Skip to content

Obljetnice Leksikografskoga zavoda i smrti Miroslava Krleže


Vlaho Bogišić, glavni ravnatelj Zavoda pozdravlja prisutne

Tekst i foto: Nives Gajdobranski
nives.gajdobranski@gmail.com

Obilježeni 60. obljetnica Leksikografskoga zavoda i 30. obljetnica smrti Miroslava Krleže


U KBC Sestre milosrdnice, u Zagrebu otvorena je međunarodna konferencija Europa i enciklopedija: kultura i kodifikacija, koja se održava i u Zagrebu i Dubrovniku. Konferenciju, koja je organizirana u povodu 60. obljetnice Leksikografskoga zavoda i 30. obljetnice smrti Miroslava Krleže, otvorio je glavni ravnatelj Zavoda Vlaho Bogišić

U radu konferencije sudjeluju znanstvenici i stručnjaci iz osam zemalja. – Tako veliku konferenciju sazvali smo uz pomoć tri naša velika fakulteta, Pravnoga, Filozofskog i Ekonomskoga – rekao je Vlaho Bogišić – zahvaljujući prof. dr. sc. Krešimiru Rotimu, ravnatelju KBC Sestre milosrdnice, domaćinu konferencije.

Otvorenju međunarodne konferencije su nazočili u ime pokrovitelja predsjednika Ive Josipovića njegova savjetnica za znanost, visoko obrazovanje i vjerske zajednice prof. dr. sc. Ankica Marinović, u ime gradonačelnika Zagreba njegova zamjenica Jelena Pavičić Vukičević, predsjednik HAZU akademik Zvonimir Kusić, državna tajnica u Ministarstvu kulture Nina Obuljen te predstavnici tijela javnih vlasti, ravnatelji instituta i drugih ustanova koje surađuju s Leksikografskim zavodom.

Glavni ravnatelj Bogišić je rekao: – Ovu bolnicu u Vinogradskoj izabrali smo za početak skupa jer se Krleža ovdje oprostio od jezika i od zemlje u kojoj je živio, ali i zato što ova bolnica služi našemu narodu u dugom kontinuitetu bez obzira na vlade i protokole. Nadam se da na isti način funkcionira i naš Leksikografski zavod. Cilj Konferencije nije govoriti o Krleži ni o Zavodu ili samoj Europi. Četrdesetak znanstvenika pokušat će odgovoriti imamo li mi i nama srodni europski narodi nešto što bi se kroz enciklopedije trebalo pokazati onome što zovemo Europa. Premda svojevrsni euroskeptik, naš utemeljitelj Krleža je mnogo, kao jedan od Hrvata, govorio o toj Europi.– rekao je Bogišić.

Prisutnima se obratio i ravnatelj KBC Sestre milosrdnice prof. dr. sc. Krešimir Rotim, pozdravivši sve goste i sudionike konferencije. Naglasio je kako KBC ove godine obilježava 165 godina kontinuiranoga rada.


Skup su pozdravili dekan Filozofskoga fakulteta prof. dr. sc. Damir Boras, prof. dr. sc. Domagoj Hruška, u ime dekana Ekonomskoga fakulteta prof. dr. sc. Tonćija Lazibata, dekan Pravnoga fakulteta prof. dr. sc. Zoran Parać te predsjednik HAZU akademik Zvonimir Kusić. U ime zagrebačke gradske uprave i u ime gradonačelnika skup je pozdravila Jelena Pavičić Vukičević.

Prof. dr. sc. Ankica Marinović, savjetnica za znanost, visoko obrazovanje i vjerske zajednice predsjednika Ive Josipovića, pokrovitelja skupa, istaknula je Predsjednikov interes za ovaj znanstveni skup i prenijela njegove čestitke u povodu 60. obljetnice Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža te želje za uspješan rad konferencije.


Uspjeh u radu konferencije prisutnima je poželio ravnatelj Leksikografskoga zavoda Bruno Kragić. Akademik Barbić ovorio je o nužnosti usklađivanja pravnoga sustava a Antun Vujić o tome kako je encikopedistika danas pred izazovom.

Akademija-Art.hr
23.10.2011.