Skip to content

Obilježavanje 90. rođendana Vesne Parun

 

Obilježavanje 90. rođendana pjesnikinje Vesne Parun

 
Manifestacija na Šolti – povezuju se otoci, knjiga u Zagrebu
 
Manifestacija Dani Vesne Parun – prva, a u namjeri da postane tradicionalna – ove se godine vezuje uz 90. rođendan velike hrvatske poetese i održava se na Šolti 10. i 11. travnja 2012. godine. Cijeneći iznimno književno i kulturno značenje pjesnikinje u Republici Hrvatskoj, njezina jedinstvena opusa i utjecaja na hrvatsko pjesništvo, Općina Šolta posebno je ponosna na to što može biti pokretač i organizator ovakve  manifestacije. Kažimo i to da je dio Vesnine ostavštine upravo ovih dana prevezen iz Stubičkih Toplica u Nacionalnu i sveučilišnu biblioteku u Zagrebu.
 
 
Ludwig Bauer:
O Vesni, o zvuku proljeća
Vjerojatno su bili galebovi,
Eho širine, Zov neba i mora,
Srebrni miris dodira lovora –
Na početku želje da se otplovi.
I brata su odveli izazovi,
Pa slijedi poklič mjesto govora,
A crveni karanfil mjesto flora,
Rad, Zore i vihori, novi svjetovi.
U svemu si palila grlati krijes.
Nikada spremna odmahnuti rukom,
Olako činiti što treba s mukom.
Vjetrom si riječi otvarala lijes
Osrednjeg mirenja s Bogom i pukom.
Jer ti si – anđeoska buka i bijes!
 
Napomene:
Prva strofa aludira na Vesnin zavičaj, Zlarin i Vis te obuhvaća naziv prve njezine značajne pjesme Zov.
Druga strofa govori o bratu koji je otišao u partizane i poginuo što je među izvorima njezinog crvenog angažmana, borbe za novi svijet. Zore i vihori prva je njezina zbirka.
U posljednjoj strofi pored citata Faulknerova naslova preuzeta iz Shakespearea možemo iščitati i aluziju na Pobunu anđela Anatola Francea./
 
 
Lidija Dujić:
NJENO OTOČANSTVO
Iz stisnute šake otoka
izvukao se samo gušter.
Bez repa.
Ubran u gnijezdu kapara
slomljen s granom koralja
sklizak da bi njime usidrili
stope stopala daždevnjaka,
ženskog kišnjaka
koji kamenom otvara bademe riječi,
a iskrom miješa mlijeko oblaka.
Na zub otoka
nanizali su barke
mornarskim čvorovima.
Potom je Kirkina učenica
objahala jarbol mola.
I otok je zaronio
pod površinu slova.
 
Prije dvije godine najveća hrvatska pjesnikinja Vesna Parun, prema svojoj posljednjoj želji, sahranjena je u Grohotama na otoku Šolti. Kulturno-informativni centar Općine Šolta u suradnji s Društvom hrvatskih književnika i Književnim klubom Split, predstavnicima otoka Zlarina, Upravnim odjelom za društvene djelatnosti Grada Šibenika te osnovnim školama na oba otoka ove godine organizira prvi put manifestaciju Dani Vesne Parun, koja bi trebala postati tradicionalna.

Ovogodišnja prva manifestacija, ponovimo još jednom, vezat će se uz Vesnin 90. rođendan.

 

Navedimo neke od događaja u kojima će sudjelovati predstavnici Šibenika, Zlarina, Šolte i Visa 10. i 11. travnja: Općina Šolta objavila je natječaj za najbolji dječji likovni i literarni uradak na temu maslina i to u Osnovnoj školi Grohote na otoku Šolti, Osnovnoj školi Fausta Vrančića u Šibeniku – u sklopu kojih su i otočne škole na Zlarinu i Prviću – te u Osnovnoj školi Vis na otoku Visu. Vesna Parun rođena je Zlarinka, po ocu Prvićka, po majci Šoltanka, a osnovnu školu pohađala je na otoku Visu. Vesnino djetinjstvo povezat će naše otoke i županije na manifestaciji u sklopu koje će biti organizirana pjesnička večer pod nazivom Hrvatski pjesnici Vesni Parun, predstavljanje monografije Dalmacija – hrvatska ruža svjetova skupine autora te književni kolokvij na temu Vesna Parun u našem vremenu u kojima će sudjelovati suvremeni hrvatski književnici, članovi Društva hrvatskih književnika, među kojima su Božidar Petrač, predsjednik Društva, akademik Tonko Maroević, pjesnik i koordinator manifestacije Jakša Fiamengo, Davor Šalat, Tomislav Marijan Bilosnić i Mladen Bjažić.

Drugoga dana manifestacije nakon književnog kolokvija upriličit će se susret djece i književnika i tom prigodom osnovci će imati priliku upoznati Sanju Pilić, autoricu proze i poezije za djecu i mlade.


Suradnja otoka Šolte i grada Šibenika s otokom Zlarinom nastavit će se već u lipnju ove godine kada će predstavnici otoka Šolte nazočiti otvorenju 52. Međunarodnoga festivala djeteta gdje će biti premijerno izvedeno djelo Vesne Parun Mačak Džingis kan i Miki Trasi u režiji Ivana Lea Leme, na glazbu Ladislava Tulača – a uz otvorenje spomen-sobe na otoku Zlarinu, u kojoj će, uz ostalo, biti izložene slike, rukopisi i drugi predmeti koje je pjesnikinja darovala rodnom otoku.

