Osluškivanje spiritualnosti
Više od dva i pol desetljeća traje slikarska avantura Vesne Pavlaković koja je ispunjena čudesnom aktivnošću duha, strašću dubinskog proučavanja svog umjetničkog i egzistencijalnog položaja koji se pokazivao razvidim kada se spoznavala njegova neuhvatljivost, mijene i ritmičke oscilacije.
Kao da je u osami slikarske radionice zahvat u složenu strukturu vidljivog stalno bio predodređen stanjem duha koji se u uzbuđenjima i pred izvanjskim impulsima zatvarao u sebe i ispitivao stvari i osjećaje s kojima je uspostavljen emotivni odnos.
Vesninu neobičnu i duhovno bogatu prirodu nije ni u vrijeme bilježenja „toka svijesti" sredinom osamdesetih zanimala figurativna interpretacija i eksplicitni likovni verbalizam, koliko ono što je prethodilo slikarskom postupku i tražilo istinu u nizanju vlastitih saznanja. Primjetna nezadovoljstva i nisu uvijek otpor prema novim mogućnostima izraza primjerice apstraktnog ekspresionizma ili gestualnosti, koliko želja da se dopre dublje do skrivenih poruka i svijeta osjećanja.
Nekako u to vrijeme u nas su se osjetili snažniji individualni impulsi prema duhovnosti, poglavito u književnosti, u kojoj se nalazi podesan medij za izražavanje metamorfoza duhovnih traganja a time i širenja svijesti o spiritualnosti uopće.
Jamačno u meandrima postmoderne spiritualnost u umjetnosti ne stječe se brzo i ne može se naučiti, već je riječ o dugotrajnom i upornom radu na sebi. Tragalac predanim radom i stalnim učenjem razvija svoje psihičke moći i savršenstvo duše, pa će i njegovo (astralno) putovanje imati puni smisao.
Vesna Pavlaković odavno je na putu ka znanju, napredovala je stjecanjem stalno novih iskustava vidjevši cilj našeg postojanja u samoostvarenju i realizaciji svojih kreativnih potencijala. Slikarstvo je za nju postepeno izrastalo u iskaz autonomnog misaonog umjetničkog stava, duhovni zemljovid koji je izraz umjetnikovog unutarnjeg svijeta. To je ujedno temeljna značajka njezina novog ciklusa Zaustavljen pokret kojega predstavlja splitskoj publici.
Naslućivanje pretpovijesne podloge i osluškivanje kozmičkog prazvuka, slikaricu upućuje na unutrašnje vibracije i takvo tretiranje zvuka koje spiritualnim učincima vodi kreiranju svijeta višeg stupnja harmonije. Ali njezin cilj nije kodificirati neki novi sistem strogih pravila, već upozoriti na poticaje koji oslobađaju svaku sputanost u umjetnikovu biću i vode ga k izvorištima duhove moći koja regenerira, osvještava, ulijeva u nas unutarnji mir i univerzalnu ljubav.
Istraživanja zvuka odvela su slikaricu prema novim uporištima s ciljem prevladavanja postvarenog svijeta i promišljanja drugačije duhovne razine čovjeka koji se zaputio istini i skladu. Štoviše zvuk je taj koji se utjelovljuje u slici i postaje njezinom kvintesencijom! Svaka vibracija i ton nalazi svoje postvarenje na slici, a kako se radi o zvuku koji dolazi iz stanja meditacije on umiruje i blokira agresiju, u slike se ulijeva unutarnji mir i ljubav. To stalno napinjanje luka na čijim su polovima skladni zvukovi a na nišanu tišina poziv je na drugačiji sklad u svijetu i odnose među ljudima.
Motivirana snažnim emocionalnim angažmanom s naglašenom humanističkom porukom, Vesna nekim unutrašnjim „trećim okom" uspostavlja sklad najprije u sebi da bi preko slika ponudila jedan drugačiji tok razmišljanja i osjećanja vremena. Ulaženje u duhovni pejzaž čovjeka podudara se s ritmičkim pulsiranjem zvuka, premda se može govoriti i o prerastanju vizualizacije u imaginaciju zvuka, nježna i neposredna gesta oslobađa u gustim poljima stišane palete bijele kadrove i vertikalno-horizontalne pruge koje dinamiziraju cijelu plohu slike i daju joj kolažni, smirujući i ponekad enigmatski utisak.
Nepredmetno slikarstvo bez fabule i naracije govori ovdje čistim likovnim jezikom postižući maksimalnu ekspresivnost s minimalnim sredstvima, kao evidentan odraz unutrašnjeg svijeta umjetnice. Najposlije, Vesna Pavlaković pripada onom krugu umjetnika koji nisu prihvaćali velike izazove vremena i nisu se iskazivali deklaracijama i neposrednim angažmanima, već su za svoj cilj postavili ispitivanje složenih stanja duha, osluškivanje života, riječi i zvukova koje utječu na našu svijet i potiču nas da krenemo prema spiritualnom životu.
Vesna Pavlaković je rođena 1955. godine u Zagrebu. U Zagrebu upisuje Pedagošku akademiju, gdje je 1978. godine diplomirala. Iste godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti, gdje je 1982. godine diplomirala slikarstvo u klasi profesora Nikole Reisera. U njenim zabilješkama važna su uporišta koja određuju formiranje njenih likovnih interesa i istraživanja: „Likovna akademija bila je za mene početak putovanja u osvješćivanje kreativnosti, premda sam to spoznala tek s odmakom od dvadeset godina…"; „Zatim poznanstvo s mezzosopranom godine 1993. otvorilo mi je svijet klasične glazbe i ponudilo moju otvorenost zvuku.
Nastajale su slike fascinirane najljepšim instrumentom za mene – Glasom, do anđeoske preobrazbe bića na sceni, bića predanog zvuku u potpunosti. Sve su moje bremenitosti počele otpadati…"; „Putovanja u Pariz, boravak u Norveškoj na Statens Kunstakademi, susreti s ljudima naučili su me osluškivanju svijeta oko sebe. Slika je ono polje koje mi omogućava da izrazim svoju zaljubljenost u Zvuk i Glas, premda bi pjevati bez posrednika bila potpuna sloboda.
Prepuštanje Glazbi i Zvuku uvodi me u avanturu koju ću i sama svjedočiti ubuduće."; „Duhovnost je osnova mog života… pa tako i slike i crteža. Donosim je kroz zvuk kao osnov vizualnog. To se može činiti suprotstavljeno, ali za mene to nije tako. Zvuk je ono što me pokreće kao način mog izraza kroz sliku i crtež (kao čistoća – zvučnost boje ili bjeline crteža ili prisustva u vremenu unutar crteža strpljivim dodavanjem sivoga…) Visina tog „duhovnog zvuka"za mene, predstavlja najvišu i jedinu moguću vibraciju".
Nagrađena je 1997. godine na I. festivalu akvarela u Splitu plaketom „Harmonija" i velikom nagradom II. Hrvatskog trijenala akvarela u Slavonskom Brodu 2001. godine. Boravak u Austriji 2OO4. (stipendija (ultural Gtv Netvvorka – Graz) rezultira serijom bijelih crteža rađenih grafitom, olovkom i bijelim akrilom. Živi i radi u Zagrebu, Utješanovićeva 8.