Nikica Šarić
nikica_saric@yahoo.com
Tijekom mjeseca studenoga u Australiji će se održati CrOz Festival. Riječ je o umjetničkoj, kulturalnoj, modnoj, glazbenoj, sportskoj, gastronomskoj i turističkoj manifestaciji.
Tematika festivala objedinjuje predstavljanje dviju kultura; australske i hrvatske sa ciljem iskazivanja uzajamnog prijateljstva, koje će se održati u pet australskih gradova: Melbourneu, Sydneyu, Geelongu, Adelaideu i Perthu.
Akronim CrOz je znak simbioze, kao što i samo ime kazuje, Hrvatske (Cro) i Australije (Oz) – i obratno. Dvosmjernost značenja akronima CrOz-a se podrazumijeva!
Festival je namijenjen multikulturalnoj publici grada Melbournea i inozemnim posjetiteljima svih dobnih skupina i podrijetla; posebno onima koji znaju cijeniti drugačije oblike umjetničkog i kulturalnog izražavanja. Sadržaj dramskih predstava bit će ponuđen na engleskom, talijanskom, njemačkom, francuskom i hrvatskom jeziku.
Festival je neprofitabilan, te će sav prikupljen novac ravnomjerno biti doniran jednoj od institucija u Republici Hrvatskoj, te australskoj Wirrpanda zakladi, koja se brine o mladim Aboridžinima. Svi zainteresirani moći će donirati novac putem CrOz internet stranice. Na stranici će se bilježiti sva zbivanja vezana uz predstojeći festival, kao i mogućnost sponzoriranja samog Festivala. Dobrodošli su i sponzori iz Hrvatske.
Na CrOz Festivalu će participirati različite persone iz javnog života, koje će svojim doprinosom uveličati manifestaciju CrOz Festivala.
Melbourne
Iz Hrvatske će svoj doprinos dati glazbena skupina Meritas. Igra slogova njihovih osobnih imena –
Meri Jaman i Anita Valo – daje naziv sastavu Meritas. Meri i Anita odrasle su u Njemačkoj, a po dolasku u Hrvatsku – 1996. godine – oformile su sastav koji je do sada snimio četiri albuma, pokupio nekoliko nominacija za glazbene nagrade i postao jednim od najemitiranijih izvođača u hrvatskom radijskom eteru. Postoje deset godina i u tome vremenu postale su nezaobilaznim dijelom domaćeg glazbenog miljea.Njihov prvijenac Skači, pleši, viči (Dallas Records, 1997.) na hrvatsku scenu je donio pjesme optimizma u izričaju power-popa, da bi njihov sljedeći autorski rad Igra (Dallas Records, 2000.) postavio nove produkcijske standarde na domaćoj pop sceni.
‘…Dobili smo domaće pop zvijezde nekoliko svjetlosnih godina pomaknute iz okvira scene… izvanzemaljski zvuk albuma stoji u redu s pjesmama iz najnovije svjetske produkcije’, stajalo je u jednome od recentnih prikaza ploče Igra. Na svome trećem albumu Na prvi pogled (Menart, 2005.) donijele su pozitivnu energiju, osjećaje ljubavi i prisnost prema onima koji ih vole i onima koje one vole. A album Meritas Unplugged (Menart, 2007.) donosi upravo onaj – sugestivan i nenametljiv – pogled na pop glazbu kakvoj mnogi teže, a samo rijetki su u prilici ostvariti je, budući da akustika ogoljuje pjesmu i emociju. Ona temi daje poseban doživljaj i dubinu.
Iza autorskog rada članica sastava Meritas stoji višegodišnje iskustvo i zanimljiv glazbeni put. Anita se pozornicama kreće od svoje pete godine, kada je sa svojom braćom i sestrama činila obiteljski sastav Valo Five. Prvi instrument koji je svirala bila je melodika. Potom je upoznala blok-flautu, a danas svira još klavir, gitaru i bas gitaru. Pohađala je glazbenu gimnaziju i privatnu školu za tonskog majstora, svirala je u njemačkim cover bandovima i duhovnu glazbu u crkvenom sastavu.
