akademici:Tomislav Raukar i Nenad Cambi
Tekst i foto: Nives Gajdobranski
nives.gajdobranski@gmail.com
O zaštiti arheoloških spomenika
akademici:Tomislav Raukar i Nenad Cambi
Tekst i foto: Nives Gajdobranski
nives.gajdobranski@gmail.com
O zaštiti arheoloških spomenika
Uvaženi akademik, koji najveći dio svojih aktivnosti veže uz kulturnu djelatnost u sklopu Književnog kruga u Splitu, govorio je o počecima arheologije i njezinoj povezanosti s HAZU-om. Spomenuo je mnoga imena, pa tako i prvog arheologa don Šimu Ljubića, pa don Franu Bulića, zatim Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Grgu Novaka, Ljubu Taramana, Matu Suića, Stjepana Gunjače i Duju Rendića Miočevića.
Istaknuo je također Cambi da je HAZU je pratio velika otkrića, poput Troje, Mikene i drugih lokaliteta, a na istočnoj obali Jadrana istraživanja su bila vezana uz spomenike u Solinu, Rižinicama i Dijaču. Posebno je akademik Cambi istaknuo važnost don Frane Bulića, koji je 1888. objavio knjigu "Hrvatski spomenici u kninskoj okolici". Cambi je govorio o tome kako se HAZU skrbi i o Bašćanskoj ploči, o sarkofagu kraljice Jelene te o Višeslavovoj krstionici. Akademija se, istaknuo je, angažirala i na istraživanjima od Drugoga svjetskog rata na dalje, pa tada zasluge pripadaju Stjepanu Gunjači, Grgi Novaku, Duji Rendiću Miočeviću i Mati Suiću.
Valja reći i to da je studijski kabinet za arheologiju koji djeluje sklopu Akademije, koji je utemeljen 1949., čiji je osnivač bio Grga Novak, zaslužan za izdavanje arheoloških radova. Cambi je pozvao arheologe da budu neka vrsta kritičke svijesti hrvatske javnosti kad je riječ o zaštiti arheoloških spomenika. Kažimo još da je uvodnu riječ na tribini četvrtkom imao akademik Tomislav Raukar, tajnik Razreda za društvene znanosti HAZU-a.
Čestitka Predsjednika akademije nije izostala na kraju uspješnog predavanja
Akademija-Art.hr
14.10.2011.