Ljubomir Miščević, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu
Nives Gajdobranski
nives.gajdobranski@gmail.com
Međunarodna suradnja u cilju energetske efikasnosti i održivosti
Međunarodni stručni skup pod nazivom "4. dani pasivne kuće u Hrvatskoj" traje na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu gdje su se okupili brojni stručnjaci s područja energetske učinkovitosti zgrada iz Hrvatske, Njemačke, Austrije, Kanade, Poljske, Slovenije, BiH i drugih zemalja.
Skup se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednika RH Ive Josipovića.Tijekom tri dana, koliko skup traje, sudionicima će se putem skypeja obratiti i autor energetskog modela pasivne kuće, njemački fizičar Wolfgang Feist iz Darmstadta gdje je 1990. sagrađena prva pasivna stambena zgrada. U sklopu Dana pasivne kuće u Hrvatskoj bit će riječi i o hrvatskim iskustvima u gradnji pasivnih i niskoenergetskih kuća na Krku, u Koprivnici, u Stupniku, Čazmi, o certifikaciji pasivnih kuća u EU i Hrvatskoj, a organizirano je i nekoliko radionica te su predviđeni stručni obilasci niskoenergetskih kuća u zagrebačkoj okolici.
– U Njemačkoj se danas pasivne kuće grade kao standardne, a EU Direktiva o energetskim svojstvima zgrada (EPBD) i u Hrvatskoj se dobro implementira. Energetska sanacija zgrada, kako bi se postigao ‘faktor 10’, odnosno obnova zgrada tako da troše i do 10 puta manje energije za zagrijavanje, u ovom trenutku puno veći izazov čak i od gradnje novih niskoenergetskih i pasivnih kuća. – istaknuo je u uvodnom izlaganju Ljubomir Miščević, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.
– Za energetsku sanaciju zgrada Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva izdvojit će 35 milijuna kuna putem pilot projekta kojeg pripremamo u suradnji sa zagrebačkim Arhitektonskim fakultetom. Taj novac, rekla je, namjeravaju utrošiti za sanaciju oko 50.000 stambenih jedinica. – rekla je Borka Bobovec, ravnateljica Uprave za stanovanje i komunalno gospodarstvo MZOPUG.
– Potporu energetskoj efikasnosti i održivosti daje i Grad Zagreb kroz provođenje Akcijskog plana energetski održivog razvitka Zagreba. Kroz zajedničku suradnju brže ćemo ostvariti zacrtane ciljeve energetske politike. – kazala je pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za strategijsko planiranje Jadranka Veselić Bruvo.
Sudionici skupa su se mogli upoznati s projektom zgrade u Nacionalnom parku British Columbia s LEED Platinum certifikatom za okoliš i načinima kako su iskoristili toplinu oceana, energiju sunca i kišnicu. O projektu je govorio arhitekt Peter Levar iz Vancouvera rekavši da su 61 posto smanjili potrošnju pitke vode, a 20 posto potreba zgrade za energijom zadovoljili su kroz fotonaponski sustav.
Inženjer Alexander Lehmden iz Beča govorio je o projektu "Brickhouse 2020", a inženjer Marko Umberger iz Slovenije pohvalio se obnovom Mercatorovih trgovačkih centara u niskoenergetskom standardu.
Akademija-Art.hr
05.11.2011.