Neisplata božićnice i regresa, smanjenje putnih troškova, osnovice za jubilarne nagrade i dnevnice dio je onoga što čeka zaposlenike Zavoda za zapošljavanje, stoji u priopćenju Sindikata lokalnih i državnih službenika i namještenika RH (SDLSN RH)
Vlada je godinama, ističu iz SDLSN, sprječavala mogućnost radnicima HZZ-a sklapanje gradskog kolektivnog ugovora i tek je 2005. dopustila zaključenje "kućnog kolektivnog ugovora" čija je produžena primjena završila jučer. Nakon sedam godina primanja dodataka, zaposlenici HZZ-a opet ostaju bez njih.
Time će radnicima Zavoda plaća biti smanjena od 9 do 19 posto. Pravo na dodatak, odlučeno je iz Ministarstva rada i mirovinskog osiguranja, imat će samo oni zaposlenici s više od 20 godina radnog staža i to na temelju vjernosti poslodavcu.
Iz SDLSN-a ističu kako se spomenuti dodaci ne određuju Temeljnim kolektivnim ugovorom već, u ovom slučaju, kućnim kolektivnim ugovorom. Situacija je još gora ako se uzme u obzir da se u prorteklih godinu dana broj prijavljenih na Zavod za zapošljavanje dodatno povećao čime su se i uvjeti rada zaposlenika Zavoda pogoršalie. Na jednog savjetodavca, naime, spada i do 1000 nezaposlenih koji bi od njih trebali dobiti kvalitetnuuslugu savjetovanja i posredovanja pri zapošljavanju.
Iako je 1200 radnika ostalo bez svojih dodataka to se nije dogodilo ni s jednim od 80 000 zaposlenih u resoru zdravstva, upozoravaju iz SDLSN-a te ističu kako je takva politika nepravedna i diskriminirajuća.
U skladu s tim Sindikat će radnike HZZ-a pozvati da se o Mrsićevom modelu "uzmi ili ostavi" izjasne na referendumu.