Hofmobiliendepot
Umjetnost savijanja papira nije, kako mnogi uslijed velike rasprostranjenosti japanske origami-umjetnosti misle, japanski izum. U mnogim zemljama zapadnog svijeta ova umjetnost ima naime već stoljetnu tradiciju
Katalonski umjetnik Joan Sallas je jedan od rijetkih koji još vlada drevnom tehnikom savijanja papira. Sallas je dugi niz godina s nevjerojatnom predanošću proučavao razvoj europske salvetne umjetnost, a rezultate svoga rada će na temelju nekoliko reprezentativnih primjera u razdoblju od 8. rujna ove do 23. siječnja iduće godine prikazati i u bečkog Muzeju namještaja (Hofmobiliendepot).
Povijest umjetnosti savijanja papira seže još u antičko doba. Sve su kulture kroz povijest razvijale specifične tradicije savijanja koje su se s vremenom međusobno ispreplitale. U Europi je u tu svrhu korišten pergament, papir i tkanina.
Jednostavne salvete od lana su bile zastupljene sve do srednjeg vijeka, no umjetnički obrađene salvete su se tek u doba renesanse našle na carskim trpezama. Ova je umjetnost u vrijeme baroka u njemačkom govornom području dosegnula svoj vrhunac te su tako u Nürnbergu postojale čak i pučke škole za izučavanje ove tehnike.
Krajem 18. stoljeća umjetnost savijanja gubi na značenju, ali je danas ponovno sve cjenjenija u visokim gastronomskim krugovima.
Bečka izložba obuhvaća 40-ak reprezentativnih primjera ove umjetnosti. Za izradu nekih od njih je bilo potrebno i nekoliko tjedana rada, a svi posjetitelji se u okviru izložbe mogu i sam okušati u savijanju salveta.