
Građani Hrvatske 22. siječnja izišli su na referendum. Birali smo Europsku uniju i izabrali ulazak Hrvatske u EU. Na kraju godine: 20 zemalja ratificiralo je naš pristupni sporazum
Čekamo još sedam ratifikacija. Dobro je počelo, manje se dobro nastavilo.
Život nam je postao skuplji: PDV je s 23 posto porastao na 25 posto. Za nekoliko dana ukida se nulta stopa PDV-a na kruh. I cijene struje i plina su rasle. Porastao je i broj nezaposlenih. Danas ih je gotovo 357 tisuća.
Hrvatsku 2012. najsnažnije su obilježile presude. Na Županijskom sudu u Zagrebu donesena je prva presuda za ratno profiterstvo. Bivši premijer Ivo Sanader nepravomoćno je osuđen na 10 godina zatvora. Kriv je i za uzimanje mita. Vi ste, optuženi Sanaderu, bili arhitekt sustava u kojem su se odluke donosile samo i na način kako ste vi željeli. Taj sustav bio je samo privid demokratskog odlučivanja, rekao je predsjednik Sudskog vijeća Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić.
U zatvor će i bivši prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić. Sud u mađarskom Kapošvaru osudio ga je na 22 mjeseca zatvora. Čačić se zbog toga morao povući iz Vlade.
Vladu su prije njega morali napustiti ministrica zaštite i okoliša Mirela Holi te ministar prometa Zlatko Komadina.
Još jedno suđenje dobilo je epilog. Na 40 godina zatvora osuđen je vozač kamiona iz Bilišana Dragan Paravinjazbog ubojstva Antonije Bilić. Nakon presude, pokraj Modruša su slučajno pronađeni njezini posmrtni ostaci. Za nesretnom Drnišankom tragalo se godinu i pol. Mjesec dana prije pronalaska posmrtnih ostataka, na Županijskom sudu u Šibeniku, tijekom čitanja presude za ubojstvo 17-godišnje Antonije, Paravinja je bio ciničan i brutalno bezosjećajan.
Ipak, bilo je i lijepih trenutaka: Hrvatska je s oduševljenjem dočekala oslobađanje generala Gotovine i Markača. Riječi suca Teodora Merona, koji je u Haagu čitao oslobađajuću presudu, mnogi će dugo pamtiti. Izričem oslobađajuću presudu te nalažem da se Ante Gotovina i Mladen Markač odmah puste na slobodu, rekao je predsjedatelj Žalbenoga vijeća Haškoga suda Theodor Meron.
Istoga dana, 16. studenoga, generali su se vratili kući. Trg bana Jelačića bio je pun. Sretan sam da će u budućnosti svaki Hrvat i njegovi nasljednici bilo gdje u svijetu reći: mi imamo svoju domovinu i oslobodili smo je bez ikakve mrlje, rekao je general Ante Gotovina.
Rečenica koju je pred mnoštvom na središnjem zagrebačkom trgu izgovorio Gotovina – kako rat pripada povijesti i da se trebamo okrenuti budućnosti – prema mišljenju mnogih, označila je i simboličan kraj Domovinskog rata.
Foto: Pixsell
Izvor: HRT
Izvor: HRT