Skip to content

Josip Knežević: „Tužio sam Angelinu Jolie“

Đenana Mujadžić
djananouvelles@gmail.com

Kako je Mirna postala Ajla

Autor knjige pod nazivom "Slamanje duše", sarajevski novinar i književnik Josip Knežević, promijenio je sredinu 1994. godine, nastanivši se u Zagrebu.

Roman je objavljen 2007. pod pseudonimom James J. Bradoch, pošto se radi o istinitom sadržaju. Glavna junakinja, Sarajka Mirna s kojom je autor uvijek u kontaktu, bila je za vrijeme ratnih sukoba, početkom devetog desetljeća prošlog stoljeća, u nekoliko logora sa svoje dvoje djece. Sin je preživio dok je 13. godišnja kćerka Tanja, mučki ubijena. Životna priča ove mlade žene jako je podudarna sa scenarijem prvjenca Angeline Jolie, "U Zemlji Krvi i Meda"/In The Land Of Blood and Honey/, čija će se premijera organizirati 23. prosinca, u Los Angelesu.

Josip Knežević ističe kako je poznatoj glumici predložio suradnju i pomoć u obradi scenaria, kojeg je htio proširiti, poboljšati i obogatiti. Odbijen, novinar koji je pisao i u talijanskom tisku, poznatom "Corriere della serra" kao i u amerčkom "The Boston globe", bio je redatelj, autor prvog dokumentarnog ostvarenja o sukobu, naslovljenog "Ubijanje Sarajeva", scenarist TVSA i Yutel Tv, ističe kako će Angelini Jolie, zahvaljujući odvjetnicima u SAD i pomoći poznanika, "zagorčati život"! Njezin scenario započinje odvajanjem Ajle i dečka joj Daniela, koji se ponovo susreću u logoru gdje je on zapovijednik, a ona zatočenica. Daniela je na to mjesto unaprijedio otac, kojeg interpretira Rade Šerbedžija, nekadašnji visoki oficir bivše JNA i prijatelj mnoštva zločinaca. U Kneževićevoj knjizi, objavljenoj u 3000 primjeraka i odmah prodanoj, Mirna je bila u logoru nedaleko od Sarajeva, ne znajući da joj je i suprug Senad, također, tu zatvoren. Dijete bez roditelja, odrasla u sirotištu, udala se sa 17 godina. Nije poznavala majku koja je napustila ali je, slučajno, pronašla u logoru. Međutim, tri dana nakon upoznavanja, majka je ubijena. Redovito silovana, isto kao i mala Tanja, imala je podršku u Lubanu, zapovjedniku logora koji to nikada nije htio činiti. Sin časnika – nacionalista iz Crne Gore, upravljao je logorom zahvaljujući očevim vezama i poznanstvima, posebno prisnosti s Kardžićem jer su obojica iz sela Petnjice, u okolici Šavnika. Luban, iako pod kontrolom četnika s kojima se morao družiti, isto kao i nacionalistima svih vrsta, uspio je osloboditi cijelu obitelj! Mirna je kasnije otkrila mjesto, pa su logor napali osloboditelji Sarajeva. Prije tih dogadjaja, Mirna i Luban, koji je stalno sebi prigovaro Tanjino izčeznuće, bili su naklonjeni jedno drugome, na platonski način. Ona ga je uvažavala jer joj je neprestalno pomagao. Kada su prijatelji njegovog oca, ratni zločinci i počinitelji genocida, Mladić i Karadzić posjetili logor, neprijateljstvo ostalih četnika se umanjilo što je zapovjednik iskoristio, oslobodivši Mirninu obitelj. Nakon toga je ubijen!

