Skip to content

Predavanje – Moslavačka narodna nošnja, jučer, danas, sutra

Obnovljena kruha

Organizator: Udruga Riznica Moslavine iz Križa I Muzej Moslavine Kutina
Mjesto: Vijećnica Općine Križ
Vrijeme: 23. 9. 2013. u 18,00 sati
Predavač: Slavica Moslavac, ravnateljica i etnogolinja MMK
Tema: Moslavačka narodna nošnja, jučer, danas, sutra

Nakon što je povodom Dana Općine Križ Udruga Riznica Moslavine održala vrlo uspješnu reviju narodnih nošnji, dana 23.09.2013. godine Udruga je organizirala i predavanje na temu moslavačke narodne nošnje, a sve u sklopu obilježavanja Dana kulturne baštine.
Predavanje se održalo u 18,00 sati u Vijećnici Općine Križ, a o nastanku, utjecajima i budućnosti moslavačke nošnje govorila je ravnateljica MMK, etnologinja i muzejska savjetnica Slavica Moslavac.

Na predavanju uz prezentaciju od brojnih fotografija križani i svi prisutni imali su prigode vidjeti akvarele etnografa iz 19. stoljeća Nikole Arsenovića tj. akvarele koji govore o najstarijim naradnim nošnjama iz Kloštar Ivanića, slijedili su akvareli Sandora Erdödyja, ostavština Zorke Sever, te dar Bojane Badalić Muzeju Moslavine, ali i zapisi o odjevanju kićanih ivanićana iz 19. stoljeća. Slijedilo je predstavaljanje bogatstva i kolorita nošnji s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, njihova uloga u društvenom životu, značenje boja i kolorita, određivanje statusnog i društvenog položaja nositelja, te očuvanost i značenje u današnjem suvremnom društvu.

Elena Conjer sa modelima

Zena iz Klostar Ivanica

Muz iz Klostar Ivanica

Tradicijsko ruho