Skip to content

Rijeka – Izložba „Ratna propaganda u Vojvodini 1941.–1945.“

Kristina Meneši
„Ratna propaganda u Vojvodini 1941.–1945.“

Izložba „Ratna propaganda u Vojvodini 1941. – 1945.“ autorice Kristine Meneši, kustosice – povjesničarke Muzeja Vojvodine iz Novog Sada, bit će otvorena u Muzeju grada Rijeke od 6. ožujka do 10. travnja 2012. godine.

Ova izložba, posredstvom brojnih predmeta iz nekolicine zbirki Odjeljenja za suvremenu povijest Muzeja Vojvodine, kao i predmeta iz drugih muzeja: Muzeja Srijema iz Srijemske Mitrovice, Gradskog muzeja Subotice, Narodnog muzeja Zrenjanina, Židovskog povijesnog muzeja iz Beograda, posjetioce će upoznati s propagandnim utjecajima kojima su bili izloženi Vojvođani u vrijeme Drugog svjetskog rata u Bačkoj, Banatu i Srijemu.
Kada je u travnju 1941. godine Vojvodina raskomadana na tri dijela, Srijem je pripao Nezavisnoj državi Hrvatskoj, a Banat je formalno ušao u sastav kvislinške Srbije mada je stvarna moć bila u rukama Vojno-upravnog organa njemačkog zapovijednog generala u Srbiji. Bačka i Baranja ušle su u sastav Mađarske te su na taj način uspostavljena tri različita okupacijska sistema. U skladu s tim, eksponati na izložbi upravo su prema svojoj provenijenciji grupirani u sljedeće cjeline: propaganda Narodnooslobodilačkog pokreta, nacistička propaganda, propaganda NDH, kolaboracionistički tisak i mađarska okupacijska propaganda. U okviru okupacijske propagande poseban dio posvećen je antižidovskoj i antiboljševičkoj propagandi te njenom uplitanju u različite aspekte svakodnevice – od krštenja preko vjenčanja, raznih zabava, crkvenih obreda, sporta do pogrebne ceremonije.
Pobjednička propaganda, propaganda NOP-a, kako ratna tako i ideološka, predstavljena je brojnim sredstvima: proglasima, novinama, letcima i plakatima koje uslijed objektivnih okolnosti nastanka, sve do pred kraj rata, odlikuje tehnički primitivna izrada.
Za razliku od nje, okupacijska propaganda raspolaže širim spektrom sredstava, od kojih su na izložbi predstavljeni letci, novine, knjige, plakati, razglednice, poštanske markice, filmski žurnali, razne manifestacije u javnom prostoru čija je propagandna uloga bila kako eksternih, tako i internih obilježja.
Veliki broj ilustriranih okupacijskih plakata prisutnih na izložbi, Muzej Vojvodine prvi je put predstavio publici upravo ovom izložbom.
Posjetioci su u prilici vidjeti i spomenute filmske žurnale iz Arhiva Jugoslavenske kinoteke sa snimkama vojvođanskih gradova i mjesta u vrijeme Drugog svjetskog rata. Prikazani su klasični filmski žurnali poput “Hrvatska u riječi i slici”, “Magyar világhíradó” („Mađarski filmski žurnal iz svijeta”), zatim kratke pripovijesti njemačkog filmskog poduzeća UFA, kao i animirani filmski žurnal prikazivan u Nedićevoj Srbiji, “Nedjeljni pregled”.
Osim samih propagandnih sadržaja izloženi su i neki od aparata za njihovu reprodukciju – geštetner, vojna radio-stanica, pisaća mašina, fotoaparati iz tridesetih godina XX. stoljeća, gramofon, radio-aparati i kinoprojektor.
Veliki broj izabranih predmeta stavljen je na raspolaganje publici na efektan način koji posjetioca ne opterećuje, već mu omogućuje različite nivoe angažmana i percepcije.
Izložbu prati i katalog koji tumači povijesni kontekst izložbe, tj. Drugi svjetski rat u Vojvodini, ali i upućuje u osnove pojma propagande, njene vrste, tehnike i sredstva.
Dorotea Marjanović

Akademija-Art