Skip to content

Mlada zagrebačka fotografija

Izlažu:
Robert Ballon, Dejan Barić, Valentina Bunić, Helena Cuculić, Sanja Grgić, Maja Jokić, Zvonimir Kosinjski, Ines Lojna Funtak, Šime Lugarov, Ana Mrazek, Izidor Tačković, Gadaf Zulbeari i Marijana Žvan
Svjesni činjenice, da se je fotografija, tijekom posljednjih godina, pod utjecajem novih umjetnosti i novih tehnologija, profilirala u idejnom i kreativnom smislu, u Fotoklubu Zagreb, dajemo značajnu pažnju informiranju i edukaciji članstva. Usvojili smo novitete koje nudi suvremena digitalna tehnologija, a u svom kreativnom radu većina autora uklapa se u nova estetska kretanja koji vladaju u nacionalnoj i svjetskoj fotografskoj sceni. Mnogi uvode nove tehnike, montaže, stilizirane forme, traže neobične perspektive ili pak ulaze u svijet apstrakcije.
Posebne novine ostvarene su u Školi fotografije, čiji program obuhvaća tečajeve, predavanja i foto-radionice, odnosno teoretski i praktični oblik edukacije, preko kojih se polaznici osposobljavaju za samostalni rad, počevši od fotografiranja i izrade fotografija, do sudjelovanja na žiriranim ili pak organizacije skupnih i samostalnih izložbi. Modularni pristup pri organizaciji i provođenju omogućuje polaznicima odabiranje i pohađanje pojedinog tečaja ili, ako žele, potpunu naobrazbu, integralnog programa odnosno svih tečajeva u nizu – jednog za drugim. Tečajevi su tako i složeni, da jedan vodi u drugi, gdje jedan završava, započinje drugi.
Škola je osnovana prije desetak godina, ali dolaskom mr. sci. Tiljak Damira za voditelja i predavača na Školi, prije nekoliko godina, njegovim stvaranjem specifične kreativne umjetničke klime i probuđenim entuzijazmom i samosvijesti polaznika, počine njeno novo kreativno  razdoblje. Školu odlikuje, zadržavanje tradicionalne uloge fotografije kao vizualne umjetnosti, ali i otvorenost individualnim pristupima na estetskoj, tematskoj i tehničkoj razini.
Fotonaut je sintagma kojom se označava fotografija završenih diplomanata Škole fotografije. Fotonaut  isto tako simbolizira  i ciljeve i svrhu Škole, onako kako je objašnjava njen glavni moderator i predavač mr. sci. Damir Tiljak, a to je stremljenje novim znanjima, istraživanje gotovo neizmjernog teritorija po kojem se rasprostire fotografija. Kao što astronauti istražuju ogromna prostranstva svemira tako naši polaznici istražuju bespuća fotografije – i zato smo im dali, novo, puno preciznije ime – Fotonauti. Jednom riječju, Fotonaut je institucija, gdje se kroz suvremeno oformljen  program  sustavno vode polaznici kroz tehničko i kreativno područje fotografije.
Na ovoj izložbi se predstavlja trinaest autora, koji su stvorili izuzetna djela. Premda su im izričaji bliski, na umjetničkoj strani postoje razlike, koji su evidentni i na ovoj izložbi.

Priređivači izložbe: mr.sci Damir Tiljak, Darija Tripalo i autori izloženih fotografija.

Podaci o autorima:

Sample Image

Sample Image

Ana Mrezek
– predstavlja se s opusom glamuroznih portreta izvedenih u stilu moderniziranog Hollywoodskog portreta. Fotografije su realizirane u formi klasične crno-bijele fotografije što dodatno potiče eleganciju i glamuroznost cijele kolekcije.

Sample Image
Sample Image

Dejan Barić
– nam predstavlja gotičke princeze u ambijentima zagrebačkog gornjeg grada. Vješto oslikane igrom svjetla i sjene njegove nas fotografije vode u jedan rijetko viđen, zagonetan i misteriozan svijet.

