Izložbom se želi osvijestiti potreba za zaštitom i očuvanjem tradicije lončarenja u Hrvatskom zagorju kao neizostavnog dijela identiteta toga kraja. Na Generalnoj konferenciji ICOM-a 2004. godine jedna od tema bila je nematerijalna baština u kojoj očuvanje svih oblika tradicijskih izričaja ima važnu ulogu. Posebno je istaknuta i kategorija zaštite rada ljudi koji još uvijek poznaju i primjenjuju izvorne vještine i na taj način sprečavaju njihovo nestajanje. Pojedini predmeti nestaju iz uporabe, a zatim nestaju i kao ukrasi. Kroz njih možemo iščitavati nove poruke o vremenu u kojem su se koristili, kada su bili estetski privlačni i kada su se doživljavali kao poželjan suvenir ili ukras doma.
U prostoru galerije biti će izloženi tradicionalno i suvremeno lončarsko kolo, tradicionalni i moderni alati za oblikovanje lončarije te proizvodi oblikovani na lončarskom kolu (bilikumi, mudrijaši, fućkalice i dr.). Uz njih, fotografijama će se predstaviti očuvani proizvodi tradicijske lončarije Hrvatskog zagorja, fotografije lončara iz tog kraja kroz povijest do danas te vrste oslikavanja i glaziranja keramike. Uz izložbu je pripremljen CD sa uputama za oblikovanje na lončarskom kolu kao i video-zapis tradicionalnog lončarenja.
Izložba je prezentacija i nadogradnja istraživačkog projekta «Tradicija keramičkih obrta u Hrvatskom zagorju – lončarstvo» autora, polaznika poslijediplomskog doktorskog studija kiparstva na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti.
Prigodom otvorenja izložbe, u ponedjeljak, 2. studenog u 19.00 sati u galeriji će se upriličiti demonstracija načina lončarenja na tradicionalnom lončarskom kolu u izvedbi najstarijeg živućeg lončara, te načini lončarenja koji se danas primijenjuju, u izvedbi mladog autora Marija Sambolića, učenika srednjoškolskog strukovnog usmjerenja Proizvođač keramike.
Posljednjeg dana izložbe, u subotu, 7. studenog u 11 sati u galeriji će se održati aukcija tradicijske lončarije, a prihod od prodaje biti će predan najstarijem lončaru u Hrvatskom zagorju, g. Andriji Belaču iz Bedenca.
Kulturnu baštinu čine materijalni i ne-materijalni sadržaji koji označavaju nas same, nastavljamo ju kako je ne bi zaboravili i našu prošlost izgubili, a stvaramo ju i čuvamo kako bi buduće generacije upoznali s našim načinom življenja i stvaranja. Ova izložba osmišljena je kao oblik radioničke prezentacije s praktičnim radom kojeg izvodi stari lončar na tradicijskom lončarskom kolu te učenik Srednje škole u Bedekovčini, smjera proizvođač keramike, na električnom lončarskom kolu na suvremeni način. Prostor je u ovom trenutku imaginarna stvarnost i ne doživljavamo ga postojećim, već se nalazimo u međuprostoru u kojem tražimo povezanost prošlosti i sadašnjosti. Međuprostor izloženih vizualnih smjernica za očuvanje baštine lončarstva Hrvatskog zagorja prvenstveno vodi promatrača od samog početka do završne faze prisjećanja na tradicijsko lončarstvo i njegov značaj u življenju, a pomoću odraza ispitujemo svoje zamišljeno mjesto u prostoru. Prijenos tradicijskih tehnoloških postupaka lončarstva danas ima izrazitu vrijednost kod mlade generacije, što dokazuje upis učenika u još nezaboravljeni srednjoškolski smjer Proizvođač keramike u Srednjoj školi Bedekovčina, a koji svojim jedinstvenim obrazovanjem na prostoru Republike Hrvatske ne dozvoljava da se lončarstvo zaboravi. Djelomično ga prate i smjer dizajnera keramike u Čakovcu, te smjer dizajna keramike na Srednjoj školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu. Važno je zamijetiti da prijenosom prisjećanog u viđeno pokušavamo oživjeti važnost lončarskog umijeća u oblikovanju današnjeg ekološki vrijednog lončarskog proizvoda. Ne zaboravimo da su lončarski proizvodi pripomogli znanstvenicima modernog doba da otkriju zaboravljene velike svjetske civilizacije i njihove razvojne etape te njihovu međusobnu povezanost i utjecaj jedne na drugu. Zato, ne dopustimo da se lončarske vještine zaborave, sačuvajmo ih za buduće generacije.
Robert Kuhar, prof.
Robert Kuhar je rođen 1970. godine u Zagrebu. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1998. godine sa zvanjem "profesor likovne kulture" u klasi prof. I. Šiška i Z. Kesera. Od 2000. godine do danas napisao je više manjih skripti-priručnika i vodio desetak radionica u suradnji s Ministarstvom prosvjete i športa RH i Zajednice tehničke kulture, na razini Republike Hrvatske, za obučavanje i usavršavanje nastavnika, profesora i mentora u osnovnim i srednjim školama sa znanjima oblikovanja u glini, napredni tečaj ručnog oblikovanja te početni i napredni tečaj oblikovanja na lončarskom kolu. Napisao je priručnik (skriptu) s povijesnim pregledom keramike ”Oblikovanje keramike kroz povijest” 1. dio (od neolitika do rimskog razdoblja), koji je u pripremi za tisak. Godine 2007. upisao je poslijediplomski doktorski studij kiparstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Maša Štrbac, voditeljica Galerije ULUPUH