Skip to content

Obilježen Dan hrvatskog baleta


Svebor Sečak

Nives Gajdobranski
nives.gajdobranski@gmail.com


Potrebna je strategija razvoja hrvatske baletne umjetnosti

U povodu 135. obljetnice postojanja profesionalnog baleta u Hrvatskoj i Dana hrvatskog baleta Hrvatsko društvo profesionalnih baletnih umjetnika održalo je u Zagrebu svečanu skupštinu. Obljetnica se obilježava 4. studenoga, na datum kada je 1876. koreografija u operi "Nikola Šubić Zrinjski" nazvana baletom.

Otvarajući sjednicu predsjednik HDPBU-a Svebor Sečak re rekao: – Početkom baletne umjetnosti u Hrvatskoj označava se praizvedba opere "Nikola Šubić Zrinjski" Ivana pl. Zajca 4. studenog 1876., kada su prvi puta na kazališnoj cedulji i plakatu poimence spomenuti koreograf i umjetnici koji su nastupali, a plesna je izvedba prvi puta predstavljena kao balet a ne kao pantomima, društveni ples ili slično", kazao je Svebor Sečak te je nastavio: – Prvi hrvatski baleti praizvedeni su 1898., ‘Jela’ Bele Adamovića-Čepinskog i ‘Na Plitvička jezera’ Srećka Albinija, a od prvih plesnih nastupa u Osijeku 1910., preko prvih baletnih izvedaba u tome gradu 1919., osnivanja splitskog te riječkog baletnog ansambla 1940., odnosno, 1947., za povijest hrvatskog baleta značajne su i godine 1949., kada je u Zagrebu osnovana Škola za klasični balet, te 1959., kada je osnovano Udruženje baletnih umjetnika Hrvatske. – riječi su Sečaka.

Danas, uz zagrebački HNK, kao etablirane baletne kompanije s velikim klasičnim i raznovrsnim suvremenim repertoarom djeluju i one u nacionalnim kućama u Splitu i Rijeci, a valja spomenuti i Kazalište Komedija, koje također ima svoju baletnu skupinu, dodao je, napomenuvši da je u svim hrvatskim kazalištima danas evidentan kroničan nedostatak plesnog kadra.

Evo još nekih Sečakovih razmišljanja: – Pogledom na zbivanja u hrvatskom baletu u proteklih dvadesetak godina neovisne države razvidno je kako je potrebno osmisliti strategiju daljnjeg razvoja hrvatske baletne umjetnosti na razini ministarstava, udruženja i uprava kazališta. A potpisivanje sporazuma od strane nadležnih struktura daje nade za otvaranje visokoškolske ustanove za baletne pedagoge koja bi upotpunila postojeću obrazovnu vertikalu u području baleta.

Na sjednici je dodijeljena i prošle godine utemeljena nagrada HDPBU – za cjelokupan doprinos baletnoj umjetnosti. Ove godine dobitnik je istaknuti baletni umjetnik i koreograf Ivan Sertić. – Ovu nagradu vam ne uručujem kao predsjednik Udruženja nego kao plesač koji nikad neće zaboraviti svojeg majstora. – kazao je Sečak uručujući nagradu. Uz dodjelu nagrade, u foajeu HNK održana je i prigodna izložba Sertićevih slika.

Na skupštini je održana i promocija monografije o hrvatsko-britanskom baletnom umjetniku Željku Jureši autora Davora Schopfa i Mladena Mordeja Vučkovića.

Akademija-Art.hr
05.11.2011.