
Jan Fabre KHM
Ivana Ćosić, ComPRess Zagreb, Kontaktni uredi Grada Beča
ivana.cosic@compresspr.hr
Bečki Muzej povijesti umjetnosti će od 4. svibnja do 28. kolovoza ove godine ugostiti izložbu pod nazivom "Godine plavog sata", treći dio izložbene trilogije jednog od najpoznatijih živućih belgijskih umjetnika, Jana Fabrea.
Prvi dio izložbene trilogije pod nazivom "Homo Faber" održan je 2006. godine u Kraljevskom muzeju lijepe umjetnosti u Antwerpenu.
Drugi dio, monografska izložba pod nazivom "L’Ange de la métamorphose", održan je 2008. u Louvreu u Parisu, a Bečki muzej povijesti umjetnosti sada ima privilegiju ugostiti treći dio umjetnikove trilogije.
Izložbeni prostor bečkoj muzeja ugostit će tako 30 djela iz Fabreove serije "The Hour Blue", koja su nastala u razdoblju od 1986. do 1992. godine. Naziv izložbe potiče iz zapisa Fabreovog pradjeda, Jeana-Henrija Fabrea koji se bavio proučavanjem mističnog trenutka kada noć prelazi u dan, dakle trenutka kada se noćna bića povlače, a dnevna bića bude. Upravo su te teme, metamorfoze i ponovnog rođenja, inspirirale Fabrea prilikom rada na "Plavom satu".

Dancing the Hour Blue
Radovi ove serije su načinjeni plavom kemijskom olovkom na papiru, ali i velikim svilenim tkaninama i trodimenzionalnim objektima. U neka djela su jako delikatno ugrađena i konzervirana tijela ili krila kukaca.
Zanimljiv je i način na koji su Fabreova djela pozicionirana u galeriji. Naime ona su u okviru izložbe smještena iznad, ispod, pored ili čak na mjesto radova velikih umjetnika kako što su Tizian, Rubens ili Pieter Bruegel stariji. Na taj je način razvijen zanimljiv dijalog između suvremenog i povijesnog, prolaznog i postojanog.
Izložba pored slika predstavlja i tri Fabreove skulpture, od kojih su dvije velike drvene smješten u ulaznoj dvorani muzeja, dok se treća skulptura načinjena od bronze nalazi na krovu muzeja.
Prikazani radovi potiču iz najznačajnijih svjetskih muzeja kao što su Stedelijk iz Amsterdama, S.M.A.K. Gent i Kiasma iz Helsinkija.

Kasteel Trivoli
Akademija-Art.hr
05.05.2011.