Skip to content

Corto Maltese u Parizu

   

Džana Mujadžić
djananouvelles@gmail.com

Corto Maltese u Parizu

Avantura kao način postojanja

Pariška "Pinacothéque" ovih dana izlaže djela poznatog maestra crtanog romana, Huga Pratta, pa zahvaljujući velikoj restrospektivi posjetitelji otkrivaju svu veličinu i nadarenost tvorca čuvenog, Corto Maltese. Više od 150 neobjavljenih akvarela i skoro svi crteži mitske "Setnje po slanom moru", dostupni su do 21. kolovoza.

Corto nije posjetio Grad svjetlosti od ižlozbe posvećcene njegovom autoru, što se organizirala u Velikoj palači 1986. godine, kada su pokazane sve sposobnosti velikog umjetnika, pošto je Pratt smatran tvorcem književnog stripa.
Rođen u Riminiju 1927., odrastao je u Veneciji kod djeda porijeklom iz Lyona, koji je imao i engleske pretke. Umjetnikova majka, Evelina Genero, Židovka iz Turske, obožava ezoterisam pa je dječak naslijedio zanimanje za magiju, koje je ispoljio u romanima o Corto Maltese, koji je potomak jedne Romkinje sa Krfa i britanskog mornara. Hugo Pratt slijedi oca u talijansku, kolonijalnu policiju u Abyssiniju, sa samo 14 godina. Susreće različite vojske i uniforme, oklope i predivne boje koje je pokazao ljubiteljima crtanog romana u albumu "Škorpioni iz pustinje". Za trajanja Drugog svjetskog rata, nakon očeve smrti, Hugo postaje prevoditelj savezničke vojske, zahvaljujući odličnom poznavanju engleskog, francuskog i talijanskog jezika. Često je isticao kako je u tom periodu "Venecija ličila na veliki bordel i improvizirani karneval"! Uspio je angažman u neo-zelandsku vojsku, pošto se tetovirao olovkom kao Maori. Legenda je već rođena. Pratt je prošao kroz rat, noseći mnoštvo uniformi.
Umjetnik je ozvaničio status crtača stripa 1945. godine, nakon objave prvog broja "Džokera", comics revije koju je kreirao sa dva prijatelja. Njihova "Venecijanska grupa" ubrzo surađjuje s argentiskom izdavačkom kućom i 1949. godine, Hugo Pratt odlazi u Buenos Aires. Njegov argentiski period iz 50 godina prošlog stoljeća je jako bogat: radi za izdavačku kucu "Abril" i crta slavnog "Junglemena" te nekoliko drugih serija. Najupečatljiviji od njih je "Sergent Kirk" iz 1953. godine. Pratt odsada sam piše vlastite priče, počevsi od albuma "Ann iz dzungle".
U Londonu provodi godinu dana, na kraju petog desetljeća, 20. stoljeća. Period je preokretnica u njegovoj karijeri jer u suradnji s engleskim scenaristima, piše ratne priče za "Fleetway Publications" i usvaja tehniku akvarela, te magistralno ostvaruje "Royal Academy of Wetercolour".
Dvije godine kasnije, 1962., pošto u Argentini vlada snažna ekonomska kriza, Pratt se vraća u Italiju, ne napustajući putovanja.

 

Književni strip

Slijedeće desteljeće Pratt posvećuje svojoj strasti za književnost. Nakon "Wheeling" ostvarenog 1962. godine, koji je njegovo prvo remek-djelo, adaptira "Simon mornar","Povratak Odiseja", "Sandokan" i svoju najdražu knjigu "Otok s trezorom" Roberta Louisa Stevensona. Pratt je odlično poznavao Williama Shakespearea, Jamesa Joyce, Jorgea Luisa Borges, Johna Reeda, Bibliju ili djela Octavia Paza. Nije zaboravljao živjeti kao ličnosti romana pa je zato Umberto Eco, izjavio :"Kada poželim odmor, čitam Engelsove eseje, a čim namjeravam stupiti u akciju, posvetim se Cortou Maltese".
Poznati crtač je imao i jako aktivan ljubavni zivot. Godine 1953. prvi put se oženio u Buenos Airesu, sa Jugoslavenkom Gucky Wögerer Semonovom, koja mu je rodila dvoje djece, Luku i Marinu. Rastavili su se četiri godine kasnije, u Mexicu pošto je umjetnik ludo zaljubljen u vlastitu asistenticu belgijskog porijekla, koja mu je ,također, rodila sina i kćer. Slučajno je, 1965. godine, saznao kako je otac Tebocua, sa čijom je majkom, Indijankom Xavantes, proživio ugodnu avanturu. Priznao je i svoju izvanbračnu kćer Victorianu Aurelianu Glorianu dos Santos i sinove rođene u Brazilu: Lincolna, Wilsona i Washingtona.
Nakon problematičnog putovanja po Caraibima, Hugo Pratt je ostvario "Šetnju po slanom moru", 1967. u kojoj se prvi put pojavljuje Corto Maltese. Album i ličnost su prava revolucija crtanog romana jer nikada ranije, deveta umjetnost nije upoznala tako jako sjedinjenje priče i naracije.
U osmom desetljeću prošloga stoljeća Pratt je slavio osam tisuća prodatih albuma. Postao je počasni građanin američkog grada Wheeling, u Virginiji i dobio francuski orden Viteza umjetnosti, zahvaljujući tadašnjem ministru kulture, Jacku Langu.
Nakon što je posjetio Stevensonov grob na otocima Samoa, Pratt nakon obilazaka Patagonije objavljuje "Tango", jako stvarnu historiju o argentinskoj trgovini bijelim robljem. Ostale avanture Cortoa Maltese, poput "Venecijanske priče" ili "Helvetika", potvrđuju umjetnikovu sklonost prema bajkama. Između dva putovanja uspio je ilustrirati knjigu pjesama Rudyarda Kiplinga kao i erotične sonete Giorgia Baffo ali i "Pisma iz Afrike", Arthura Rimbauda. Putovanje na otok Paques, nadahnulo ga je za zadnji album o Cortou, nazvan "Mû". Nakon toga je kupio kuću u Laussane, 1983. Umro je u Švicarskoj 12 godina kasnije.

Akademija-Art.hr
27.03.2011.

 

 

cortoMaltese
cortoMaltese
cortoMaltese (3)
cortoMaltese (3)