Ni jedan od kafića koje smo obišli nije snizio cijene kave, iako bi trebale pojeftiniti za oko 1 kn
Prvi dan 2013. sve je bilo zatvoreno osim ponekog kafića, u kojima su neki konobari bili dobro raspoloženi, a drugi nenaspavani i pomalo čangrizavi. No, u svim kafićima koje smo obišli bila je ista reakcija na pitanje o snižavanju cijena u ugostiteljstvu u novoj godini – nema šanse, čak ni na kavu od koje svi ubiru najbolje marže.
Ha, ha, ha
Od Nove godine u ugostiteljstvu se primjenjuje niža stopa PDV-a od 10 posto – umjesto dosadašnjih 25 posto, a odnosi se na posluženu hranu, napitke, bezalkoholna pića, pivo i vino. Po logici stvari, manji PDV trebao bi se, barem dijelom, reflektirati na krajnje cijene u kafićima i restoranima (isto kao što će se ukidanje nulte stope PDV-a automatski odraziti na rast cijena kruha, mlijeka, lijekova, knjiga). Međutim, zasad nema takvih najava. Vlasnik kvartovskog kafića u zagrebačkom Cvjetnom naselju kaže da je cijenom malog macchiata od sedam kuna ionako najjeftiniji u gradu pa na mogućnost snižavanja cijene samo sa smiješkom odmahuje glavom.Na zagrebačkoj Trešnjevci u kafiću u kojem se poslužuje najskuplja Illy kava, po cijeni od 9 kuna za espresso, konobar je odgovor začinio pomalo ironičnim podsmijehom. "Jeftinija kava – ha, ha, ha". Čini se da je većini ta ideja samo dobar vic, iako bi šalica kave koja stoji deset kuna trebala pojeftiniti za kunu.I poznati zagrebački ugostitelj Miroslav Folnegović kaže da bi se cijene trebale sniziti jer se ukupan porez od 28 posto (stari PDV od 25 posto plus porez na potrošnju od 3 posto) sad snižava na 13 posto (novi PDV od 10 posto plus 3 posto poreza na potrošnju). No odmah nabraja sve troškove koji su ugostiteljima godinama rasli, a posljednjih godina pogodile su ih i dodatne nedaće, prvo zabrana pušenja pa gospodarska kriza."Vođenje restorana bio je isplativ biznis sve do 2008. godine, kad su počeli problemi, a sve je počelo zabranom pušenja", govori Folnegović, nekad ugledni ugostitelj s nekoliko objekata u zagrebačkom Branimir centru koji su zatvoreni jedan po jedan zbog pada prometa, osim jedne pizzerije.
Neisplativa hrana
Hrana je postala neisplativa, ali se zato najbolje zarađuje na kavi i čajevima jer su tu najveće marže, ističe naš sugovornik.Od kilograma kave dobije se oko 140 šalica crnog napitka, a prosječna cijena kilograma kave, koju plaćaju ugostitelji, iznosi 150 kuna. Ako je prosječna cijena kave s mlijekom deset kuna, to znači da se na osnovnu sirovinu u tom napitku odnosi samo nešto više od jedne kune.
Foto: Reuters/Pixsell
Izvor: 21stoljece.hr
Izvor: 21stoljece.hr