Meri je plesala balet od svoje treće godine, a prvi put je javno zapjevala u crkvenom zboru sa dvanaest. Pohađala je umjetničko-glazbenu školu i privatnu školu za musicale u Münchenu. Nakon nastupa u nekoliko njemačkih bandova, u crkvi je upoznala Anitu i s njome započela na pisanju vlastitih pjesama.
Nakon izlaska albuma prvijenca, u sklopu novinarske rock nagrade Crni mačak (1998.), članice sastava Meritas bile su nominirane u kategorijama za najbolji ženski vokal i nadu godine. Iste godine nastupile su u pulskoj Areni kao predgrupa Vanessi Mae. Tri godine kasnije, album Igra zaslužio je nominaciju "Crnog mačka" za produkciju godine.
Sa pjesmom "Odjednom ti" (2005.), osvojile su nacionalnu diskografsku nagradu Porin u kategoriji vokalne suradnje s Massimom Savićem s kojim su nastupile na hrvatskom izboru za pjesmu Eurovizije, "Dora 2004".
Meritas su autorice glazbe svojih pjesama. Oko sebe, pak, okupljaju stalnu postavu suradnika koji, svi zajedno, daju posebne standarde zvuka i pojavnosti sastava Meritas – glazbeni producent je Dejan Orešković, a stihove potpisuju Ines Prajo i Arjana Kunštek.
Nastupe i predstavljanje pjesama uživo, Meri i Anita organiziraju sa glazbenim sastavom u polu-akustičnoj varijanti. Sastav čine Dejan Orešković (bas gitara), Tin Ostreš (bubanj) i Zdeslav Klarić (električni piano).
Drugu koncertnu stranu sastava Meritas čini njihov zajednički tribute program s Jelenom Radan pod nazivom "When tomorrow comes" u kojemu djevojke izvode pjesme autorica koje su na njih izvršile glazbeni utjecaj.
Deset godina boravka na glazbenoj sceni djevojke su 2007. obilježile koncertom u zagrebačkoj Tvornici i jedinstvenom izložbom "Pretvori me u zvuk", sastavljenom od djela budućih akademskih slikara. Svaka umjetnička slika postavljena u prostoru nastala je kao impresija jedne od pjesama iz stvaralaštva sastava Meritas.
Adelaide
Likovna umjetnica Dijana Nazor, sa projektom Međunarodnog festivala umjetničkih zastavica, koji je u sklopu Međunarodnog uličnog festivala Cest is d’ Best i izložbom ribica/objekata Morska oaza, te će održati nekoliko likovnih radionica za djecu i odrasle.
Godine 1995. diplomirala je na Fakultetu prirodoslovno–matematičkih znanostii odgojnih područja u Splitu (danas Umjetnička akademija) i stekla je zvanje profesora likovne kulture – restauratora.
Iste godine dobila je Dekanovu nagradu Fakulteta. Imala je 25 samostalnih izložbi i sudjelovala je na brojnim skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu.
Godine 2006. stručno se usavršavala na dvomjesečnom rezidencijalnom boravku u Parizu, u atelijerima Cité Internationale des Arts.
Godine 2007./2008. koautorica je udžbenika i priručnika Pogled, potez, od 5. do 8. razreda osnovne škole, Zagreb, Profil.
Godine 2008. sudjelovala je kao pozvani predavač na 32. Svjetskom InSEA kongresu u Osaki u Japanu, te je ostvarila iznimno uspješne pedagoške projekte u Japanu 2007./2008. i u Australiji 2009. godine.
Autorica je projekta Međunarodnog festivala umjetničkih zastavica i voditeljica je likovnog programa Međunarodnog uličnog festivala Cest is d’ Best. Autorica je više likovno – urbanih instalacija. Dobila je više priznanja, pohvala i nagrada.
Polaznica je poslijediplomskog doktorskog studija slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Djeluje kao konzervator – restaurator u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu. Članica je InSEA-e (Međunarodno društvo za obrazovanje putem umjetnosti), HRV InSEA-e, HDLU-a Zagreb, LIKUM-a, te Fotokluba Zagreb.
Spisateljica Sanja Pilić će održati dječje radionice povezane sa temom hrvatskog jezika.