Sample Image

Sample Image

Gadaf Zulbeari
– svojim fotografijama izvanredno prenosi ambijent kazališnih predstava te nas vodi u jedan sasvim drugačiji svijet. Snaga njegovih fotografija je u tome što imamo osjećaj kao da se i sami nalazimo u centru zbivanja – na pozornici.

Sample Image

Sample Image

Helena Cuculić
– njezine su fotografije gotovo školski primjer nadrealizma. U njima se isprepliću svjesno i podsvjesno: krajolici snova, spontane vizije, labirinti sjećanja. Mediji i formati su nebitni, bitna je samo poruka koja izvire iz fotografija.

Sample Image

Sample Image

Ines Lojna Funtak
– krajolici i urbani krajolici lišeni ljudi, samo naznake njihovog djelovanja, silueta prolaznika, napušteni motorin, rublje, otvorena vrata i tegle s cvijećem, sve to majstorski je predstavljeno kroz egzotičnu tehniku lith printa koja dodatno naglašava mističnu odsutnost stvarnih osoba.

Sample Image

Sample Image

Izidor Tačković
– ako ste ljubitelj stripova biti ćete i ljubitelj Izidorovih fotografija. Jaka priča, čistoća i direktnost poruke, grafički pristup temi sve su to karakteristike njegovih fotografija. Iza svake fotografije stoji kompletan scenarij koji će se odvrtiti u glavi gledatelja poput najboljeg film noira.

Sample Image

Sample Image

Maja Jokić
– izlaže opus emocionalno jakih portreta koji na gledatelje djeluju kroz majstorsko baratanje bojom i prostorom. Boje su pastelne; detalji u važnim dijelovima dotjerani, a u manje važnim prigušeni kontrolom dubinske oštrine i nanesenim teksturama.

Sample Image

Sample Image

Marijana Žvan
– akt fotografija u najizraženijem obliku. Svjetlo i sjena znalački se koriste za oblikovanje ljudskih figura u prostoru na način da fotografija u konačnici djeluje gotovo trodimenzionalno, kao da gledamo skulpturu, a ne fotografiju.

Sample Image

Sample Image

Robert Ballon
– majstor studijske rasvjete predstavlja nam se fotografijama koje su dotjerane do savršenstva. Svaki je detalj ne samo pažljivo planiran, nego i perfektno rasvijetljen kako bi pretvorba iz skupa zasebnih elemenata u kompleksnost fotografije bila što preciznija.

Sample Image

Sample Image

Sanja Grgić
– neustrašivo baratanje bojom, hrabar odabir običnih, svakodnevnih objekata i maštovite transformacije njihovih značenja osnovne su karakteristike koje krase autoricu. Njezine su fotografije prepune su razigrane maštovitosti koja nam je istodobno tako bliska, a tako nova.

Sample Image

Sample Image

Šime Lugarov
– geometrija praznih prostora, slika kao slagalica, strogost arhitekturnih linija u kontrapunktu s udaljenošću horizonta, oblačnim nebom ili namreškanošću vode. Boja kao smetnja, struktura slike koja zahtijeva samo linije i akromatske tonalitete. Povratak osnovnim vrijednostima, crno-bijeloj fotografiji.

Sample Image

Sample Image

Valentina Bunić
– detalji izvađeni iz konteksta, majstorstvo sugestivne apstrakcije ostvareno putem biranja zanimljivih detalja, precizno odabranim kutom snimanja i pažljivom kontrolom svjetla. Ne možemo se ne zapitati kako to da toliko mnoštvo prolazi pokraj ovakvih scena i ne vidi ih.

Sample Image

Sample Image

Zvonimir Kosinjski
– osjećate se kao da vas je netko uvukao u vremeplov? Upravo je takav doživljaj serijala "Retro". Ne samo model, nego i svaki detalj fotografije zrači energijom nekog drugog vremena. Malo je fotografa koji se toliko mogu sroditi s idejom koju žele predstaviti.

Vinko Šebrek, predsjednik Fotokluba Zagreb

Akademija-Art.net