
Hrvatski biatlonac Jakov Fak, koji nastupa za Sloveniju, osvojio je brončanu medalju na 10 kilometara na Svjetskom prvenstvu, koje se održava u češkom Novom Mestu
Faku je ovo peta medalja s velikih natjecanja. Žetvu je započeo prije četiri godine u Pyeongchangu u Južnoj Koreji osvojivši broncu za Hrvatsku u utrci na 20 km. Uslijedila je bronca sa Zimskih olimpijskih igara u Vancouveru iz utrke na 10 km što je bila njegova posljednja medalja za Hrvatsku. Prošle godine je u Ruhpoldingu osvojio zlato na 20 km te je bio dijelom slovenske mješovite štafete koja je osvojila srebro.
Svendsen je do svojeg već devetog zlata sa svjetskih prvenstava stigao pogodivši devet od deset meta te je morao trčati kazneni krug od 150 metara. Svendsen je na kraju slavio s 8,1 sekundom prednosti ispred branitelja naslova Francuza Martina Fourcadea.
Među 136 natjecatelja bila su i dvojica hrvatskih juniora Dino Butković i Jurica Veverec. Butković, srebrni s utrke na 15 km na nedavnom juniorskom SP-u u Obertilliachu, osvojio je 108. mjesto s 4:08,6 minuta zaostatka za Svendsenom uz devet od deset pogodaka. Veverec je bio 134. sa 7:45,9 minuta zaostatka uz pet pogodaka i pet promašaja.
Kako subotnju utrku nisu završili među 60 najboljih, hrvatski biatlonci nemaju pravo nastupa u nedjeljnoj dohvatnoj utrci na 12,5 km u kojoj će se kretati sa zaostacima iz subotnjeg sprinta.
Rezultati utrke na 10 km:
1. Emil Hegle Svendsen (Nor) 23:25,1 minuta / 1 promašaj
2. Martin Fourcade (Fra) +8,1 sekundu/1
3. Jakov Fak (Slo) +11,2/0
4. Ole Einar Bjoerndalen (Nor) +19,9/1
5. Dmitrij Mališko (Rus) +23,2/0
6. Alexis Boeuf (Fra) +25,0/0
7. Anton Šipulin (Rus) +32,9/1
8. Fredrik Lindstrom (Šve) +38,0/2
9. Jevgenij Ustjugov (Rus) +38,4/1
10. Simon Eder (Aut) +38,6/0
…
108. DINO BUTKOVIĆ (HRV) +4:08,6 minuta/1
134. JURICA VEVEREC (HRV) +7:45,9/5
Izvor: HRT