Dobitnica je nagrade Grigor Vitez za djela "O mamama sve najbolje" (1990.) i "Sasvim sam popubertetio" (2002.), te nagrade Ivana Brlić-Mažuranić za djela "Mrvice iz dnevnog boravka" (1995.) i "Zafrkancije, zezancije, smijancije i ludancije" (2001.), te nagrade Mato Lovrak za djelo "Što mi se to događa?" (2007.). Roman "Jesam li se zaljubila? dobitnik je Časne liste IBBY- ja za 2008. godinu. 2010. godine dobila je nagradu "Kiklop" za roman "Hoću biti posebnaaaaa!"
Sanja Pilić dobitnica je druge nagrade Večernjeg lista za kratku priču "Ah, ludnica" za 1981. godinu i treće nagrade Večernjeg lista za priču "Muškarci mog života" za 2005. godinu. Dobitnica je i druge nagrade za radioigru "O kome se to radi" Radio Študenta i revije Literatura 1990. (Slovenija).
Sanja Pilić odlikovana je Redom Danice hrvatske s likom Antuna Radića za osobite zasluge u prosvjeti i kulturi.
Djela: "Ah, ludnica!", "Tjeskoba šutnje", "O mamama sve najbolje", "Nemam vremena", "Mrvice iz dnevnog boravka", "E, baš mi nije žao", "Ženske pjesme", "Zafrkancije, zezancije, smijancije i ludancije", "Faktor uspjeha", "Sasvim sam popubertetio", "Različitosti, od vrijeđanja do umorstva" – priča "Leti, Marta, leti", "Znala sam da moram izabrati drugačiji život", "Hoću i ja", "Ljubavi različite, pjesme razne", "Jesam li se zaljubila?", "Što mi se to događa?", "Zar baš moram u školu?", "Što cure govore? Što dečki govore?", "Fora je biti faca, zar ne?", "Mala torba, velika sloboda", "Hoću biti posebnaaaaa!", "Hej, želim ti nešto ispričati!", "Mala torba, velika sloboda", "Maša i gosti".
Slikovnice: "Vidiš da se moram zabavljati", "Znatiželjna koka", "Zaljubljeni medo", "Jupi, došao je Sveti Nikola", "Princeza", "Djed Mraz darove nosi", "Stigao je brat", "Priča o vučiću Grgi", "Vuk Grga i njegova obitelj".
Geelong
CrOz Festival će uveličati predavanje o hrvatskom jeziku prof. dr. sc. Diane Stolac.
Akademska karijera
|
|
Područje istraživanja
|
|
Projekti
|
|
Profesionalne aktivnosti
|
|
Na CrOz Festivalu će sudjelovati Etno butik Mara, sa predstavljanjem tradicionalnih odjevnih predmeta, koji će se isticati glagoljičkim ispisima na svojoj površini.
Vesna Milković se dugi niz godina bavi kreiranjem odjevnih predmeta i suvenira koji u svojoj naravi objedinjuju hrvatske tradicijske motive, starinsku tehniku ručne izrade i suvremeni dizajn.
U svom dizajnerskom promišljanju upotrebljavaju baštinu iz svih krajeva naše zemlje, a osobito su vrijedne kreacije sa zlatovezom, šlingom i šarenim vezom. Omiljeni motiv je i glagoljica, pismo koje se svojim izgledom savršeno uklapa u moderne trendove, a glagoljicom rado ispisuju stihove glasovitih pjesnika poput Augusta Šenoe: “Budi svoj”, Antuna Branka Šimića: “Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda” i Tina Ujevića: “Ne boj se, nisi sam”.
Perth
Manifestaciju CrOz Festivala će obilježiti Gudački kvartet Rucner u sastavu: Sidonija Lebar, Ana Paula Knapić Franković, Dragan Rucner i Snježana Rucner.
Gudački kvartet Rucner utemeljili su 1998. godine bračni par Snježana i Dragan Rucner (do tada dugogodišnji članovi Gudačkog kvarteta Klima). Nastavljajući zagrebačku tradiciju komornog muziciranja njegovanjem klasičnog i suvremenog međunarodnog repertoara kao i izvođenjem djela suvremenih hrvatskih autora, Gudački kvartet Rucner čini i repertoarni iskorak prema glazbi drugih žanrova, o čemu svjedoči i njihova nadasve uspješna suradnja s američkim bandoneonistom Peterom Soaveom.