Josip Knežević , najprije, kritizira sinopsis Angeline Jolie, napisan u nekoliko rečenica. Tvrdi da je: "Pokazala nepoštovanje ne samo prema vlastima BiH, već i svim udrugama žena, žrtava rata i cijele države. Imam sve podatke o filmu, što ću uskoro objaviti" – kategoričan je pisac koji dodaje  – "Ako nastave s nepoštivanjem i ispoljavanjem neograničene drskosti, sumnjam da će film biti prikazan. Zaplet je istovjetan, a glavni moto romana je, jednostavno, prepisan! Uprostila je i ogolila sadržaj, amerikanizrala ga, promijenivši narodnosti glavnih likova. Srbin špasava Muslimanku pa se predaje? Fin neki, ratni zločinac! Što si ona umišlja? Voljeli su se u logoru pa je on na kraju – ubije?! Poseban idiotizam. Od velike tragedije prave "Truman Show".

Autor romana "Slamanje duše" smatra kako je redateljski prvjenac Angeline Jolie izjednačio krivicu i sve optužio, ne vodeći računa o žrtvama i napadnutim. Po njegovom shvaćanju Angelina Jolie omaložava žene i stvara prosrpski, odnosno pronacionalistički film. Knezević ne ostaje na prijetnjama i već je u SAD-u pokrenuo veliku, medijsku kampanju, kao i pravnu zaštitu. Učinio je to u suradnji s nekolicinom udruga žena, žrtava rata, koje će učlaniti u osobni projekt nazvan "Most ljubavi". Navodno, ovaj scenarist i književnik uživa veliku podršku bh i hrvatske dijaspore, u mnoštvu zapadnih zemalja te organizacija kojima, za sada čuva anonimnost. Drago mu je da je uspio pomoći Mirnu i njezinu obitelj omogućivši im odlazak u Švedsku, odakle su prešli ocean i uputili se na daleko tlo. Povećali su obitelj, imaju četvero djece, jedno iz zatočeništva koje je suprug priznao i prihvatio kao svoje. Ne zaboravljaju Tanju, čije tijelo nastoje prenijeti u inozemstvo. Oboje rade jer su visoko obrazovani i govore nekoliko jezika. Mirna se u potpunosti slaže sa autorom "Slamanja duše" i njegovom otporu onima koji su kako sam ističe "Bahati, neprijatni i nekulturni". Bio je u Budimpešti, a preko zagrebačke odvjetnice je, izgleda, uputio pismo glumičinom agentu Kosinskom, shvativši kako ga "GKFilms" i Graham King ignoriraju. Pronašao je i američke odvjetnike pa pokrenuo web site, posvećen sadržaju.

Put u drugačije postojanje
Mirna koja je gledala Kneževićeve dokumentarne filmove, slušala razgovore i komentare pronašla je autora i samoinicijativno mu ispričala svoja stravična, ratna iskustva. Nakon povratka u rodni grad je teško živjela, bez pomoći. Kako je primao pisma istomišljenika iz cijele BiH, pisac se nije začudio njezinom postupku. Započeo je bilježiti u ratno vrijeme, pa je po dolasku u Zagreb skupio sve papiriće, prenijevši cijeli sadržaj u računar. Već 1995. godine, kada je knjigu obradio i na engleskom jeziku, uputio je nekolicini stranih izdavača, koji su je htjeli objaviti ali su tražili novac za izvjesne poduhvate, što Knežević nije prihvatio, a nije ni mogao jer je skromno živio jer je radio na HRT3. Uz to se liječio pošto ga je u Sarajevu ranio snajperist, a mnogi mu prijetili radi smjelosti i snage izricanja istine. Mnoštvo ratnih profitera, koji su nanovo postali primjerni građani, htjeli su zaboraviti brojne činjenice.
Autor aktualno priprema novi roman koji je nazvao "Šimšir", čija je glavna tema prodaja djece na Balkanu. Ne sumnja da bi mogao izgubiti sudski proces protiv Angeline Jolie i njezine tehničke ekipe i tvrdi: "Holivudska zvijezda nije pomogla Sarajevo. Da je snimanje održano u bh glavnom gradu, došli bi mediji i turisti". Navodi da je oštetila grad, a njega pokušava ušutkati svim sredstvima kao i poznanike u SAD, Sreću Korapara i Krunu Grubešića.

Ostale informacije o neobičnom autoru i njegovoj još neobičnijoj priči mogu se pronaći na www.thesoulshattering.net

Akademija-Art.hr
27.09.2011.