Skip to content

Galski fotoreporter u Parizu prikazuje aktualnu Srebrenicu

Đenana Mujadžić
djananouvelles@gmail.com

Michel Slomka u Parizu pokazuje aktualnu Srebrenicu

Općina desetog pariškog okruga, izlaže od 20. listopada zajedničku postavku fotografija u okviru "Fotografskih susreta". Među odabranim fotografima je i galski umjetnik Michel Slomka, koji pokazuje slike iz kolekcije "Srebrenica, povratak na zemlju".

Godinu dana je fotograf galskog tjednika VSD, proučavao povratak izbjeglih na rodnu grudu i zemlju predaka. Bošnjaci se vraćaju, teško, ali ipak uspijevaju, nanovo, obitavati na mjestima zločina. Izričito pokazujući da nisu izgubili želju ni volju da tu ponovo žive. Razrušeni grad nije mrtav. Polako, oblast se oporavlja od drame. Samo, francuski reporter se pita koji su razlozi njihovog povratka i kako će pronaći normalan način postojanja? Razumio je kako najprije traže nestale, premještaju poginule i ubijene iz zajedničkih jama ili tuzlaske mrtvačnice, organiziraju spomene… Zajedničkim snagama nastoje prevladati bol komemoriranjem masakra. Fotoreportaža napakon otkriva veo s upornih nastojanja građana, što iako duboko potreseni i povrijeđeni, nisu sebe sami osudili na mržnju niti pripremanje osvete.

Linija razdora se polako gubi. Prognanici se vraćaju, što je znalački istakao Slomka, koji je nekoliko puta boravio u Srebrenici. Htio je dokazati svijetu kako se poslijeratna Bosna i Hercegovina, može oporaviti. Ilustrirao je povratak Bošnjaka, što njemu osobno predstavlja jedinu optimističnu stvarnost u uzburkanoj oblasti, u kojoj identitarna i teritorijalna prisvajanja mogu svakog trenutka, ponovo, upaliti vatru!
Nakon bh iskustva, fotograf će na Kosovo, dio jugoistočne Europe koji posjeduje, slične problematike. BiH i Kosovo aktualno predstavljaju, dva žarista nestabilnosti. Prioda njihovih nemira dopunjava i daje jeku geopolitičkim tematikama, nanovo pokrenutim ekonomskom krizom. Među njima su identitarni principi, suživot i uzajamno razumijevanje, bolje reći podnošenje. Stari kontinet čcito mora, ispočetka, osmisliti osobnu raznolikost i različitost, čest izvor neslaganja i konflikata.
Bosna i Hercegovina su poput Kosova, mikrokozme oblasti u doticaju s drugima i istovremeno, ugrožene različitom netrpeljivošću imeđu naroda, nacija, jezika ili vjera, što postaju termini koji se moraju nanovo odrediti i razumjeti. Obje zemlje su pod međunarodnim tutorstvom, pod jakim utjecajem krize i nezaposlenosti. Vrhunski ulozi za Europu 21. stoljeća, čije se rješenje mora što brže ostvariti i to u pozitivnom pravcu.

Akademija-Art.hr
11.10.2011.