U dosadašnjem djelovanju Kvartet Rucner muzicirao je u Zagrebu, u mnogim gradovima Hrvatske, na najvažnijim hrvatskim festivalima – nastupili su između ostalog na Muzičkom biennalu Zagreb 2001., 2003., 2005. i 2007., te na Dubrovačkim ljetnim igrama 2002. i 2003. – a turneje su ga vodile i u Bosnu i Hercegovinu, Italiju, Sloveniju, Austriju, Egipat, Poljsku, Njemačku i Kinu.
Za Gudački kvartet Rucner pisali su skladbe mnogi hrvatski autori koje ansambl na svojim nastupima redovito promovira. To su B. Šipuš, T. Uhlik, S. Horvat, A. Klobučar, S. Bradić, A. Kezić, M. Prohaska, A.T. Šaban, I. Kuljerić, J. Magdić, D. Detoni, S. Drakulić, M. Miletić i M. Tarbuk.
Program CrOz – Festivala australsko – hrvatskog prijateljstva će involvirati izbor od dva nedavno producirana i objavljena filma, dostupna putem suradnje sa Pula Film Festivalom.
Na Festivalu će prisustvovati nekoliko folklornih udruga iz hrvatske zajednice, koji će plesati i održati interaktivni prikaz na Federation Squareu u Melbourneu.
Takoder će sudjelovati Australci hrvatskog podrijetla, među njima bismo trebali istaknuti dizajnerice Nikolinu Kučan, Rosemary Masic, make-up artisticu Blanku Dudas, hrvatskog slikara Charlesa Billicha, modnog dizajnera, umjetničkog imena Joe, te brojne uzvanike iz društvenog, sportskog, ugostiteljskog i medijskog života.
Nikolina Kučan: http://stylemelbourne.com/tag/nikolina-kucan/
Charles Billich:
http://www.billichgallery.comBio je službeni umjetnik velikog broja sportskih i kulturnih događanja poput utrke Formule 1 u Melbourneu 1996. godine, kandidature Pekinga za Olimpijske igre i službeni umjetnik Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine. Bio je službeni umjetnik olimpijskih ekipa SAD-a i Australije, na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. godine, u Sydneyu 2000. godine, u Ateni 2004. godine i Pekingu 2008. godine. Sudjelovao je u obilježavanju 100. godina Nobelove nagrade 2001. godine.
Imao je izložbe slika u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku 2004. i 2006. godine, u Pekingu u sklopu Olimpijskih igara 2008. godine i u mnogim drugim gradovima širom svijeta poput Tokija, Rima, Hong Konga, Londona, Moskve, Melbournea, Sydneya.
U Hrvatskoj je imao izložbe u Zagrebu 1994. godine i u Lovranu 1998. godine. Njegove slike nalaze se u muzejima i galerijama širom svijeta npr. u Vatikanu, u Olimpijskom muzeju u Lausanneu, u Muzeju Crvenog križa u Ženevi, u zgradi Ujedinjenih naroda u Ženevi, u zgradi japanskog parlamenta, te u hramu Shaolin u Kini.
Nalaze se i u Gradskom poglavarstvu Rijeke, u hrvatskoj ambasadi u Canberri i u australskoj ambasadi u Zagrebu.
Naslikao je i ciklus slika posvećen hrvatskim znanstvenicima poput Ruđera Boškovića, Slavoljuba Penkale, Nikole Tesle, Fausta Vrančiča i dr. Slikao je i bl. Alojzija Stepinca, papu Ivana Pavla II. i papu Benedikta XVI.
Dobio je velik broj nagrada, uključujući titulu počasnog građanina Atlante, počasni doktorat Američke sportske akademije, nagrade u Australiji, Italiji, Kini i drugdje. O njemu je napisan veći broj knjiga. U Kini su objavljene poštanske marke s motivima njegovih slika. Bio je prijatelj pape Ivana Pavla II., a druži se s mnogim glumcima i političarima poput Billa Clintona i Nelsona Mandele.
