Gradske galerije Osijek
Gradske galerije Osijek
Pogledajte galeriju fotografija!
U Galeriji Waldinger od 01. do 31. prosinca 2010. Gradske galerije Osijek, pod pokroviteljstvom Grada Osijeka, predstavljaju samostalnu izložbu fotografa Nenada Reberšaka pod nazivom: Slavonija iz zraka, a u sklopu programa „Dan grada Osijeka“
„Kud god pogledaš samo pusta ravnica. Zelene, žute ili smeđe površine kojima ne vidiš kraj. Takva je Slavonija gledana s površine zemlje. Ništa senzacionalno i čovjeku brzo dosadi. Zato je fotoreporter Novog lista Nenad Reberšak u potrazi za atrakcijama u slavonskom krajoliku sjeo u malu cessnu. I s visine od 150 metara, kroz foto objektiv pravog znalca, hrvatska poljoprivredna regija odjednom dobija spektakularnu dimenziju. Kao da nije riječ o istom, monotonom području. Razlika je doslovno nebo i zemlja. Fotografije Slavonije iz zraka na kojima dominiraju plohe i linije mogle bi komotno proći i kao dosad nepoznate Mondrianove slike pronađene u podrumu na nekom lokalnom salašu. Da se ne radi o linijama u žitu već o krivuljama i krugovima, Slavonija bi sigurno privukla brojne istraživače tog misterioznog, navodno paranormalnog fenomena. A tek valovi. Iz žablje perspektive sve je, naravno, ravno, čini se da nema nikakvih, pa ni najmanjih izbočina. Ali, zračne fotografije sugeriraju da bi putnici trebali sa sobom u Slavoniju nositi – daske za surfanje. Nije to, doduše, havajski Pipeline. Čak ni Panonsko more. Međutim, slavonski zeleni valoviti pokrov snimljen iz cessne mogao bi poslužiti kao reklama za proširenje naše turističke ponude: "Surfing in Croatia!". I još se ne možete ni smočiti, kamoli utopiti ili se suočiti s raljama kakvog morskog psa. A preko Drave, u Baranji, krajobraz se naglo mijenja. U nacionalnom parku Kopački rit nema geometrijskih likova, ni valova, iako je vode u značajnim količinama. Tu fotografije bacaju više na stil impresionista, Claude Moneta recimo. Boje se prelijevaju, a močvare su zagasito plave kao more u sumrak. Izgleda li Kopački rit doista tako, postoji li uopće u stvarnosti takvo što ili je sve to rezultat obilnog korištenja neizbježnog photoshopa, nameću se logična pitanja.
Dražen Ciglenečki
Nenad Reberšak
, umjetnički fotograf i fotoreporter, rođen 1953. god.u Splitu, odrastao je, školovao se i živi u Zagrebu. Fotografijom se bavi gotovo 40 godina. Kao iskusan fotoreporter zabilježio je mnogobrojne i značajne događaje u zemlji i inozemstvu, a kao umjetnički i zračni fotograf sakupio je impozantnu kolekciju od oko 20.000 zračnih fotografija : svi dijelovi Hrvatske zastupljeni su na njegovim snimkama iz zraka: gradovi, polja, more, planine, kao i detalji iz svakodnevnog života, ljudi i običaji. Novinarsku „life“ fotografiju objavljuje svakodnevno kao fotoreporter Novog lista te se tijekom svog profesionalnog bavljenja fotografijom dokazao i u portretnoj fotografiji državnika i političara.
Nagrade i priznanja:
Akademija-Art.hr
29.11.2010.