Izložba radova sudionika natjecanja Fotomaraton
Od 23. 09. (u 19.00 sati) do 26. 09. 2010.
Izložba radova nastalih na Fotomaratonu, oko četiri tisuće fotografija dvjestotinjak sudionika, otvara se u 23. rujna, u 19.00 sati, u prostorima No galerije MSU-a. Fotografsko natjecanje pod nazivom Fotomaraton održano je u Zagrebu treći puta dana 11. rujna 2010.
Natjecanje je zamišljeno tako da svaki sudionik napravi 24 fotografije o 24 zadane teme. Predane fotografije moraju biti snimljene istim redoslijedom kojim su teme i zadane. Samo natjecanje traje dvanaest sati, što znači da sudionici imaju oko trideset minuta za jednu fotografiju. Ove su godine sve teme bile vezane uz imena umjetničkih djela u stalnom postavu Muzeja suvremene umjetnosti, Zbirke u pokretu, pa su tako maratonci stvarali slobodne asocijacije uz nazive poput Oči pročišćenja, Zimnica za intelektualce, Sendvič ljudi i slično?
Aktivno razvijanje vizualnog opažaja potječe iz Copenhagena gdje je Fotomaraton prvi put držan 1989. godine, a od tada se proširio po mnogim gradovima u svijetu, poput Berlina, Beča, Londona, Praga. U Zagrebu je Fotomaraton prvi puta održan 15. 9. 2007. i na njemu je sudjelovalo oko 150 natjecatelja.
Teme koje se zadaju su uglavnom apstraktne, zato što natjecatelji nisu ograničeni na određene motive, nego se želi dobiti što više interpretacija tema koristeći različite motive.
Više na www.fotomaraton.hr
Akademija-Art.hr
22.09.2010.