Sudionici Festivala iz Australije (Melbournea), uz goste iz Hrvatske, su druga i treća generacija uspješnih Hrvata. Charles Billich, priznat i poznati hrvatsko – australski umjetnik osmislio je logo Festivala.
Na CrOz Festivalu će sudjelovati ugostiteljski objekti sa hrvatskim prizvukom: Raguza, Dalmatino i Mediteraneo, koji će ponuditi hrvatsku gastronomsku lepezu izvornih kulinarskih jela.
Svoje sudjelovanje na CrOz Festivalu potvrdile su članice Hrvatske matice iseljenika, prof. Srebrenka Šeravić i prof. Vesna Kukavica, koje djeluju kao rukovoditeljice odjela.
Nekoliko organizacija involvirane u turizmu sa gospodinom Nikom Bulićem biti će pozvani, kako bi predstavili svoje usluge, proizvode i ponude sa namjerom promoviranja putovanja između Australije i Hrvatske.
CrOz Festival će posredovati u promociji australskog rugbya i footya. Zabilježeni su počeci suradnje između Australije i Hrvatske sa misijom približavanja navedenih sportova mladima i široj publici, koja bi pratila ove dinamične sportske događaje.
U Hrvatskoj postoje slijedeći sportski klubovi: Zagreb Hawks Aussie Rules Football Club, Agram Power, Kaptol Saints, Velika Gorica, Bombers i Zagreb Giantsi.
Hrvatski iseljenici su ostavili značajan trag u promociji europskog nogometa. U Australiji egzistira 35 hrvatskih aktivnih nogometnih klubova, od kojih su najznačajniji: Canberra FC, HNK O’Connor Knights, Sydney United, Hurstville ZSC, South Coast United, Rocklea United FC, Gold Coast Knights, Adelaide Raiders, Whyalla Croatia, Glenorchy Knights, Prospect Knights FC,Melbourne Knights, St Albans Saints, North Geelong Warriors, Chelsea Hajduk, Irymple Knights, Western Knights, Fremantle Croatia i Gwelup Croatia.
Nikica Šarić je svoje obrazovanje ostvario na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, stekavši akademski naslov: magistar struke, osobitu pozornost posvećuje humanističkim znanstvenim disciplinama. Tijekom studija sudjeluje na brojnim stručnim simpozijima i seminarima interdisciplinarnog karaktera.
Nakon studija upisuje poslijediplomski specijalistički studij na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Izvršenjem svih obveza i završetkom studija ostvaruje akademski naslov: sveučilišni specijalist ekonomije – usmjerenje Menadžment trgovine.
Bavi se teoretskim područjem umjetnosti, fotografijom, snimanjem zanimljivih manifestacija, prevođenjem, pisanjem putopisa, koje će redovito objavljivati na Akademija Art internetskom portalu. Poznaje engleski, njemački, španjolski i talijanski na aktivnoj razini, te francuski i portugalski na pasivnoj razini.
Zasigurno će biti mnogo manifestacija koje će biti vrijedno zabilježiti objektivom i adekvatno ih predstaviti hrvatskoj populaciji. Uvjereni smo kako će redovite reportaže i vijesti, potkrijepljene fotografijama sa svojom kvalitetom i sadržajnosti dati posjetiteljima internetskog portala Akademija Art lijep spektar iskustava.
Informacije o CrOz Festivalu moguće je pronaći na svjetskim društvenim mrežama: Facebook, Twitter, LinkedIn, deviantART, Academia.edu, Bebo, My Space i Flickr, na kojima je moguće pronaći najnovije informacije, koje su povezane sa aktualnim događajima na CrOz – Festivalu hrvatsko – australskog prijateljstva.
Predstavljanje CrOz – Festivala australsko – hrvatskog prijateljstva odvija se na društvenoj mreži Google +:
https://plus.google.com/u/0/104827333340072064736/posts
Informacije o CrOz – Festivalu australsko – hrvatskog prijateljstva, te o službenim pokroviteljima Festivala moguće je pronaći na službenoj stranici Festivala sa sjedištem u Australiji:
http://www.croz.org.au/