
Mala dvorana Galerije Prica, Pučko otvoreno učilište Samobor, Samobor
Vinka Mortigjija Anušić
SPREMIŠTA OTISAKA
od 20. 03. (u 19.00 sati) do 15. 04. 2012. 2012.

SPREMIŠTA OTISAKA
Nije slučajno što je Vinka Mortigjija Anušić, slikarica – grafičarka, svoj najnoviji ciklus radova nazvala „Spremišta otisaka“. Jer njezine grafike/linorezi i grafike-kolaži spremišta su njezina intimnog svijeta. Ali ne bilo kakva spremišta, već svojevrsne „škrinjice za čuvanje važnih stvari“ : emocija, unutarnjih energija, životnih pulsacija, vlastitoga disanja u ritmu umjetnosti…Tragovi se u njih (po)spremaju ostavljanjem otisaka, utiskivanjem svojih likovnih zapisa u grafičku matricu ili list papira (utiskivanje se tu može shvatiti u simboličkom, ali i doslovnom smislu, osobito kod grafičara, zbog prirode posla i vrste grafičkog alata). To „utiskivanje otisaka“ u Vinke Mortigjije Anušić osobito je višeznačenjsko, jer se odnosi i na njezine kolaže, čije lijepljenje također podrazumijeva određeno utiskivanje.
Unatoč danas prevladavajućem trendu izražavanja u novim – elektronskim medijima, kao i svekolikog korištenja novih tehnika i tehnologija (što nije zaobišlo niti grafiku), Vinka Mortigjija Anušić se nikad nije željela odreći sudjelovanja u kompletnom grafičkom procesu, niti opipljivog kontakta s grafikom. Nije željela isto tako odbaciti klasične grafičke tehnike, posebno njoj dragi linorez, zadržavši time ruku u svakoj fazi rada aktivnom. Zadržavši tako u djelu, na neki poseban način, opipno-osjetilni trag ruke u svome djelu, a njega i energetsko-mentalni trag sebe kao autora. Ipak, unatoč svemu, Vinka ipak nije gorljiva pobornica klasičnog grafičkog izričaja. Ona samo, kao svaka rasna grafičarka, inzistira na likovnosti kao neophodnoj podlozi u grafičkoj struci, pokazujući ljepotu te likovnosti u načinu tretiranja linije i boje, u čistoj i čitkoj kompoziciji, u odnosima motiva i podloge, u „disanjima“ prostornih bjelina, u izvođenju rada odlučnom, kontroliranom – ali ipak emocijama ispunjenom, izražajnom gestom, u sigurnosti i izbrušenosti rukopisa. Ova umjetnica stoga gotovo uvijek polazi od linoreza, koji najviše voli, nekad ga ostavljajući da, crno-bijeli, djeluju strogo, a nekad mu podarujući boju i tako ga „rasplamsavajući“. Dalje, međutim, nastavlja suvremenim i nekonvencionalnim putovima, spajajući linoreze u intrigantne sinergijske odnose s kolažima i s drugim slikarskim, ali i novim medijima. Tako prebacuje svoj aktualni interes u grafici u područje suvremenih vizualnih istraživanja, gdje su percepcije promijenjene i stalno podložne mijenama, očišta pomaknuta i fleksibilna, plošnost i prostornost nekad potpuno tvarni i opipljivi, a nekad imaginarni i neopipljivi, dok vizualni doživljaj ne slijedi realnu prirodu stvari, već otkriva mnoštvo paralelnih zbilja.
