
Sabor je zasjedanje nastavio raspravom o Vladinu prijedlogu zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji (MPO) u prvom čitanju.
Ministar zdravlja Rajko Ostojić istaknuo je da je ponosan na prijedlog zakona jer ženama i parovima koji se liječe od neplodnosti nudi najmodernija dostignuća suvremene medicine.
Predloženi zakon nazvao je europskim jer njime Hrvatska ulazi u krug europskih zemalja koje su najsuvremenije metode liječenja neplodnosti unijele u svoje zakonodavstvo, rekao je.
Potom se odmah javio zastupnik Davor Ivo Stier (HDZ) za ispravak Ostojićevih navoda. Istaknuo je kako to nije europski zakon i dio europske pravne stečevine, podsjetivši da je Europski sud pravde donio odluku po kojoj život počinje začećem. Zakon je diskriminacijski jer neka djeca već od starta nemaju oca, poručio je.
Potpredsjednik Sabora Josip Leko zastupnike je zamolio da u raspravama vode računa o svakoj izgovorenoj riječi jer se radi o vrlo odgovornoj temi. Molim za toleranciju i odgovornost, kazao je.
Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji
Novim zakonom omogućilo bi se da svaka žena i svaki par imaju mogućnost dobiti dijete, a u postupku bi se rabila najnovija hormonska terapija. Ukinuta je obveza za parove da idu na pravna i psihološka savjetovanja.
Spolne stanice, tkiva i zametci mogu se, uz pristanak osoba od kojih potječu, pohraniti (zamrznuti) u bolničkim centrima koji provode postupak MPO-a, u pravilu do pet godina, a na zahtjev tih osoba vrijeme se može produljiti za još pet godina.
Uoči rasprave u Saboru, građanska inicijativa I ja sam bio embrij pokrenula je e-mail akciju prosvjednih pisama pod nazivom: Ne ovakav zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji. Smatraju da će to biti dugoročno štetno i imati nepredvidive posljedice za hrvatsko društvo.
Foto: Ivan Šebelja
Izvor: HRT
Akademija-Art