Žarko Puhovski i Boris Vujčić: Mogu li nepopularne mjere dobiti izbore
Ivana Ćosić ivcosic2@gmail.com
Žarko Puhovski i Boris Vujčić govorili o tome mogu li nepopularne mjere dobiti izbore
U Austrijskom kulturnom forumu u Zagrebu je sinoć u organizaciji Kluba Alpbach Hrvatska održana prva rasprava iz novopokrenutog ciklusa Small Talks.
Stručni gosti rasprave pod nazivom „Obećah. Slagah. Pobijedih. – Mogu li nepopularne mjere dobiti izbore?“ bili su prof. Žarko Puhovski i prof. Boris Vujčić, dok je moderaciju preuzeo član kluba Alan Kečkeš.
Nazočne je na samom početku pozdravio direktor AKF-a, gospodin Georg Christian Lack, nakon čeka je moderator otvorio raspravu zamolivši goste da ukratko iznesu svoje mišljenje o trenutnoj ekonomskoj situaciji u zemlji.
Prof. Vujčić je pri tom istaknuo kako su dosadašnje greške u vođenju politike dovele Hrvatsku u situaciju u kojoj ne možemo očekivati brz oporavak, čemu znatno pridonosi i loša situacija na globalnom tržištu. Perspektive Hrvatske u 2012. godini po njegovim riječima ovise prije svega o novoj vladi i situaciji u Eurozoni.
Vujčić je osim toga naglasio i nužnost strukturnih reformi u velikom broju sektora, jer je potrebno da se država učini atraktivnijom za strana ulaganja.
U aktualnoj izbornoj kampanji ne vidi taj plan za izlazak iz krize, iako neke stranke predlažu fiskalnu konsolidaciju, no bez konkretnih poteza. Naglasio je i to da postoji velika razlika između onoga što stranke jako oprezno javno iznose i onoga što se može čuti u privatnim krugovima.
Prof. Puhovski se nadovezao na izjave svoga prethodnika potvrdivši kako našim političarima, ironično, nedostaje obećanja, za razliku od klasične slike političara koji obećavaju previše.
Po njegovom je mišljenju Kukuriku koalicija toliko sigurna u svoju pobjedu samo zato što je uspjela uvjeriti ljude da su oni sami manji lopovi od HDZ-a, i da zato uopće ne osjeća potrebu za velikim obećanjima.
Potaknut pitanjima iz publike, Puhovski se osvrnuo i na socijalne probleme o kojima se u okviru izborne kampanje uopće ne govori. Posebno je istaknuo porast postotka starijih ljudi koji predstavljaju socijalni trošak, a kojima se radni staž ne može produžiti, između ostalog i zbog ogromnog postotka nezaposlenih. Naglasio je kako je Hrvatska znatno napredovala preuzimajući zakone Europske unije, no ne i one radnog prava.
Oba sugovornika su se složila da Hrvatska nema previše zaposlenika u javnoj upravi, suprotno uvriježenom mišljenju, nego da je riječ o tome da je u javnoj upravi previše nekvalitetnog kadra. Po riječima Borisa Vujčića, 75 % problema dolazi upravo od nekompetentnosti kadra, a tek 25 % od korupcije, zbog čega su neophodne strukturne reforme u smislu efikasnosti uprave.
Isto tako su potvrdili kako je u državnim poduzećima zaposleno previše ljudi. Puhovski je tako naveo primjer HŽ-a, koji ima čak 182 sindikalna povjerenika.
Na jedan od zadnjih komentara iz publike, kako u Hrvatskoj očito nema političke hrabrosti, Puhovski je zaključio kako je hrabrost moralni luksuz te da nitko neće nešto obećati ako za to nema potrebe. Isto tako je istaknuo kako političar zapravo ne smije govoriti istinu, što je po njegovim riječima privilegija diktatora.
Moderator rasprave je nakon punih 105 minuta zaključio razgovor, zahvalivši svima nazočnima i pozvavši ih da odgovore na mnogobrojna neodgovorena pitanja potraže u direktnom razgovoru uz ponuđenu šalicu čaja ili kave.