Kongresna dvorana I
Tema ili teme izložbe su klasičan izbor slikarevih portreta i aktova kao i likovni istraživački prikaz povijesnih priča i međuljudskih odnosa Zrinskih, Draškovića i Sermagea. Majstor Trnski nije mogao odoljeti tom zovu prošlosti i s poštovanjem i znatiželjom artistički odati počast našim slavnim precima i njihovim ljubavima i zaslugama.
Izložba ostaje otvorena mjesec dana i otvorena je za publiku u radno vrijeme dvorca.
Svom dušom i srcem
Velimir Trnski je rođen 1947. godine u Donjoj Velikoj. Slikarev zavičaj nudi životu povijesno iskustvo. Opstanak se oslanja na vlastite snage, sloboda se brani životom, potrebe, svedene na bitno, namiruju se radom. Sklad je potreba kao kruh, staro se ne odbacuje nego prepravlja u novo, a kreativna mašta kroti oporu realnost. Prihvativši mudrost podravske kolijevke Trnski je zakoračio u život s nesvagdašnjom poputbinom: bogodanim talentom i neranjivom vitalnošću korenike. Temeljno likovno obrazovanje stekao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu uz profesora Ljubu Ivančića, a nakon akademske diplome uputio se u Amsterdam na studij grafičkog umijeća na akademiji Rietveld. U potrazi za što vjernijom ekspresijom vlastitog poimanja umjetnosti Trnski putuje, propituje i usavršava svoje umijeće. U djelu Gustava Klimta, čini se, našao je ohrabrujuću potporu "učitelja". Strasnom umjetniku Trnskom bliskom se učinila i Klimtova tvrdnja "Sva je umjetnost erotska!"
Ana Marija Draškovic
Na svojim platnima umjetnik Trnski gradi maštovite mostove između čežnji i zbilje, ljubavi i rastanka, tijela i duhovnog, zvuka i boje, stvarnog i nestvarnog. Združuje doživljeno i naslućeno. Osobito poticajan izazov nalazi na raskrižju, u dvojnosti ponuđenih opreka, od klauna do sveca, od razgoljena tijela i strasti do tihe boli i prihvaćanja žrtve, od rastanka na kolodvoru do lađe koju mami pučina. U lik propetog konja ili klonule žene, u svaki lik, utiskuje emocionalni naboj kojim stvara sliku.
Kongresna dvorana II
Zadivljuje rafiniranost umijeća, domišljenost i nesputanost kojima Trnski gradi svoje slike ostavljajući dojam prividne lakoće. Stvarajući novo doziva prohujalo, nedokučivo čini sveprisutnim, iskustvom i vizijama vješto unosi mistiku postojanja u čudesno tkanje svoje umjetnosti.
Velimir Trnski: Nepomuk (velika slika)
Svojim opusom Trnski otkriva puninu vlastitog života. Njegovo slikarstvo ekspresija je izoštrene percepcije, slojevite i mnogovidne, likovni odgovor na izazove vremena i društva. Izraz je izdašne kreativne snage umjetnika koji djelom bodri samopouzdanje, čuva prirodnu vezu s korijenom i svjedoči da čovjek ne mora biti globalna prijetnja nego čuvar opstanka i proslava tajne života. Da parafraziram Klimta, sve što treba reći o Trnskom valja potražiti u njegovu djelu.
Nepomuk (na zidu)
Izložbom slika u svetokriškom dvorcu Trnski vraća davne dvorske stanovnike u negdašnji dom da njihova prisutnost probudi sjećanje i plemenitim ozračjem ispuni obnovljeni prostor. Hvala majstoru Trnskom! (Iz kataloga izložbe)
Velimir Trnski
Akademija-Art.net