
Ivana Ćosić, ComPRess Zagreb, Kontaktni uredi Grada Beča
ivana.cosic@compresspr.hr
Prirodoslovlje na granici između umjetnosti i sintetičke biologije
Nova znanstvena disciplina sintetičke biologije stalno iznova izaziva kritike javnosti. Koliko daleko čovjek smije ići? Što će se dogoditi budemo li posljedice propitivanja prirodnih zakona osjetili na vlastitoj koži?
Nova izložba bečkog Prirodoslovnog muzeja pod nazivom "Synth-ethic" se bavi upravo ovom problematikom i prikazuje perspektive ljudskih intervencija uz pomoć biotehnologije.
Sinteza u umjetnosti ima dugu tradiciju. Stapanja pojedinačnih elemenata u nešto posve novo je njezina zadaća, a cilj je stvaranje novih dojmova i modificiranje postojećih sustava.
I u biologiji sinteza u proteklih nekoliko godina postaje sve značajnija, no s tom razlikom da sintetička biologija ne želi promijeniti postojeće organizme, nego "život" potpuno redizajnirati.
Izložbom "Synth-ethic" želimo s jedne strane prikazati perspektive ljudskih intervencija, ali i istovremeno upozoriti na opasnosti i potaknuti naše posjetitelje na razmišljanje", kaže organizator izložbe profesor Christian Köberl.
Izložba uz pomoć umjetničkih instalacija pruža uvid u sintetičku biologiju i njezine moguće posljedice. Poznati umjetnici kao što su Rachel Armstrong, Marion Laval-Jeantet, Benoit Mangin, Adam Brown, Joe Davis, Andy Gracie, Roman Kirschner, James Tour, Stephanie Chanteau, Tuur Van Baalen, Paul Vanouse, Oron Catts i Ionat Zurr se u svojim radovima prikazanim u okviru izložbe bave temom života te ljudskih intervencija i kreacija.

Akademija-Art.hr
17.05.2011.