Skip to content

Ivan Alajbeg izlaže u Muzeju grada Trogiru

U Muzeju grada Trogira u utorak 25.rujna, otvara se izložba Ivana Alajbega ‘Transformator & Dualiteti’. Izložba, se može razgledati do 5. listopada

Transformacija u umjetnosti – poglavito u izloženom radu na pleksiglasu – je česti medij u uporabi kroz povijest, što je vidljivo u arhitekturi, koja je u službi političkih, društvenih i kulturnih ideja.
Iako je u određenoj mjeri teško definirati takve radove, bilo da govorimo o slikama na sličnim materijalima, oslikanim ili transparentnim skulpturama, određeni 3D efekt je posve prisutan – posjetitelj treba obići umjetničko djelo, koje se mijenja sa svakim korakom. Transparentnost igra veliku ulogu u vizualizaciji takvih radova, služeći se činjenicom da djelo ne može biti sagledano sa samo jednog gledišta.
*Dualizam označava stanje dvaju dijelova. Termin ”dualizam” prvotno je stvoren kako bi označavao podjednako vječnu binarnu suprotnost, značenje koje je očuvano u metafizičkom i filozofskom diskursu dualiteta, ali u općoj i svakodnevnoj uporabi ima znatno manje značenje. Dualizam može označavati moralni dualizam to jest, sukob između dobra i zla, tijela i uma ili uma i materije te fizički dualizam.
S druge strane, dualizam može označavati ljudsku tendenciju poimanja i shvaćanja svijeta kao podijeljenog na dvije međusobno povezane kategorije. U takvom smislu, dualitet je kada osoba percipira stablo kao nešto odvojeno od svega onoga što okružuje to stablo, ili kada osoba percipira ”sebe” kao nešto što se razlikuje od ostatka svijeta. U tradicijama poput klasičnog hinduizma ili Zen budizma, ključ prosvjetljenja je ”nadilaženje” ovakvog načina dualističkog razmišljanja, bez puke zamjene dualizma s monizmom ili pluralizmom.
U filozofiji uopće, dualizam je bilo koji od užeg načina gledanja odnosa između uma i materije, tvrdeći da su um i materija dvije odvojene kategorije, što se lako da vidjeti u priloženim radovima. U užem smislu, dualizam tijelo-um tvrdi da niti um niti materija mogu biti reducirani međusobno ni na koji način, što je u općem smislu suprotstavljanje samom materijalizmu. Tijelo-um vidljivo je u ovim radovima, što se najbolje vidi u uporabi teških, gotovo zagušujućih boja, što govori o tome da su tijelo i um sastavljeni od različitih tvari, također tvrdeći da se tvari možda i ne razlikuju, već da su mentalna i fizička svojstva ipak kategorički različita te da se ne mogu reducirati na same sebe. Ova vrsta dualizma ponekad označava ”tijelo i um” i stoji u kontrastu sa standardnim filozofskim gledištem, koji na um i tijelo gleda kao na nešto posve jednako.
*Izvor – Wikipedia

Ivan Alajbeg je rođen 24.  lipnja  1978.  g. U  Splitu.  Završio je  Školu  likovnih  umjetnosti  (odjel  grafiku)  u  Splitu,  a   potom  studirao  na  Akademiji  likovnih  umjetnosti  u  Širokom  Brijegu,  gdje  je  diplomirao 2004. u  slikarskoj  klasi  profesora  Ante  Kajinića.Od 2005. član je HULU-a Split.