Otkrivaju li radovi Vinke Mortigjije Anušić stvarnost kakva jest? Doživljaj motiva njezinih radova, posebno grafika-kolaža, kreće se između dva pola: asocijativne realnosti i realiteta apstrakcije. U prvom slučaju autoričin bogat morfološki sustav odašilje poruku o motivu koji se u svom ishodištu naslanja na zbilju, pa premda je u interpretaciji doživio metamorfozu, mašta u zajedništvu s iskustvom i sjećanjem u „memorijskoj arhivi“ zna put prema pravoj „ladici, pa je otvara“. I tad iz Vinkinih grafika počinju viriti naizgled prepoznatljivi zemljovidi i „geo-planovi“; razaznaju se blokovite ulice, trgovi i kvartovi gradova, koje gledamo iz ptičje perspektive. U drugom slučaju, međutim, doživljaj motiva je vizualno-analitički, kod čega linija i boja nisu nešto drugo, nego su apstrakcije – činjenice koje stoje same za sebe i koje se tako i percipiraju. I nisu samo linija i boja, nego su i prostor i vrijeme zasebne kategorije, koje ne funkcioniraju kao predstavljačka realnost, nego kao realitet (često opipljiv) po sebi. Grafike Vinke Mortigjija Anušić, posebno grafike-kolaži, više vole da ih se prihvati i čita na ovaj drugi način, budući je tad doživljaj slojevitiji, snažniji i sugestivniji. Unutar takvog percepcijskog i strukturalnog prostora autorica vrši sva svoja nova istraživanja, pa otud i njezina odluka, čak inzistiranje da svoje grafike, kad ih pruža publici „na uvid“, onda ih ponudi bez barijere okvira i stakla. A sve to, kako bi ta čudesna „spremišta otisaka njezina mikro-svijeta“ i u njemu nakupljene energije, mentalne pulsacije, duhovna osluškivanja i egzistencijalni tragovi, mogli s publikom uspostaviti što bliskiju taktilnu i interaktivnu komunikaciju.
Višnja Slavica Gabout

Vinka Mortigjija Anušić rođena je 1970. godine u Zagrebu. 1988. godine završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, grafički odjel. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi prof. Zdravka Tišljara na odjelu primijenjene grafike, diplomirala je 1996. godine. Od 1996. godine radi kao profesorica stručnih predmeta na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, na grafičkom odjelu. Izlaže skupno od 1994., a samostalno od 2004. 1997. godine postaje članicom ULUPUH-a.
2004. Zagreb, Izložbeni salon Izidor Kršnjavi
2005. Kaštel Lukšić, Muzej grada Kaštela, Dvorac Vitturi
2006. Sinj, Galerija Galiotović
2007. Zagreb, Galerija Vladimir Bužančić
2007. Krapina, Galerija Grada Krapine
2007. Malinska, Galerija Sveti Nikola
2007. Karlovac, Galerija ZILIK
2008…Zagreb, Galerija AGM
2008. Karlovac, Galerija Studentskog centra
Skupne izložbe
1994. Zagreb, Galerija Vladimir Nazor
Izložba radova apsolvenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu
1996. Rijeka, Mali salon
Izložba Vrbničke grafičke akademije
1998. Zagreb, Izložbeni salon Izidor Kršnjavi
Izložba radova profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb
2001. Zagreb, Izložbeni salon Izidor Kršnjavi
Izložba radova profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb
2002. Vrbnik, Muzej likovnog identiteta, stalni postav radova Projekta vizualnog identiteta Vrbnika
2003. – 2011. Zagreb, Izložbeni salon Izidor Kršnjavi
Izložba radova profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb
2004. Zagreb, Galerija Stančić
Izložba radova profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb
2007. Zagreb, Galerija ULUPUH
Identitet grada: Vrbnik, Radovi studenata Grafičkog odsjeka Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu
2007. Sofia, Bugarska, Lessedra art gallery
6 th LESSEDRA WORLD ART PRINT ANNUAL MINI PRINT 2007
2009. Zagreb, 5. hrvatski trijenale grafike, Dom HDLU
2009. Metković, Otisci utisci – 100 grafičara Hrvatske i Bosne i Hercegovine
2011. Krapina, Galerija grada Krapine
Maske i žene
2011. Zagreb, Izložbeni salon Izidor Kršnjavi
Dobrotvorna aukcija umjetnina za pomoć djeci Japana
Nagrade
2003. i 2009. Nagrada na Izložbi radova profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb, Izložbeni salon Izidor Kršnjavi
Kolonije
2007. sudjelovala na 34. zimskoj likovnoj koloniji “ZILIK”, Karlovac
2007. sudjelovala na Međunarodnoj likovnoj koloniji u Varaždinu
e-mail: vinka.anusic@gmail.com