
Ivana Ćosić, ComPRess Zagreb, Kontaktni uredi Grada Beča
ivana.cosic@compresspr.hr
Bečki Etnološki muzej od 24. svibnja do 19. rujna ove godine predstavlja izložbu pod nazivom "Ono što vidimo"
Izložba se kritički osvrće na povijesno prikupljanje antropometrijskog materijala na tlu Južne Afrike.
U centru pozornosti se pri tom nalazi "Arhiv izumirućih rasa" koji je 1931. godine u Namibiji (bivšoj njemačkoj koloniji) načinio njemački umjetnik Hans Lichtenecker.
Lichtenecker, koji je još tijekom 1. svjetskog rata živio u Namibiji, se 1931. godine ponovno vraća tamo s idejom stvaranja "Rasnog arhiva". Razlog je bilo zamijećeno nestajanje rasa i kultura, no njegove se istraživanje na posljetku svelo samo na antropometrijska mjerenja, snimanje glasova i fotografiranje, a ne na svjesno proučavanje jezika i izjava ljudi koji su bili obuhvaćeni ovim istraživanjem.
Tek je 2007. godine digitalizacijom, transkripcijom i prevođenjem snimljenog zvučnog materijala, došlo do spoznaje o čemu su intervjuirane osobe govorile. Izložba portretira pet Namibijaca i Namibijki koji su sudjelovali u Lichteneckerovom istraživanju, no ne nastoji rekonstruirat njegov pomalo morbini arhiv, nego se baš u suprotnosti kritički odnosi prema različitim aspektima imperijalne istraživačke prakse.
Jedan dio izložbe je posvećen i austrijskom antropologu Rudolfu Pöchu koji je u okviru svoje ekspedicije u pustinju Kalahari 1907. godine bavio sličnim istraživanjima, a njegovi gipsani odljevi se i danas čuvaju u zbirci bečkog Prirodoslovnog muzeja.
Akademija-Art.hr
27.05.2011.