Bečki Etnografski muzej od 18. veljače do 19. rujna ove godine prikazuje izložbu pod nazivom "Kultura i kulturna revolucija" koja je posvećena 60-im i 70-im godinama prošlog stoljeća u Kini te kultu osobnosti Mao Ce Tunga
U četiri tematske prostorije se posjetiteljima otvara jedan svijet na granici između religioznog obožavanja, brutalne borbe za vlašću i nostalgične kulture sjećanja.
Kustos bečke izložbe je bivši austrijski novinar Helmut Opletal, čija zbirka kineskih predmeta iz svakodnevnog života i čini temelj same izložbe.
Izložba je pokušaj prikazivanja potpunog prožimanja kineske svakodnevice parolama kulturne revolucije.
To postaje jasno već u prvoj prostoriji pod motom "Kult" koja je posvećena Mao Ce Tungu. Na temelju plakata, odlikovanja i propagandnih parola su razvidni razmjeri fanatičnog obožavanje njegove ličnosti.
Druga prostorija, čiji je moto "Teror", na temelju fotografija, video uradaka i novinskih isječaka prikazuje mučenje i ubijanje protivnika tadašnjeg režima te uništavanje kulturnih i umjetničkih radova. Po nekim procjenama broj žrtava kineske kulturne revolucije iznosi čak 20 milijuna.
U trećoj se prostoriji pod motom "Svakodnevica" nalaze najbanalniji predmeti iz svakodnevnog života koji su također ukrašeni službenim parolama. Među najzanimljivijim izlošcima se nalaze i budilaca koja prikazuje vojnike crvene armije koji u taktu otkucaja sata podižu Mao-bibliju ili anti-imeprijalna igra za djecu.
Četvrta je prostorija rezervirana za radove suvremenih kineskih umjetnika, čija su djela svojevrstan obračun s poviješću.
Akademija-Art.hr
19.02.2011.