Centar za kulturu Čakovec – izložbeni prostor
Muzej Međimurja Čakovec – izložbeni salon
Marc Pio Maximilien Salvelli
Moje skrivene slike
od 13. 04. (u 19.00 sati) do 07. 05. 2012.
Prvi dio izložbe bit će otvoren u petak 13. travnja 2012. u 19 sati u Muzeju Međimurja Čakovec, a drugi dio izložbe odmah nakon toga u izložbenom prostoru Centra za kulturu Čakovec.
Internacionalno poznat i zanimljiv autor Marc Pio Maximilien Salvelli rođen je 9 listopada 1970. u Parizu. U Münchenu pohađa umjetničku školu te izabire glazbeni smjeri (glasovir) i likovni slikarski smjer. U Zagreb dolazi 1984. godine i upisuje se na slikarsli smjer Škole za primijenjenu umjetnost. Prve samostalne izložbe imao je u Ateni od 1985. do 1987., a 1988., nakon izložbe u Rimu, u Parizu je priredio svoju vrlo važnu samostalnu izložbu. Studij slikarstva i mozaika upisao je na Nacionalnoj pariškoj likovnoj akademiji, a u Berlinu pohađao Akademiju za film i televiziju, smjer za filmsku režiju i izložbene projekte. Pariški izložbeni projekt «Metaforički pozdrav rađanju Europe ’93» lansirao je Salvellija u svijet važnih likovnih istupa. Tim će se izložbenim projektom predstaviti u gotovo svim europskim gradovima te u Washingtonu i New Yorku. Znamenit je i njegov izložbeni projekt za Dan Europe «Makrofragmenti mikrosvjetova» održan u Francuskom paviljonu u Zagrebu te u Beču i Parizu 2004. – 2006. godine, zatim u Domu HDLU-a, u Francuskom institutu i u Galeriji Forum u Zagrebu.
Marc Pio Maximilien Salvelli član je Francuskog udruženja ikovnih umjetnika, Njemačkog udruženja likovnih umjetnika i Hrvatskog društva likovnih umjetnika.
Od 1988. izlagao u brojnim gradovima svijeta, a najznačajnije su mu izložbe u Parizu, Washingtonu, Monte Carlu, Genevi, Zürichu, Münchenu, Berlinu, Londonu, Rimu, Ateni, Barceloni, Stockholmu, Kijevu i Zagrebu.
Ulomci iz kataloga:
MOJE SKRIVENE SLIKE
Čisto slikarski, Salvelli započinje rad lirskim dijalogom ruke i linije, linije i boje, boje i geste, geste i emocije. Ali uz to on vrlo rado koristi i kolaž i asamblaž, nove materijale i nove medije, nove pristupe i nove koncepcije. Voli prigrliti instalaciju i konceptualu, multimediju i angažiranu akciju te tako na suvremen način progovoriti o širokim temama našeg vremena koje prelaze čisto likovnu problematiku i tiču se života samoga.
Umjetnik danas mora biti svjestan kako jenjegov rad društvena djelatnost i kako osim individualne ima i društvneu dimenziju. On mora postavljati pitanja i tražiti odgovore, jer stvara u javnome okruženju. Tako i Salvelli u svojim radovima postavlja pitanja, a ona se tiču definiranja važnosti, svrhe, funkcije i vrijednosti umjetnosti u današnjem društvu.
Nije naodmet prisjetiti se Herberta Marcusea i njegova stava da umjetnost, iako ne može primijeniti svijet, može pridonijeti razmišljanjima i osjećajima onih koji to mogu.
Salvellijeva umjetnost je kreativno samosvojan svijet, koliko egzaktan toliko i poetičan, u kojem on jednaku važnost pridaje s jedne strane boji i liniji, a s druge elementima kolaža, asamblaža i instalacija, stvarajući tako u konačnici magičan zbir vizualnog i taktilnog obilja.
Njegove slikarkse priče – jednom ekspresivne, a drugi put lirske, pozivajući autora da se pokatkad odmosi od borbi i kritika, od «likovne vike» i od angažmana, pa da, kao čin osobnog zadovoljstva, povremeno, s njima utone u ugodu i ljepotu užitka primarnog slikanja. I on to čini.
Višnja Slavica Gabout
Sljedeća izložba: MAŠA BAJC – RAZGOVORI S JOŽOM – multimedijalna izložba uz 39. Majski muzički memorijal «Josip Štolcer Slavenski»
Vesna Makovec
Akademija-Art