PROGRAM MANIFESTACIJE „DANI VESNE PARUN“
Planirani termin održavanja manifestacije je od 10. do 11. travnja 2012. godine sa sljedećim programom:

10. travnja
19:00 – 22:00 sati
– Dom kulture u Grohotama:
SVEČANO OTVARANJE MANIFESTACIJE „DANI VESNE PARUN“
Književna večer: “ Hrvatski pjesnici Vesni Parun“
Predstavljanje monografije „Dalmacija – hrvatska ruža svjetova“ skupine autora

11. travnja
09:00 – 12:00
SVEČANI PROGRAM:
09:00 – staro groblje u Grohotama: polaganje vijenca na grob Vesne Parun u Grohotama
09:30 – Dom kulture u Grohotama:
–   izložba nagrađenih učeničkih likovnih radova na temu maslina      
–   čitanje nagrađenih literarnih radova učenika osnovnih škola na istu temu
10:00 – Dom kulture u Grohotama
književni kolokvij „Vesna Parun u našem vremenu“
Podjela nagrada najboljim literarnim i likovnim radovima
Dodjela zahvalnica gostujućim književnicima
12:00 – 13.00
– Osnovna škola „Grohote“
susret djece i književnika

Predstavljanje knjige Denisa Derka: Posljednja volja Vesne Parun
Dana 10. travnja, u povodu 90. rođendana velike pjesnikinje, u zagrebačkom Kazalištu lutaka uz promociju knjige Denisa DerkaPosljednja volja Vesne Parun okupit će se mnogi ugledni umjetnici da joj još jednom zahvale na najljepšim stihovima, koje je ostavila hrvatskom jeziku. Dakle, u utorak, 10. travnja 2012. godine u 19 sati u Kazalištu lutaka u Zagrebu na Trgu kralja Tomislava 19 bit će predstavljena knjiga Posljednja volja Vesne Parun. U programu sudjeluju: Vesna Tominac-Matačić, Jadranka Gračanin, Lidija Bajuk, Andrea Baković, Kemal Monteno, Boris Mirković, Zvonko Varošanec, Ladislav Tulač, Đuro Pišpek.
Za svoju knjigu Posljednja volja Vesne Parun zagrebački novinar i publicist Denis Derk kaže da je nastala iz dva rukavca. Prvi je proizašao iz želje velike pjesnikinje da s njim kao urednikom objavi antologiju nesretnih hrvatskih književnih sudbina (nakanu je onemogućila njezina smrt); drugi je potaknut njegovom potrebom da skicira posljednjih dvadesetak godina života i umjetničkog djelovanja Vesne Parun – vrijeme kad je stekla veliko povjerenje u mladog novinara i kad joj je on pomagao u mnogim praktičnim poslovima. Okupio je oko tih dviju jezgri raznorodnu građu: intervjue (objavljene i neobjavljene), opsežan materijal snimljen na diktafon, Vesnina rukom pisana zapažanja o starim hrvatskim piscima, ali i o sebi i svojim suvremenicima, dokumente o njezinu odnosu prema različitim kulturnim i društvenim institucijama, o mučnim bolesničkim danima potkraj života, zatim vlastite tekstove o njezinim putovanjima, predstavljanjima knjiga, novim izdanjima i pretiscima starijih djela. Tako je Denis Derk na jednome mjestu publicirao vrijednu građu koja će biti zanimljiva ne samo budućim istraživačima života i stvaralaštva Vesne Parun nego i širokom krugu čitatelja. Posebna je vrijednost ove knjige što to gradivo javnosti čini dostupnim već sada, za razliku od arhiviranoga materijala. Pjesnikinjina pokretna ostavština otpremljena je naime u ožujku ove godine iz lječilišta u Stubičkim Toplicama u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu; a još prije toga (1996. – 2000.) Hrvatski je državni arhiv otkupio građu iz njezine ostavštine koja je ispunila gotovo pedeset arhivskih kutija. No tu građu moći će koristiti samo znanstvenici, i to prema dosta restriktivnim zakonskim odredbama.  
Zahvaljujući Derkovu izoštrenom novinarskom nervu i vrsnom publicističkom stilu koji poštuje činjenice ali ih nikad ne ostavlja suhoparnima, pred čitateljima se pojedini detalji života i rada Vesne Parun u razdoblju od 1991. do njezine smrti 2010. godine otkrivaju znatno prije nego da smo morali čekati otvaranje arhiva.

Velika Gorica: tribina Vesni Parun uz 90. rođendan
U utorak, 10. travnja, u 19 sati, u sklopu tribine S knjigom na ti!, u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, održat će se književno druženje i čitanje kojim se obilježava 90. godišnjica rođenja hrvatske pjesnikinje Vesne Parun, koja nas je prije dvije godine zauvijek napustila. Gošće tribine su pjesnikinje Sonja Manojlović i Dorta Jagić, a moderatorica je Darija Žilić.

Film o Vesni Parun na HTV-u
Film o najvećoj hrvatskoj pjesnikini Vesni Parun u srpnju 1995. godine snimila je ekipa Dokumentarnog programa HTV-a. Film je sniman u Vodicama, na Zlarinu gdje je Vesna rođena, na Prviću, u Šibeniku, u Splitu i na Braču, na festivalu Croatia rediviva, u Selcima, gdje je Vesna dobila Maslinov vijenac. U filmu pjesnikinja na autentičnim mjestima govori o svojem životu – kako stihove, tako i dijelove svoje životne priče. O Vesni Parun u filmu govore i akademik Tonko Maroević i pjesnik Drago Štambuk. Završetak filma sniman je na Braču kod kipara Antolića u Novom Selu i u bračkom kamenolomu.Dana 10. travnja na Prvom programu HTV-a u produkciji Dramskog programa film će biti prikazan oko 23.45 sati.Scenarij je napisao Branko Pejnović, a redatelj jeTomislav Perica.

Pripremila Nives Gajdobranski  

Akademija-Art