Jadranske ribicena kamenim oblutcima. Radionica je realizirana tako da su sudjelovala australska djeca hrvatskog podrijetla kao i ona djeca iz drugih podneblja, koja su poželjela sudjelovati.
Od 13.55 do 14.35 sati ponovno je svojim osebujnim i nadasve energičnim nastupom zabavio Renato iz Australije. Pravim imenom Renato Grancieri, otišao je sredinom osamdesetih u Australiju. Bio je vođa glazbene skupine Mačak, koja je ostavila traga u generaciji splitskog rock and rolla tog razdoblja. Zanimljivo je bilo slušati njegove pjesme koje odišu nostalgijom za rodnim krajem, Hajdukom, starim ljubavima i upečatljivim krajolikom.
Vremenski period od 15 do 16 sati protekao je u ugodnom ozračju na kojem je sudjelovala uspješna folklorna skupina Lado iz australskog grada Geelonga. Zbor je otpjevao tradicionalne hrvatske izvedbe, koje su mnogima izazvali trenutke nostalgije, sjećanja i uspomena iz njihove domovine Hrvatske.
Folklorna skupina Lado iz Geelonga
Od 16.10 do 17 sati duhovni izričaj je obilježio je adventistički crkveni zbor iz Melbournea.
Od 14.30 do 16. 30 sati na Western Terrace Federation Square ispred Chocholate Buddha likovna umjetnica Dijana Nazor završila je dječju radionicu pod nazivom Motivi australskih endemskih životinjskih vrsta za djecu Vukovara. Oslikana slikarska platna sa motivima životinjskih vrsta biti će poklonjena dječjoj bolnici u Vukovaru – djeca Melbournea za djecu Vukovara.
Od 17.15 do 17.40 sati svoj rock and roll izričaj predstavila je glazbena skupina Mystery.
Od 17.50 do 18.30 sati ponovno je uspješno održan Fashion show kreatorice Vesne Milković.
Spisateljica Sanja Pilić iz Zagrebapredstavljala je uspješno svoj književni opus u sklopu Festivala.
Svoj doprinos kreiranja elegancije na Federation Squareu darovale su Nikolina Kučan i Esra Ozden predstavivši svoj stvaralački unikatni opus, čiji su elementi tvorili stil, gracioznost i jedinstevnost.
Polaznice likovne radionice Jadranske ribice
Završne minute CrOz – Festivala australsko – hrvatskog prijateljstva protekle su u srdačnim zahvalama volonterima, koji su dobili pripadajuće certifikate, koje će ih u danima budućnosti podsjećati na plemenitu ulogu i darovano vrijeme, koje su investirali darujući sebe u cijelosti u radu na ovom projektu. Dani Festivala su protekli u ljepoti različitosti, čije će dojmove svi uzvanici i posjetitelji ponijeti u svoja podneblja, svoje domove, obitelji. Druženje CrOz – Festivala australsko – hrvatskog prijateljstva je u pohranjivanju uspomena, koje zasigurno neće izbljedjeti. One će postati posjetiteljima trajna spona memorabilnih vrijednosti, svijesti o njihovom podrijetlu, kulturi, umjetnosti i glazbi čiji će ih stihovi nositi onamo kamo duhovno pripadaju.