Planina Zlatar dugi niz godina čuvala je najveću državnu vojnu tajnu bivše Socijalističke federativne republike Jugoslavije (SFRJ). Na ovoj planini je u blizini Konjica, piše Klix.ba, prije 33 godine izgrađeno atomsko sklonište koje je bilo glavno komandno mjesto bivše Jugoslavenske narodne armije. Za objekt nazvan D-O ARK znala su samo četiri službena zapovjednika te radnici koji su pažljivo birani i koji su morali potpisati Ugovor u šutnji
Foto: Klix.ba
Trodjelni bunker

Na kraju hodnika u prvoj kući otvaraju se troje teških metalnih vrata debljine 1,20 metara, iza kojih se nalazi tunel koji vodi do centra atomskog skloništa. On je dug 202 metra i nalazi se na dubini od 280 metara. Osvjetljava ga 6000 neonskih lampi i može izdržati udar jačine 20 kilotona. Njegovi zidovi su izrađeni ručno od drveta, a tunelima je povezan s maskirnim dijelom.

Posljednji, odnosno treći dio objekta koji je podijeljen u 12 blokova i ima oblik potkove. U njemu se nalaze sistemi za zaštitu, protupožarni sistem, sistem za zaštitu od nuklearnog udara, klima pa je taj dio posebno osiguran. Najznačajniji blokovi u njemu su blok 6 u kojem se nalazi komunikacijski centar, zatim blok 8 koji je Titov blok te blokovi 10 sa spremištima za naftu i 11-i za vodu. Temperatura u bunkeru kreće se između 21 i 23 stupnja Celzijeva, a vlažnost zraka od 60 do 70 posto, što predstavlja idealne uvjete za život. Također, iz bunkera postojii alternativni izlazak koji nije ucrtan na mapi a vodi na brdo iznad objekta visine 170 metara, kojim se može doći do čvorišta na planini Zlatar.
Dostatan za 350 osoba

Uz niz pratećih objekata poput dvaju konferencijskih sala, pet operativnih centara s direktnim telefonskim vezama s predsjedništvima saveznih republika i kablovskom televizijom, dvije kuhinje, pet velikih toaleta i bolnice s operacijskom salom tu je i Titova rezidencija s pet prostorija u kojoj luksuza ne nedostaje.
Kulturna atrakcija

Foto: Klix.ba
Izvor: VLM