
Verica Jadanec, prof. analizira slikarstvo akademske slikarice Natalije Cimeše iz Tuzle
U ciklusima slika ponovo se nalazimo na obalama figuracije koja nastaje i rastvara se u površinu boje. Neupitna snaga slikarskog izraza koja često spava ispod površine poznate teme akta, likova ili mitološke scene vodi nas u bogatu slikarsku površinu zasićenu bojom.
Kontrasti čiste boje i neutralnih tamnih ploha vraćaju nas snažnom prikazu ženskog lika koji sa sobom nosi notu emocionalnog, tako karakterističnog za Natalijin stil. Njeni uzori u slikarskom svijetu ponekad se pokažu u svom tragu kao npr. F. Bacon ili E.Schiele.
Traganje za snagom izraza očitava se u bogatom korištenju tehnike mozaika uz gotovo tradicionalnu disciplinu koja nas vraća na prave ranokršćanske izvore.
Natalija Cimeša suvremeno vlada slikarskim bogatstvom i u svom ipak ženskom intuitivnom svijetu otvara nova strašću proživljena iskustva. Kombinacija dinamike i snage uz rastvaranje površine i s dolaskom svijetlih crvenih boja otvara se potpuno novi zaokruženi slikarski svijet.
Jasno stvoren dinamizam naslikanog konja uz površinu koja otvara nove senzacije vodi nas u potpunu slikarsku tajnost uz suvremenost pristupa i neke tradicionalne teme. Emocionalnost izražena kroz jednostavnost prikazanih aktova najviše koristi slikarske elemente plohu i boju uz minimalnu modelaciju sjenom koja je zapravo boja.
Promatrača zaokupljaju snažno suprotstavljeni elementi koji se naziru kroz dinamizam prikazanog lika bika ili konja, dijagonalno postavljenog u kontrastu rastvorenih i zatvorenih ploha istovremeno snažnih i nježnih. Aktovi, naslikani sa snažnim akcentima boja uz drsku emocionalnost ženskog izraza obraćaju se promatraču unutar zadanog formata slike noseći poneku zagonetku između senzualnosti i snage.
Sveukupnost i bogatstvo izraza ovih ciklusa slika ostavlja nas zatočene u tvarnost poteza, u siluete koje se rastvaraju da bi ponovo postale figuracija sa snagom slikarske mašte.
