Otvorenje obnovljene spomeničke cjeline dio je projekta “Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar – Vučedol”
Otvorenje obnovljene spomeničke cjeline – kompleksa dvorca Eltz u Vukovaru za novi muzejsko-galerijski i multikulturalni centar – Gradski muzej Vukovar, dio je programa projekta “Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar – Vučedol”, koji se u organizaciji Ministarstva kulture podastire i najširoj javnosti u nedjelju 30. listopada .
Predsjednica Vlade Republike Hrvatske gđa. Jadranka Kosor u 12 sati otvorit će obnovljenu spomeničku cjelinu.
Uz otvorenje je pripremljena je i izložba (fotografije i multimedija) o projektu, a izložbu su pripremili: Ministarstvo kulture RH, Konzervatorski odjel u Vukovaru Ministarstva kulture RH, Hrvatski restauratorski zavod i Gradski muzej Vukovar a likovno je oblikovala Nikolina Jelavić Mitrović, dizajnerica. Interdisciplinarni projekt „Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol“ koji financiraju Vlada Republike Hrvatske i Razvojna banka Vijeća Europe (2005-2012.), a koordinira Ministarstvo kulture, dijelom je nacionalne i regionalne strategije zaštite pokretne i nepokretne kulturne baštine i njezine obnove.
Projekt obuhvaća sljedeće cjeline: – Vukovar – povijesna barokna jezgra grada – istraživanje i obnova 12 zgrada – Vukovar, kompleks dvorca Eltz, kao muzejsko-galerijski i multikulturalni centar; istraživanje, obnova kompleksa dvorca Eltz, uređenje perivoja dvorca, istraživanje I obnova 4 barokne vlastelinske kurije i dr. – Arheološko nalazište Vučedol, lokalitet eponim Vučedolske kulture, jedno od najznačajnijih prethistorijskih nalazišta u Europi; izgradnja Muzeja Vučedolske kulture, arheološko – turističkog parka, obnova secesijske Vile Streim, međunarodna arheološka škola, arheološka istraživanja i dr. – Grad Ilok, obnova povijesne jezgre – najznačajnije srednjovjekovne urbane cjeline u hrvatskom dijelu Podunavlja; dovršena su višegodišnja arheološka istraživanja; istražen i obnovljen dvorac Odeschalchi i u njemu u veljači 2010.g. i otvoren novi postav Muzeja grada Iloka; uređenje krajolika u povijesnoj jezgri, otpočela su istraživanja na Franjevačkom samostanu I crkvi sv.Ivana Kapistrana i dr.
Uz stručnjake Ministarstva kulture i njegova Konzervatorskog odjela u Vukovaru u provedbi Projekta sudjeluju i Hrvatski restauratorski zavod: u obnovi 12 kuća u baroknoj jezgri i kompleksa dvorca Eltz u Vukovaru, u Iloku dvorac Odeschalchi, srednjovjekovni tvrđavski plato i zidine, Franjevački samostan i crkva sv. Ivana Kapistrana, barokna zgrada – Žitnica; Gradski muzej Vukovar (Muzej Vučedolske kulture, prema arhitektonskom projektu Gorana Rake, d.i.a.), Muzej grada Iloka (krajolik u povijesnoj jezgri Iloka), Institut za arheologiju (arheološka istraživanja u Iloku), Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Arheološki muzej u Zagrebu (arheološka istraživanja i međunarodna arheološka škola na Vučedolu), stručnjaci Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, muzealci iz brojnih muzeja Hrvatske, Hrvatsko muzejsko vijeće, savjetodavno tijelo Ministarstva kulture RH uz brojne stručnjake iz Hrvatske već otprije uključenih u niz manjih projekata na ovom prostoru, uz punu suradnju gradova Iloka i Vukovara te Vukovarsko-srijemske županije.
Provedbu svih programa Projekta vodi Ministarstvo kulture Republike Hrvatske uz posebno Vijeće, kojeg je imenovala Vlada RH a kojeg je predsjednik ministar kulture mr. Jasen Mesić i Upravu Projekta, koje je imenovao ministar kulture a direktorica je mr. sc. Branka Šulc, ravnateljica Uprave u Ministarstvu kulture. Projekt je i novi višedisciplinarni program održivog razvoja u tom prostoru sa zajedničkim ciljem razvoja na principu zaštite i unapređenja kulturnog krajolika.