Skip to content

Podno starih zvonika – Dolina Kardinala

naše domovine, nadomak Zagrebu, doslovce skrit i nepoznat, istovremeno uzdignut do neba, pravi mozaik magične privlačnosti. Dolina kardinala oduševljava nas svojom pitomošću i ugodnim podnebljem.
 

Odavde potječu vrijedni ljudi, velikani hrvatskog svjetovnog i duhovnog života. Naselja tu nisu velika i ničim ne remete prirodni sklad. Sve je kao stvoreno za oko, za dušu, mir i spokoj. Toplinu krajolika dopunjuju crkve, stoljetna zdanja tih građevina za vjekove. Pogled nam kradu romantični zvonici, ti simboli koji ostavljaju utisak, ulaze u naše pamćenje, sjećanje… Njihova zvona romore. Prate ljude kroz dan, vode ih cijeli život. Marljivim žiteljima u svakodnevici daruju podneva i zdravomarije u smiraj predvečerja.
Upečatljivost crkvenih zdanja privlačan je motiv za umjetnika. Zvonici i njihov umilni zvon, rađaju ushit. Talent pokreće snagu umjetničkog izričaja. Katić nije skrivao umjetničku znatiželju i nastali su ovi izuzetno vrijedni dokumentaristični radovi.
Crkva Pr. Trojstva nalazi se u središtu Doline kardinala u Krašiću. Građevina s početka 14. stoljeća više je puta dograđivana i preuređivana. Raširenu vizuru dopunjava impozantni zvonik. Ispred crkve, s pogledom na Trg, postavljen je spomenik blaženiku Alojziju Stepincu, a u dvorištu je župni dvor s dvije spomen sobe koje nam svjedoče kardinalovu uzničku muku. Jednostavnost izvornih predmeta kao da ponavljaju Stepinčeve riječi s montiranog sudskog procesa: "Moja je savjest čista… "
Crkva Sv. Siksta u Pribiću nastala je u ranom srednjem vijeku. Spominje se 925. godine. Zvonik ima oktogonalni oblik. Ovo je jedina crkva u Hrvatskoj koja nosi ime ovog sveca, pape koji je podrijetlom bio Hrvat. Ovdje je rođen kardinal Franjo Kuharić. Mirnoćom i promišljenošću vodio je našu Crkvu u teškim olovnim vremenima: "Ima istina od kojih se ne može odstupiti, ima granica na kojima se mora stati i položaja s kojih se ne smije uzmicati. "

Uzorak Slike

Crkva Majke Božje Dolske u Dolu kraj Pribića je proštenjarska kapela s vitkim veličajnim zvonikom. Izgrađena je na grofoviji Petra Zrinskog. Kardinal Stepinac u štovanju Majke Božje, hodočastio je u Dol.

Crkva Sv. Mihovila na Prekrižju dominira svojim zvonikom, a zvona su najglasnija kad radosno pozivaju na Aninovo proštenje. Zavičaj je ovo biskupa Jurja Jezerinca.

Crkva Sv. Križa na Loviću Prekriškom svojim zvonikom naglašava uzvisinu Lović s kojeg se pruža prekrasan pogled na sve strane, posebice daleko na jug. Književnik D. Trstenjak je zapisao: Tko nije bio na Loviću, taj se nije nagledao hrvatske domovine.

Crkva Sv. Marije Magdalene na Oštrcu potječe iz srednjeg vijeka. Glavnooltarna slika – lik Marije Magdalene i Posljednja večera na nadsvođenju – likovna su rješenja iz šezdesetih godina prošlog stoljeća. Autor je oštrčki župnik Vladimir Pavlinić koji je tih godina radio i kao glavni urednik na prvim brojevima Glasa koncila. Jecaji sa zvonika dopiru do oštrčkog vječnog počivališta, gdje je dolaskom demokracije podignuta ploča sijećanja na župnika i mještane nestale u martiriju Drugog svjetskog rata i zlosretnog poraća. Smireni vidokrug skriva zaboravljene ruševne tragove crkve Sv. Florijana, što vape za obnovom.

Župni dvor na Oštrcu je barokna kurija biskupa Čolnića s kapelicom Sv. Josipa. Prema nekim povijesnim izvorima s područja ingerencije oštrčke župe, u 17. stoljeću zabilježena su dvojica biskupa tadašnje Zagrebačke  biskupije: Petar Domitrović i Petar Petretić.

Slikareva paleta i kist prenose idilu stvarnosti u zagonetku umjetničkog djela. Nikola Mahovlić, 2000.

Uzorak Slike

 

 
149.  Crkva Sv. Marije Magdalene na Oštrcu
150.  Slika u podlozi: Crkva Sv. Trojstva u Krašiću
151.  Crkva Majke Božje Dolske
152.  Crkva Sv. Mihovila na Prekrižju
153.  Crkva Sv. Križa na Loviću
154.  Župni dvor na Oštrcu
155.  Crkva Sv. Siksta u Pribiću
Optimized by Optimole