Nastajanje brazda na prstima znanstvenici opisuju kao aktivan proces pod kontrolom autonomnog živčanog sustav u kojem suženje krvnih žila uzrokuje smanjen volumen u prstima. Budući da je riječ o aktivnom procesu, znanstvenici smatraju da je ova pojava u prošlosti imala svoju svrhu
Nakon što neko vrijeme provedemo u bazenu, primijetit ćemo da nam prsti postaju smežurani. Tu uobičajenu pojavu znanstvenici nisu mogli objasniti sve do danas kada su istražitelji s sveučilišta u NewCastleu provjerili može li čovjek zapravo ‘profitirati’ od te pojave.
– Dokazali smo da smežurani prsti omogućuju bolje prianjanje u mokrim uvjetima, slično situaciji u kojoj gazišta na gumama automobila omogućuju bolji kontakt s cestom i bolje prianjanje – pojasnio je Tom Smulders sa sveučilišta u Newcastleu.
Nastajanje brazda na prstima znanstvenici opisuju kao aktivan proces pod kontrolom autonomnog živčanog sustav u kojem suženje krvnih žila uzrokuje smanjen volumen u prstima.
Budući da je riječ o aktivnom procesu, znanstvenici smatraju da je ova pojava u prošlosti imala svoju svrhu.
– U prošlosti su smežurani prsti mogli našim precima pomoći u prikupljanju hrane u vlažnim vegetacijama ili potocima. Efekt se događa i na nožnim prstima i također predstavlja prednost budući da je drevnim ljudima omogućavalo bolje kretanje po kiši – kaže Smulders.
U testiranju ove teorije, 20 ispitanika bilo je mnogo uspješnije u pomicanju vlažnih objekata smežuranim prstima nego pomicanjem istih s normalnim, nesmežuranim prstima.
Smulders najavljuje nova istraživanja u kojima će pokušati objasniti zašto se onda smežurani prsti nisu manifestirali kao trajan efekt.
Foto: Arbynblog.com
Izvor: Dnevno.hr